kasbookar2

مقالات و جزوات مدیریت کسب و کار، جزوات دانشگاه

فیسبوک

فیسبوک (به انگلیسی: facebook) شرکت ایجاد کنندهٔ وب‌گاه فیسبوک است که در ۴ فوریه ۲۰۰۴ به وجود آمد.از شبکه‌های اجتماعی مجازی است که به واسطه آن می‌توان با دوستانی که دارای حساب کاربری در فیسبوک هستند عکس، فیلم یا پیغام به اشتراک گذاشت. فیسبوک هم اکنون به طور رایگان در اختیار مردم جهان قرار دارد.

وب‌گاه فیسبوک بیش از هشتصد میلیون کاربر دارد و هم‌اکنون به ۴۰ زبان از جمله فارسی، قابل دسترس بوده و ۷۰ درصد از کاربران آن در خارج از ایالات متحده هستند.

محیط فیسبوک در واقع مجلسی از دوستان و آشنایان یک کاربر به‌شمار می‌آید. فیسبوک با ارائه امکان عضوگیری در تعداد بالا، به کاربران اجازه می‌دهد تا در هر لحظه دوستان جدیدی را به مجموعه دوستان خود اضافه کنند.[۷]

کاربران در فیسبوک دارای یک صفحه شخصی هستند. می‌توانند گروه تاسیس کنند و یا در گروه‌های دیگر عضو شوند. کاربران می‌توانند برای خود آلبوم عکس انتخاب کنند و افرادی را به لیست دوستانشان اضافه کنند.

کاربران می‌توانند برای یک هنرمند یا یک وب‌گاه و یا وبلاگ شخصی خود و شاید هم برای کالایی که تولید می‌کنند صفحه‌ای جداگانه طراحی کنند تا دیگران هم در آن صفحات عضو شوند و پیشنهادها و انتقادهای خود را ارائه دهند.

کاربران فیسبوک برای شما به پنج گروه طبقه‌بندی می‌شوند؛ دوستان، دوستانِ دوستان، اعضای هم‌شبکه، غریبه‌ها و کاربرانی که احیاناً بسته‌اید(بلاک کرده‌اید).

فیسبوک نرم‌افزارها، ابزارهای جانبی خاص و بازی‌های آنلاین گوناگونی دارد که کاربر می‌تواند با توجه به نیاز خود از آن‌ها استفاده کند.(در فیسبوک با نام Apps یاد شده‌است.)

جولیان آسانژ موسس وب سایت ویکی لیکس می‌گوید:

«فیسبوک تنفر آمیز ترین ابزار جاسوسی است که تاکنون ایجاد شده‌است. هر کس که نام و مشخصات دوستان خود را به شبکه اجتماعی فیسبوک اضافه می‌کند باید بداند که به شکل رایگان در خدمت دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکاست و این گنجینه اطلاعاتی را برای آنها تکمیل می‌کند.»

به گفته وی فیسبوک یک گنجینه اطلاعاتی بسیار بزرگ از نام و پیشینهٔ افراد است که کاربران آن را به شکل داوطلبانه در اختیار این شبکه اجتماعی قرار می‌دهند ولی این ابزار توسط دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی آمریکا مورد بهره برداری قرار می‌گیرد. دسترسی این دستگاه‌های اطلاعاتی به اطلاعات ذخیره شده در فیسبوک آن را به یک ابزار خطرناک بدل کرده‌است.

پیشینه

بنیان گذار فیسبوک جوانی به نام مارک زاکربرگ است که آن را در چهارم فوریه سال ۲۰۰۴ راه اندازی کرد. مارک زاکربرگ وب‌گاه فیسبوک را از اتاق خود در دانشگاه هاروارد آمریکا طراحی کرد و در تاریخ ۴ فوریه ۲۰۰۴ آن را به عنوان یک وب سایت اجتماعی ویژهٔ دانشجویان هاروارد راه اندازی کرد. اما سایت او فراتر از محدوده یک دانشگاه و دانشجویان آن، خیلی سریع مورد توجه قرار گرفت و چنان محبوب شد که تا آخر هفته دوم راه اندازی آن، بیش از نیمی از دانشجویان هاروارد درآن نام نویسی کردند و از آن به عنوان راهی برای ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کردند و در کوتاه مدت، میلیونها نفر در این سایت ثبت نام کردند.

فیسبوک در ایران

فعالیت فیسبوک در ایران فراز و نشیب‌های زیادی داشته‌است. فیسبوک قبل از سال ۸۸ دوبار فیلتر ودوباره آزاد شده بود. اما بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ دوباره فیلتر شد. مسئولان ایران علت فیلتر شدن را نقض حریم شخصی افراد در این وب‌گاه بیان می‌کنند. در حالی که منتقدان علت را استفادهٔ معترضان به نتایج انتخابات سال ۸۸ از این سایت برای سازمان دهی و بارگذاری فیلم و تصاویر را علت فیلتر شدن آن در سال ۸۸ بیان می‌کنند.

در پی سیاست‌های تحریم ایران، وب‌گاه فیسبوک اجازهٔ انتخاب ایران به عنوان کشور محل سکونت را نمی‌دهد، این موضوع در کنار فیلتر بودن فیسبوک در ایران باعث شده آمار دقیقی از تعداد کاربران فیسبوک در ایران وجود نداشته باشد و برآوردهای مختلفی در این مورد به عمل آید ازجمله ۲ میلیون کاربر حرفه‌ای و ۱۲ میلیون کاربر گذری تا ۲۷ میلیون کاربر. به نظر می‌رسد فیلترینگ فیسبوک تاثیر محسوسی بر استفاده از آن در ایران نداشته‌است.

در خردادماه ۱۳۹۱ اکبر هاشمی رفسنجانی در طی اظهاراتی که بازتاب گسترده‌ای در سطح جهانی داشت گفت: «حالا شاهدیم که یک صفحه فیس‌بوک که برای مردم هزینه ندارد، تبدیل به چندین دستگاه رادیو و تلویزیون می‌شود که میلیون‌ها نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد و یک ویدیو تصویر که با موبایل‌ها گرفته شده به دنیا منتقل می‌شود که به نظر من، این امری مبارک برای دنیاست».[۱۲]

انتقادها به فیسبوک

دانشگاه الازهر کشور مصر، اعلام کرد که استفاده از فیسبوک را برای مسلمانان حرام است. آن‌ها دلیل صدور این فتوا را فروپاشی خانواده‌ها اعلام کردند. آن‌ها معتقدند که فیسبوک یکی از دلایل فروپاشی خانواده‌ها است.

نتایج یک مطالعه در انگلستان نشان داده که در حدود یک‌پنجم تا یک‌سوم طلاق‌های این کشور، به فیسبوک در دادخواست طلاق اشاره شده و موجب نارضایتی یکی از طرفین را فراهم آورده.

کاربران

بر اساس آمار منتشر شده در ماه می‌۲۰۱۱ تعداد کاربران فیسبوک به بیش از ۷۰۰ میلیون کاربر رسیده‌است که حدود ۷۰ درصد آن‌ها کاربران خارج از ایالات متحده هستند. بیشترین کاربران از کشور آمریکا هستند و در رتبه دوم کشور اندونزی قرار دارد. همچنین اکثر کاربران فیسبوک از قاره آمریکا هستند.

زمان تعداد کاربران روز سپری شده درصد افزایش
۲۶ اگوست ۲۰۰۸ ۱۰۰ میلیون ۱۶۶۵ ۱۷۸٫۳۸٪
۸ اوریل ۲۰۰۸ ۲۰۰ میلیون ۲۲۵ ۱۳٫۳۳٪
۱۵ سپتامبر ۲۰۰۹ ۳۰۰ میلیون ۱۵۰ ۱۰٪
۵ فوریه ۲۰۱۰ ۴۰۰ میلیون ۱۴۳ ۶٫۹۹٪
۲۱ جولای ۲۰۱۰ ۵۰۰ میلیون ۱۶۶ ۴٫۵۲٪
۵ ژانویه ۲۰۱۱ ۶۰۰ میلیون ۱۶۸ ۳٫۵۷٪
۲۵ فوریه ۲۰۱۲ ۸۰۰ میلیون ۰۰۰ ۳٫۲۰٪

[۱۸]

درآمد

سال سود افزایش
۲۰۰۶ ۵۲ میلیون دلار --
۲۰۰۷ ۱۵۰ میلیون دلار ۱۸۸٪
۲۰۰۸ ۲۸۰ میلیون دلار ۸۷٪
۲۰۰۹ ۷۷۵ میلیون دلار ۱۷۷٪
۲۰۱۰ ۲۰۰۰ میلیون دلار ۱۵۸٪

برچسب‌ها: فیس بوک
+ نوشته شده در  پنجشنبه هجدهم خرداد 1391ساعت 23:44  توسط آرمین تحویلدار خزانه  | 

سفرهای خارجی انگشت‌نما نشوید!

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم خرداد 1391ساعت 10:25  توسط محمدرضا کفایتی  | 

مراحل تنظيم نرم‌افزار Outlook Express و Microsoft office outlook :

 

 مراحل تنظيم نرم‌افزار Outlook Express و Microsoft office outlook :

 1.      از منوي  Tools گزينه Accounts  را انتخاب كنيد.

2.   دو پنجره باز شده، Tab  دوم تحت عنوانmail  را انتخاب كرده و توسط كليد Add  در سمت راست پنجره mail  را كليك نموده كه در اين حالت يك   پروسه  set up بصورت  wizard بوجود مي‌آيد.

3.      ابتدا در پنجره جديد اسم مكاتبه‌اي مثلاً نام شركت/ سازمان خود را تايپ كرده و روي گزينهnext  كليك كنيد.

4.   همچنين در اين پنجره آدرس كامل پست الكترونيكي خود را وارد كنيد به عنوان مثال تايپ كنيد info@Sadidpipe.com و سـپس گزينه   Next را كليك كنيد.

5.   در پنجره جديد براي incoming بايد mail.sadidpipe.com و براي outgoing بايد mail.sadidpipe.com وارد شود و سپس گزينه Next  را كليك كنيد.

6.   در اين مرحله آدرس ايميل به صورت كامل يعني info@Sadidpipe.com و رمز عبور را وارد و گزينه Next  را كليك كنيد.

7.      در نهايت گزينه finish  را كليك كنيد.

·    مجدداً در بخش Internet Accounts  بر روي آيكونProperties  كليك نموده و از بالا سوئيچ Servers  را انتخاب نمائيد، پس از آن گزينه My Server Requires Authentication  را تيك بزنيد.

·    چنانچه خواستيد يك نسخه از ايميلها روي سرور باقي بماند، سوئيچ Advanced را از بالا انتخاب كرده و گزينه leave a copy of message on server را انتخاب كنيد، سپس Apply/ok نموده و وارد قسمت send/receive شويد.

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم خرداد 1391ساعت 9:4  توسط محمدرضا کفایتی  | 

كاوش در اينترنت:

مراحل تهيه عبارت جستجوي مناسب براي كاوش در اينترنت:

مرحله اول: پيدا كردن اصطلاحات تخصصي، رايج و يا متعارف و ... دربارة موضوع مورد نظر. غالباً در هر رشته اي مي توان از واژه نامه هاي تخصصي، فهرست عناوين تخصصي و يا سرعنوان هاي موضوعي و ... استفاده كرد.

مرحله دوم: تبديل اصطلاحات تهيه شده در مرحله اول به عبارات جستجو. در اين مرحله با استفاده از عملگردهاي جستجو(Operators) ، بريده سازي (Truncatiion)، اصلاح كننده ها (Modifiers) و ... عبارت هاي جستجو تهيه و براي كاوش در موتورهاي جستجو استفاده خواهد شد.

از آنجا كه مرحله اول، تا حدي به ميزان تجربه و تخصص و احاطه كاربر بر موضوع مرتبط است، در ادامه فقط به تشريح مرحله دوم (استفاده از عملگردها و بريده سازي و اصلاح كننده ها و ...) خواهيم پرداخت.

عملگردهاي جستجو: از عملگرهاي جستجو براي ارتباط دادن بين اصطلاحات و كلمات سازندة عبارت جستجو استفاده مي شود. اين ارتباط مي تواند باعث گسترده شدن يا محدود شدن دامنه جستجو شود. (نحوه كار با عملگرهاي جستجو با استفاده از جبر بولي ميسر مي باشد، لذا گاهي به عملگرهاي جستجو، عملگرهاي بولي نيز گفته مي شود).

عملگر AND : هر گاه اين عملگر بين دو كلمه يا اصطلاح در عبارت جستجو قرار گيرد، موتور جستجو، اطلاعات يا صفحاتي را بازيابي خواهد كرد كه هر دو اصطلاح را شامل شود؛ مثلاً اگر عبارت جستجوي Internet AND Explorer (بدون توجه به ترتيب قرار گرفته كلمات) باشند. هرچه تعداد كلمات كليدي كه با AND به هم مرتبط مي شوند، بيشتر باشد، نتايج كمتر، اما دقيق تري به دست خواهد آمد.

عملگر OR : اين عملگر باعث بازيابي اطلاعات يا صفحاتي مي شود كه يك يا هر دو كلمة جستجو را شامل شود؛ مثلاً‌ اگر عبارت جستجوي Internet or Explorer را به كار ببريد، موتور جستجو، تمام صفحاتي را كه حاوي يكي از اين كلمات يا هر دوي آنهاست، تحويل مي دهد. هر چه كلمات كليدي بيشتري به وسيله عملگر OR ، در عبارت جستجو به كار برده شود، نتايج با دقت كمتر ولي حجم بيشتر ارائه خواهد شد.

عملگر NOT : هر گاه اين عملگر بين دو كلمه واقع شود اطلاعات يا صفحاتي بازيابي مي شود كه كلمه اول را در خود داشته باشد ولي حاوي كلمه دوم نباشد؛ مثلاً اگر عبارت Internet NOT Explorer را به كار ببريد، موتور جستجو، فقط صفحاتي را خواهد يافت كه حاوي كلمه Internet و فاقد كلمه Explorer است. (در برخي از موتورهاي جستجو به جاي NOT بايد عبارت ANDNOT را به كار برد.)

علمگر ADJ : اين عملگر اطلاعات يا صفحاتي را بازيابي مي كند كه هر دو كلمه را در كنار هم داشته باشد.

عملگر NEAR : براي جستجوي اطلاعات يا صفحاتي كه در آنها دو كلمه در يك جمله به كار رفته باشند از عملگر NEAR استفاده مي شود.

نكته مهم: بعضي از موتورهاي جستجو، ممكن است از بعضي عملگرهاي جستجو پشتيباني نكنند و يا روش‌هاي خاصي براي استفاده از آنها داشته باشند؛ از اين رو بهتر است قبل از استفاده از عبارت هاي داراي عملگر جستجو، به راهنماي (help) موتور جستجو مراجعه نماييد.

نكته بسيار مهم: همان گونه كه پيش تر اشاره شد، استفاده از عملگرهاي AND و NOT و ADJ و NEAR باعث محدود شدن دامنه جستجو و بالطبع كم شدن نتايج و در عوض دقت بيشتر جستجو خواهد شد. همچنين استفاده از عمگر OR باعث گسترده شدن دامنه جستجو، زياد شدن نتايج و دقت پايين خواهد شد. (البته گاهي اوقات لازم است از OR استفاده كنيم؛ مثلاً وقتي هيچ جوابي براي يك جستجو وجود ندارد, مي توان با OR محدوده جستجو را بازتر كرد و يا كلمات مترادف را با هم OR كرد.)

استفاده از پرانتز: در مواردي كه از چندين عملگر براي جستجو استفاده شده و تقدم و تأخر عملگرها براي جستجو كننده اهميت داشته باشد، مي توان از پرانتز استفاده كرد. در اين حالت جملات جستجويي كه در داخل پرانتز قرار دارند، بر عبارات ديگر تقدم خواهند داشت.

بريده سازي (truncation) : با استفاده از اين روش كه معمولاً با درج ٭ در پايان كلمه انجام مي شود كليه مفاهيمي كه از لحاظ املايي، ريشه يكساني دارند، قابل جستجو هستند؛ مثلاً با جستجوي كلمه ٭ comput تمام اطلاعات حاوي computation, computer و ... بازيابي خواهد شد.

Wild card : اين كاراكتر ( در اغلب موتورها كاركتر) مي تواند جايگزين يك يا چند حرف در كلمة جستجو شده يا جايگزين هيچ حرفي نشود؛ مثلاً جستجوي cdonald؟m ، هر دو كلمه Mcdonald و Macdonald را بازيابي خواهد كرد.

اصلاح كننده ها (Modifiers) : اصلاح كننده (modifier) ، علامتي است كه موتور جستجو را وادار مي كند با كلمه اي كه درست بعد از آن قرار دارد، رفتار خاصي داشته باشد. سه اصلاح كننده رايج در موتورهاي جستجو به شرح زير هستند:

1) +: يعني كلمه بعد از آن حتماً بايد در صفحات وجود داشته باشد؛ مثلاً Iran + tehran + تمام صفحاتي را كه داراي كلمات Iran و ‏Tehran (به هر ترتيبي) باشند، بازيابي خواهد كرد.

2) -:يعني كلمه بعد از آن در هيچ يك از صفحات نبايد باشد.

3) " ":عبارتي كه داخل جفت كوتيشن قرار مي گيرد، بايد دقيقاً با همان شكل و ترتيب در صفحات موجود باشد؛ مثلاً‌ اگر عبارت “Internet Explorer" را جستجو كنيد فقط صفحاتي در فهرست نتايج ظاهر خواهند شد كه هر دو كلمه Internet و Explorer با همين ترتيب در آنها وجود داشته باشد.

اسرار جستجوي موفق در اينترنت

1- اكثر جستجوگرها دو نوع محيط جستجو دارند: ساده و پيشرفته. در محيط جستجوي پيشرفته امكانات بيشتري وجود دارد كه مي توان با محدودتر كردن دامنه جستجو، ارتباط نتايج با موضوع جستجو را بيشتر كرد.

2- سرعت به هنگام شدن (به روز رساني) اطلاعات يك Search Engine در كاوش و نتايج آن بسيار موثر است.

3- در عبارت‌هاي جستجو از s و es (و اين گونه حروف گرامري ) استفاده نكنيد.

4- در عبارت جستجو، حرف اول اصطلاحات را بزرگ بنويسيد؛ مثل Internet يا Explorer

5- براي جستجوي نام يك شخص از «و» استفاده نكنيد، زيرا اغلب موتورهاي جستجو «و» را ناديده مي گيرند؛ مثلاً از عبارت "Ali Hossini"جاي "Ali,Hossini"استفاده شود.

6- در بانك‌هاي اطلاعاتي كه با موتورهاي جستجو در آن كاوش مي شود, غالباً اطلاعات كلي، به صورت زير دسته بندي مي شود:

آدرس سايت، نام سايت، توضيح مختصر دربارة محتويات و فعاليت آن سايت و مجموعه اي از اطلاعات كليدي كه مرتبط با محتويات سايت است؛ بنابراين اگر كليدواژه يا عبارت جستجوي شما، با يكي از اين اطلاعات مطابقت داشته باشد آدرس آن صفحات يا سايت به همراه توضيح مختصر درخصوص محتويات و فعاليت آن سايت در موتور جستجو تهيه و به ليست موارد بازيابي شده اضافه مي شود. (به اين ليست hit list گفته مي شود) دانستن دسته بندي هاي اطلاعات در بانك‌هاي اطلاعاتي، واژه گزيني در موتورهاي جستجو را تسهيل مي كند.

7-در روند كاوش در اينترنت، به هدف نخوردن جستجو يا گل نشدن آن به دو صورت است:

الف- هيچ اطلاعات يا صفحه اي پيدا نشود.

ب- بيشتر از 20 تا 100 صفحه پيدا شود.(ازدياد صفحات، باعث سردرگمي كاربر خواهد شد.)

درصورتي كه بيش از 20 تا 100 صفحه يا سايت در hit list ظاهرشد توصيه مي شود چند صفحه اول با توجه به توضيحات آن صفحات بازبيني شود. اگر آن چند صفحه با موضوع مورد نظر مرتبط نبودند، جستجو را دوباره با استفاده از عملگرها و اصلاح كننده ها و ... ادامه دهيد.

اغلب با استفاده از عملگرها و اصلاح كننده ها (و ديگر تكنيك ها و ابزارها) مي توان از كليد واژه نامناسب براي كاوش، يك عبارت جستجوي مناسب تهيه كرد.

8-اگر به املاي كلمات در عبارت جستجو مشكوك هستيد، مي توانيد از بريده سازي (استفاده از ٭ ) و يا Wildcard استفاده كنيد.

9-در كنار موتورهاي جستجوي اطلاعات, موتورهاي جستجوي ديگري نيز در اينترنت وجود دارند؛ مثلاً موتورهاي جستجوي اشخاص و موتورهاي جستجوي برنامه هاي رايانه اي, موتورهاي جستجوي موسيقي و فيلم و ...

10- براي استفاده از عملگرهاي جستجو، حتماً AND ، OR ، NOT و ... را با حروف بزرگ بنويسيد.

معرفي موتورهاي جستجو

Altavista

آدرس موتور جستجو WWW.altavista.com

آشنايي:

اين سايت (پايگاه) يكي از بزرگترين و جامع ترين جستجوگرهاي اينترنت است كه اطلاعات بيش از 250 ميليون صفحه Web را در بانك اطلاعاتي خود جا داده است. اطلاعات اين بانك اطلاعاتي دائماً به روزرساني مي شود و براي اين به روزرساني تمام صفحات html در آن به صورت «تمام متن» يا Fulltext نمايه مي شود. در عين حال بزرگترين عيب اين موتور ارائه نتايج بسيار به علت كثرت منابع مي باشد.

امكانات:

○جستجو در 25 زبان

○جستجوي موضوعي (در گروه هاي هنر و سرگرمي Arts Entertainment ، اتومبيل «Autos » ، تجارت و امور مالي «Business Finance » ، كامپيوتر «Computer» ، بهداشت و پزشكي «Health Fitness» ، خانه داري و امور منزل «Home Family» ، اينترنت «Internet» ، اخبار و رسانه ها «News Media» ، سير و سياحت «Recreation Travel» ، مراجع «Reference» ، مناطق و كشورها «Regional» ، علوم «Science» ، فروشگاه‌ها و خريد «Shopping»، فرهنگ و جامعه «Society Culture» ، ورزش «Sports» و جهان «World») لازم است ذكر شود كه اين دسته بندي ها در اكثر موتورهاي جستجوي عمومي رعايت مي شود.

○حساسيت به حالت يا hello,HELLO,Hello)Case-Sensitive هر سه معادل هستند)

○ترجمه رايانه اي بين زبان‌هاي انگليسي، فرانسه، ايتاليايي، پرتقالي، آلماني، اسپانيايي

○كنترل بر نحوة نمايش نتايج

○امكان نوشتن جمله سؤالي در قسمت جستجو

○امكان جستجو در صفحات وب، اخبار، گروه‌هاي مباحثه، محصولات، تصاوير، فيلم و قطعات موسيقي

○مرتبه بندي نتايج جستجو

كمبودها:

○عدم امكان جستجوي مجدد از ميان نتايج

○عدم اعلام درصد مطابقت عناوين پيدا شده با موضوع جستجو

منطق:

○عملگر OR به صورت پيش فرض ميان كليدواژه ها قرار دارد.

○امكان استفاده از عملگرهاي NEAR,ANDNOT, AND نيز در حالت جستجوي پيشرفته (Advance) وجود دارد.

○بريدن كلمات خودكار نيست.

○استفاده از حروف بزرگ به معناي جستجوي دقيق براي تطابق كامل است. اما در صورت استفاده ازحروف كوچك، هر دو حالت بزرگ و كوچك جستجو مي شوند.

○امكان استفاده از anchor در عبارت جستجو؛ با اين فرمان صفحاتي يافت مي شود كه عبارت مورد نظر در آنها به صورت Hyper Link است.

مثال:anchor: Download IE5

○امكان استفاده از domain در عبارت جستجو؛ با اين فرمان سايت هايي يافت مي شود كه domain آنها نوع مورد نظر باشد.

Domain يا قلمرو نشان دهنده نوع سايت و يا كشوري آن است مثل ir براي iran و uk براي انگلستان و ... ضمناً رايج ترين قلمروهاي غير كشوري عبارتند از Edu براي سايت‌هاي آموزشي / دانشگاهي ، Com براي شركت‌ها و مؤسسات تجاري، org براي سازمان‌ها و gov براي سايت‌هاي دولتي

مثال domain : edu

○امكان استفاده: از host در عبارت جستجو؛ با اين فرمان صفحات يك رايانة خاص پيدا مي شوند. مثال : host:www.isu.ac.ir

○امكان استفاده از: image در عبارت جستجو؛ اين فرمان ازكاوشگر مي خواهد صفحاتي را پيدا كند كه داراي فايل تصوير مشخصي باشند:

مثال image; start

○امكان استفاده از:Link در عبارت جستجو؛ اين فرمان كه بايد در جلوي آن نام يك سايت (URL) را وارد كرد، صفحاتي را پيدا مي كند كه با سايت به خصوصي پيوند دارند. مثال Link:www.zip2.com

○امكان استفاده از : text در عبارت جستجو: صفحاتي را پيدا مي كند كه شامل عبارت مورد نظر در هر قسمت صفحه باشد. مثال text:study

○امكان استفاده از: title در عبارت جستجو؛ صفحاتي را پيدا مي كند كه شامل عبارت مورد نظر در «عنوان» صفحه هستند. اين عناوين در قسمت عنوان بيشتر مرور گرها ظاهر مي شود. مثال title: sunset

○امكان استفاده از : URL در عبارت جستجو؛ با اين زمان صفحاتي پيدا مي شوند كه عبارت يا كلمه مورد نظر در نشاني آنها وجود دارد.

مثال URL:isu

فهرست نتايج جستجو: اين جستجوگر شامل عنوان، نشاني URL، دو خط اول توضيحات سايت، تاريخ آخرين به روزرساني، حجم ( بر حسب بايت) و زبان اطلاعات است.

Excite

آدرس موتور جستجو:www.excite.ocm

آشنايي

بهترين مورد استفاده از اين سايت،يافتن موضوعات روز و مسائلي است كه در سطح وسيعي از آنها صحبت مي شود. اين جستجوگر درميان 205 ميليون صفحه و ابزارهاي رسانه اي و نيز اخبار usenet به جستجو مي پردازد. اين سايت همچنين مجموعه اي جامع و عميق از موضوعات را از 150 هزار منبع در اختيار دارد. سايت Excite در زمينه جستجوي مفهومي بي نظير است، زيرا اين موتور با استفاده تركيبي ازنمايه ها و موضوعات مي تواند لغات كليدي و موضوعات مختلف را براي شما جستجو كند. ضمناً Exite با استفاده از ارجاعات متون مرتبط به موضوع را هم مي يابد.

امكانات

○جستجو در 11 زبان مختلف

○جستجو در ميان فهرستي از كشورها يا Domain ها (مثلorg,com . و ...)

○جستجوي مجدد از ميان نتايج

○ارائه درصد مطابقت عنوان پيدا شده با عبارت جستجو

كمبودها

○حساسيت نداشتن به حروف بزرگ و كوچك

○امكان نوشتن جمله سؤالي در قسمت جستجو نيست

○مرتبه بندي نبودن نتايج جستجو

○نبود كنترل بر نحوه نمايش نتايج

منطق

○عملگر OR به صورت پيش فرض ميان كليد واژه ها قراردارد.

○امكان استفاده از عملگرها ANDNOT,AND نيز وجود دارد.

در صورت وجود حروف بزرگ در ابتداي كلمات، Excite آنها را به عنوان نام شناسايي مي كند.

○كلمات به صورت خودكار به عنوان پيشوند يا ريشه، در نظر گرفته مي شوند.

○اصلاح كننده ها قابل استفاده هستند.

فهرست نتايج جستجو: شامل عنوان, نشاني URL , خلاصه‌اي ازمطالب و درصد ارتباط (مطابقت) با موضوع جستجو است.

Google

آدرس موتور جستجو www.google.com

آشنايي:

اين موتور از بزرگترين موتورهاي جستجو وب در جهان است و گذشته از چندين سرمايه گذار خصوصي، دانشگاه استنفورد، شركت SUN و شركت هاي ديگري جزء سهامدارن آن هستند. Google با ادغام سخت افزارها و نرم افزارهاي پيشرفته، همراه با الگوريتمي منحصر به فرد، قدرت پاسخگويي به سؤالات گوناگون كاربران را دارد. قلب نرم افزار آن rank Page نام دارد كه در واقع فهرستي براي طبقه بندي صفحات وب است. نحوة كار page rank بدين صورت است كه از ساختار بندي پيوند وسيع ( vast link) كه در واقع ماهيت بسيار جالب و بي همتاي وب است، به عنوان شاخصي از تعداد صفحات خصوصي استفاده مي كند، مثلاً Google يك پيوند از صفحه A به صفحه B را همانند يك رأي از جانب A به B در نظر مي گيرد و در نهايت به تعداد خالص اين رأي ها يا همان پيوندهايي كه از صفحه دريافت شده است، نگاه مي اندازد. سپس صفحاتي را كه بيشترين تعداد رأي از آنها صادر شده است، تحليل مي كند.

بدين ترتيب پايگاه هاي مهم اطلاعاتي، در هنگام طبقه بندي در نقطة بالاتري قرار مي گيرند. همچنين Google تعداد ارجاعات كاربران به صفحات فوق به خاطر مي سپارد و هر چه اين ارجاعات بيشتر باشد، در دفعات بعدي، صفحات مورد نظر در نقطة بالاتري در طبقه بندي قرار مي گيرند. در نهايت براي آنكه اطلاعات مورد نظر جستجو و بازيابي شود، Google از تكنيك «شمارش تعدد دفعاتي كه عبارت مورد نظر در يك صفحه ديده شده است» استفاده مي كند.

امكانات:

○ جستجو به 50 زبان مختلف (جستجو در زبان عربي نيز امكان پذير است؛ براي اين كار در گزينه goole in your language زبان مورد نظر را انتخاب كنيد.

○جستجوي عناوين ويژه (topic specific search)

○جستجوي موضوعي

○حساسيت به حالت يا case sensitive

منطق:

○عملگر AND به صورت پيش فرض ميان كليد واژه ها قرار دارد.

○امكان استفاده از OR و NOT ميسر است.

○امكان استفاده از اصلاح كننده ها و بريده سازي وجود دارد.

فهرست نتايج جستجو: اين جستجوگر شامل عنوان نشاني URL , توضيحات و حجم (بر حسب بايت) است.

آدرس موتور جستجو www.Yahoo.com

آشنايي:

Yahoo بهترين موتور جستجوي موضوعي به شيوة سلسله مراتبي يا درختي است. Yahoo ،پانصد هزار سايت, صفحه يا مدرك موجود در اينترنت را در يك ساختار سلسله مراتبي موضوعي و جامع (تقريباً 25 هزار دسته) آماده بازيابي كرده است. نتايج جستجو در Yahoo به صورت تقسيمات موضوعي از موضوعات كلي تر به موضوعات جزئي تر ارائه مي شود. مزيت اين شيوﺓ، بازيابي در آن است كه جستجوگر با مقوله هاي موضوعي اعم و نيز اخص نسبت به موضوع مورد نظر آشنا مي شود وحتي مي تواند با انتخاب آنها، سايت ها و صفحات ديگري را بازيابي كند. Yahoo براي تسهيل بازيابي، امكان جستجوي كليدواژه اي از موضوعات را نيز در اختيار مي گذارد. ضمناً همراه با بازيابي سايت ها وصفحه ها، توصيفي كوتاه از آنها نيز ارائه مي شود.

در عين حال، اشكالاتي به شرح زير در Yahoo وجود دارد.

الف- در بسياري از موارد، تغيير نشاني سايت ها از سوي پديدآورندگان آنها در Yahoo اصلاح نشده (به روز نمي شود) و اين امر موجب سردرگمي و اتلاف وقت كاربران مي شود.

ب- حدس زدن اينكه مدارك يا سايت هاي مورد نظر كاربر، جزء كدام دسته يامقوله موضوعي است براي كاربر دشوار است. علاوه بر آن، برخي موضوعات در گروه يا دسته كاملاً مربوط ومناسبي قرار نگرفته است و اين باعث سردرگمي بيشتر كاربر مي شود. جستجوي كليدواژه اي در Yahoo كه براي كمك به كاربر در يافتن حوزه موضوعي مورد نظر استفاده مي شود، در بيشتر موارد نتايج بسيار و بعضاً نامربوط را ارائه مي كند. اين سايت بزرگترين پرتال افقي در اينترنت است.

امكانات:

○جستجوي موضوعي (جستجوي سلسله مراتبي دارد.)

○نمايش نتايج در قالبها, دسته بندي ها و گروه هاي سايت هاي اينترنتي و صفحات امكان پذير است.

○امكان جستجوي كليدواژه‌اي در ميان عناوين، گروه‌هاي خبري و آدرس هاي پست الكترونيك وجود دارد.

كمبودها:

○جستجوي حساس به حالت يا Case-sensitive ندارد.

○درصدد مطابقت هر عنوان باعبارت جستجو نمايش داده نمي شود.

○نبود كنترل بر نمايش نتايج

○عدم جستجوي مجدد از ميان نتايج

○حساسيت به حروف بزرگ و كوچك در اين موتور منظور نشده است.

○امكان نوشتن جمله سؤال در قسمت جستجو وجود ندارد.

منطق

○عملگر AND به صورت پيش فرض ميان كليد واژه ها قرار دارد.

○امكان استفاده از عملگرهاي OR و NOT موجود است.

○امكان استفاده از t: براي محدود كردن فهرست نتايج به فهرست عناوين (title) مثلاً : t:Internet

○امكان استفاده از u: براي محدود كردن فهرست نتايج به فهرست آدرس ها (url) مثلاً: u:Internet

امكان استفاده از اصلاح كننده ها وجود دارد.

فهرست نتايج جستجو : در اين موتور جستجو شامل عنوان، خلاصه، توضيحات سايت يا صفحه پيدا شده و آدرس سايت (url) است.

+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم خرداد 1391ساعت 18:0  توسط بهزاد افروزی  | 

بانکهای اطلاعاتی چیست

تعریف پایگاه داده ها:
مجموعه‌ای از موجودیتهای مرتبط به هم، شامل جداول، فرمها، گزارشها، پرس و جوها و اسکریپتها که توسط یک سیستم مدیریت پایگاه داده‌ها (DBMS) ایجاد و سازمان دهی می‌شوند. پایگاه داده‌ها تقریباً می‌تواند شامل هر نوع داده‌ای، مانند لیستی از مشترکین مجله، دادههای شخصی در مورد در مورد فضانوردان شاتل فضایی، یا مجوعه‌ای از تصاویر گرافیکی و برشهای تصویری باشد.

پایگاه داده‌ها یا دادِگان (یا بانک اطلاعاتی) به مجموعه‌ای از داده‌ها با ساختار منظم و سامانمند گفته می‌شود. پایگاههای داده‌ها معمولاً در قالبی که برای دستگاه‌ها و رایانه‌ها قابل خواندن و دسترسی باشد ذخیره می‌شوند. البته چنین شیوه ذخیره‌سازی اطلاعات تنها روش موجود نیست و شیوه‌های دیگری مانند ذخیره‌سازی ساده در پرونده‌ها نیز استفاده می‌گردد. مسئله‌ای که ذخیره‌سازی داده‌ها در دادگان را موثر می‌سازد وجود یک ساختار مفهومی است برای ذخیره‌سازی و روابط بین داده‌ها است.

پایگاه داده در اصل مجموعه‌ای سازمان یافته از اطلاعات است. این واژه از دانش رایانه سرچشمه می‌‌گیرد ،اما کاربرد وسیع و عمومی نیز دارد، این وسعت به اندازه‌ای است که مرکز اروپایی پایگاه داده (که تعاریف خردمندانه‌ای برای پایگاه داده ایجاد می‌‌کند) شامل تعاریف غیر الکترونیکی برای پایگاه داده می‌‌باشد. در این نوشتار به کاربردهای تکنیکی برای این اصطلاح محدود می‌‌شود.
یک تعریف ممکن این است که: پایگاه داده مجموعه‌ای از رکوردهای ذخیره شده در رایانه با یک روش سیستماتیک (اصولی) مثل یک برنامه رایانه‌ای است که می‌‌تواند به سوالات کاربر پاسخ دهد. برای ذخیره و بازیابی بهتر، هر رکورد معمولاً به صورت مجموعه‌ای از اجزای داده‌ای یا رویدادها سازماندهی می‌‌گردد. بخش‌های بازیابی شده در هر پرسش به اطلاعاتی تبدیل می‌‌شود که برای اتخاذ یک تصمیم کاربرد دارد. برنامه رایانه‌ای که برای مدیریت و پرسش و پاسخ بین پایگاه‌های داده‌ای استفاده می‌‌شود را مدیر سیستم پایگاه داده‌ای یا به اختصار (DBMS) می‌‌نامیم. خصوصیات و طراحی سیستم‌های پایگاه داده‌ای در علم اطلاعات مطالعه می‌‌شود.
مفهوم اصلی پایگاه داده این است که پایگاه داده مجموعه‌ای از رکوردها یا تکه‌هایی از یک شناخت است. نوعا در یک پایگاه داده توصیف ساخت یافته‌ای برای موجودیت‌های نگه داری شده در پایگاه داده وجود دارد: این توصیف با یک الگو یا مدل شناخته می‌‌شود. مدل توصیفی، اشیا پایگاه‌های داده و ارتباط بین آنها را نشان می‌‌دهد. روش‌های متفاوتی برای سازماندهی این مدل‌ها وجود دارد که به آنها مدل‌های پایگاه داده گوییم. پرکاربرد‌ترین مدلی که امروزه بسیار استفاده می‌‌شود، مدل رابطه‌ای است که به طور عام به صورت زیر تعریف می‌‌شود: نمایش تمام اطلاعاتی که به فرم جداول مرتبط که هریک از سطرها و ستونها تشکیل شده است(تعریف حقیقی آن در علم ریاضیات برسی می‌‌شود). در این مدل وابستگی‌ها به کمک مقادیر مشترک در بیش از یک جدول نشان داده می‌‌شود. مدل‌های دیگری مثل مدل سلسله مراتب و مدل شبکه‌ای به طور صریح تری ارتباط‌ها را نشان می‌‌دهند.
در مباحث تخصصی تر اصطلاح دادگان یا پایگاه داده به صورت مجموعه‌ای از رکوردهای مرتبط با هم تعریف می‌‌شود. بسیاری از حرفه‌ای‌ها مجموعه‌ای از داده‌هایی با خصوصیات یکسان به منظور ایجاد یک پایگاه داده‌ای یکتا استفاده می‌‌کنند.
معمولاً DBMS‌ ها بر اساس مدل‌هایی که استفاده می‌‌کنند تقسیم بندی می‌‌شوند: ارتباطی،شی گرا، شبکه‌ای و امثال آن. مدل‌های داده‌ای به تعیین زبانهای دسترسی به پایگاه‌های داده علاقه مند هستند. بخش قابل توجهی از مهندسی DBMS مستقل از مدل‌های می‌‌باشد و به فاکتورهایی همچون اجرا، هم‌زمانی،جامعیت و بازیافت از خطاهای سخت افزاری وابسته است.در این سطح تفاوت‌های بسیاری بین محصولات وجود دارد.

پایگاههای داده‌ها معمولاً در قالبی که برای دستگاه‌ها و رایانه‌ها قابل خواندن و دسترسی باشد ذخیره می‌شوند. البته چنین شیوه ذخیره‌سازی اطلاعات تنها روش موجود نیست و شیوه‌های دیگری مانند ذخیره‌سازی ساده در پرونده‌ها نیز استفاده می‌گردد. آن چه ذخیره‌سازی داده‌ها در پایگاه‌های داده‌ها را موثر می‌سازد وجود یک ساختار مفهومی برای ذخیره‌سازی و روابط بین داده‌ها است.

پایگاه داده در اصل مجموعه‌ای سازمان یافته از اطلاعات است.این واژه از دانش رایانه سرچشمه می‌گیرد، اما کاربرد وسیع و عمومی نیز دارد، این وسعت به اندازه‌ای است که مرکز اروپایی پایگاه داده (که تعاریف خردمندانه‌ای برای پایگاه داده ایجاد می‌کند) شامل تعاریف غیر الکترونیکی برای پایگاه داده می‌باشد. در این نوشتار به کاربردهای تکنیکی برای این اصطلاح محدود می‌شود.
یک تعریف ممکن این است که: پایگاه داده مجموعه‌ای از رکوردهای ذخیره شده در رایانه با یک روش سیستماتیک (اصولی) مثل یک برنامه رایانه‌ای است که می‌تواند به سوالات کاربر پاسخ دهد. برای ذخیره و بازیابی بهتر، هر رکورد معمولاً به صورت مجموعه‌ای از اجزای داده‌ای یا رویدادها سازماندهی می‌گردد. بخش‌های بازیابی شده در هر پرسش به اطلاعاتی تبدیل می‌شود که برای اتخاذ یک تصمیم کاربرد دارد. برنامه رایانه‌ای که برای مدیریت و پرسش و پاسخ بین پایگاه‌های داده‌ای استفاده می‌شود را مدیر سیستم پایگاه داده‌ای یا به اختصار (DBMS) می‌نامیم. خصوصیات و طراحی سیستم‌های پایگاه داده‌ای در علم اطلاعات مطالعه می‌شود.

مفهوم اصلی پایگاه داده این است که پایگاه داده مجموعه‌ای از رکوردها یا تکه‌هایی از یک شناخت است.نوعا در یک پایگاه داده توصیف ساخت یافته‌ای برای موجودیت‌های نگه داری شده در پایگاه داده وجود دارد: این توصیف با یک الگو یا مدل شناخته می‌شود. مدل توصیفی، اشیا پایگاه‌های داده و ارتباط بین آنها را نشان می‌دهد. روش‌های متفاوتی برای سازماندهی این مدل‌ها وجود دارد که به آنها مدل‌های پایگاه داده گوییم. پرکاربردترین مدلی که امروزه بسیار استفاده می‌شود، مدل رابطه‌ای است که به طور عام به صورت زیر تعریف می‌شود: نمایش تمام اطلاعاتی که به فرم جداول مرتبط که هریک از سطرها و ستونها تشکیل شده است(تعریف حقیقی آن در علم ریاضیات برسی می‌شود). در این مدل وابستگی‌ها به کمک مقادیر مشترک در بیش از یک جدول نشان داده می‌شود.مدل‌های دیگری مثل مدل سلسله مراتب و مدل شبکه‌ای به طور صریح تری ارتباط‌ها را نشان می‌دهند.

در مباحث تخصصی تر اصطلاح پایگاه داده به صورت مجموعه‌ای از رکوردهای مرتبط با هم تعریف می‌شود. بسیاری از حرفه‌ای‌ها مجموعه‌ای از داده‌هایی با خصوصیات یکسان به منظور ایجاد یک پایگاه داده‌ای یکتا استفاده می‌کنند.

معمولاًDBMSها بر اساس مدل‌هایی که استفاده می‌کنند تقسیم بندی می‌شوند: ارتباطی، شی گرا، شبکه‌ای و امثال آن. مدل‌های داده‌ای به تعیین زبانهای دسترسی به پایگاه‌های داده علاقه مند هستند. بخش قابل توجهی از مهندسی DBMS مستقل از مدل‌های می‌باشد و به فاکتورهایی همچون اجرا، هم‌زمانی، جامعیت و بازیافت از خطاهای سخت افزاری وابسطه‌است.در این سطح تفاوت‌های بسیاری بین محصولات وجود دارد.

+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم خرداد 1391ساعت 17:53  توسط مجید کاظمی  | 

تجارت الکترونیکی چیست ؟

تجارت الکترونیکی چیست ؟

این فناوری تعاریف و انواع مختلفی دارد که به شرح هر کدام می پردازیم:

1- تمام ابعاد و فرآیند بازار را که بتوان با اینترنت و تکنولوژی web انجام داد، تجارت الکترونیکی می گویند1.

2- بطور کلی واژه تجارت الکترونیک اشاره به معاملات الکترونیکی می نماید که از طریق شبکه های ارتباطی انجام می پذیرد. ابتدا، خریدار یا مصرف کننده به جستجوی یک مغازه مجازی از طریق اینترنت می پردازد و کالای را از طریق web یا پست الکترونیکی سفارش می دهد. نهایتاً کالا را تحویل می گیرد2.

3- تجارت الکترونیکی یعنی انجام مبادلات تجاری در قالب الکترونیکی3

4- کاربرد تکنولوژی اطلاعات در تجارت4

5- تجارت الکترونیکی، مبادله ی الکترونیکی داده هاست. بطور خلاصه می توان گفت که مبادله الکترونیکی داده عبارت از تولید، پردازش، کاربرد و تبادل اطلاعات و اسناد به شیوه های الکترونیکی و خودکار بین سیستم های کامپیوتری و براساس زبان مشترک و استانداردهای مشخص و با کمترین دخالت عامل انسانی. البته تجارت الکترونیک حیطه ای به مرابت گسترده تر از مبادله الکترونیکی داده داردو آن یک تحول و انقلاب در عرصه ارتباطات است. تجارت الکترونیکی در ساده ترین تعریف عبارت از یافتن منابع، انجام ارزیابی، مذاکره کردن، سفارش، تحویل، پرداخت و ارائه خدمات پشتیبانی است که بصورت الکترونیکی انجام می شود. لذا تجارت الکترونیک روشی است براساس آن اطلاعات، محصولات و خدمات از طریق شبکه های ارتباطات کامپیوتری خرید و فروش می شوند5.

6- تجارت الکترونیک، انجام کلیه فعالیت های تجاری با استفاده از شبکه های ارتباطی کامپیوتری، بویژه اینترنت است. تجارت الکترونیک به نوعی تجارت بودن کاغذ است. بوسیله تجارت الکترونیک، تبادل اطلاعات خرید و فروش و اطلاعات لازم برای حمل و نقل کالاها با زحمت کمتر و تبادلات بانک با شتاب بیشتر انجام خواهد شد. شرکت ها برای ارتباط با یکدیگر، محدودیت های فعلی را نخواهند داشت و ارتباط آنها با یکدیگر ساده تر و سریع تر صورت می گیرد. ارتباط فروشندگان با مشتریان می تواند به صورت یک به یک با هر مشتری باشد البته با هزینه نه چندان زیاد6.

تفاوت مبادله الکترونیکی داده ها با تجارت الکترونیک

در موارد زیادی دیده شده که مبادله الکترونیکی داده ها را مترادف با تجارت الکترونیک دانسته و هر کدام را در جای دیگری بکار می برند. این دو تکنولوژی اصلاً مشابه هم نبوده و کاملاً مجزا می باشد. البته می توان اینطور گفت که تجارت الکترونیک مکمل مبادله الکترونیکی داده هاست.

مبادله الکترونیکی داده بصورت مکانیزمی تعریف می شود که به موجب آن انتقال و تبادل داده در راستای تحقق فعالیت های تجاری با ساختار و شکل تعریف شده و بکارگیری پیام های استاندارد شده بین المللی، توسط ابزار الکترونیکی از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر انجام می شود. در حالیکه تجارت الکترونیک عبارت از مبادله تجاری بدون استفاده از کاغذ است که در آن از مبادله الکترونیکی داده ها به عنوان یک ابزار به همراه پست الکترونیک، تابلوی اعلانات الکترونیک، انتقال الکترونیک وب و سایر فناوریهای مبتنی بر شبکه استفاده می شود. بعبارت دیگر مبادله الکترونیکی داده ها بعنوان ستون فقرات تجارت الکترونیک عمل می نماید. چنانچه از تعریف فوق بر می آید. تجارت الکترونیک حطیه ای بسیار وسیع تر از مبادله الکترونیکی داده دارد7.

+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم خرداد 1391ساعت 17:43  توسط مجید سلیمانی  | 

خواص ورزش

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم خرداد 1391ساعت 10:19  توسط احسان سعادت  | 

چای سبز

فواید چای سبز

سبز فوايد زيادي دارد . چاي سبز پيشگيري كننده از حمله قلبي و سرطان شناخته شده است و يك تونيك ( تقويت كننده ) بسيار مفيد است. اين چاي داراي خاصيت ضد چربي (از هر نوع آن )و مقوي اعصاب بوده و قدري نيز خاصيت تب بري دارد.چاي سبز باعث تقويت معده شده و ضمن دفع سموم بدن، نفخ معده را نيز برطرف مي كند . چاي سبز باعث تقويت حافظه شده و براي افراد افسرده يك داروي ضد افسردگي است. زيرا نوشيدن چاي سبز باعث نشاط و سرزندگي مي شود

بيشترين بهره براي زنان
در پي يك مطالعه فوايد چاي سبز ظاهرا براي زنان بيشتر بود.
زناني كه روزانه پنج فنجان يا بيشتر چاي سبز مي نوشيدند - در مقايسه با كساني كه يك فنجان يا كمتر مصرف مي كردند - كمتر با خطر مرگ در اثر بيماري قلبي روبرو بودند.
اما در اين مطالعه رابطه اي ميان مصرف چاي سياه و كاهش خطر مرگ در اثر بيماري قلبي نيافت

خواص كلي :

كاهش وزن
: پلي فنولهاي چاي سبز فعاليت آميلاز بزاق(آنزيم تجزيه كننده قندها) را مهار مي‌كند. جالب است بدانيد كه چاي بدون داشتن عوارض خطرناك داروهاي كاهنده وزن ميتواند موجب كاهش وزن، اندازه دور كمر و تري گليسريد خون مبتلايان به چاقي شود

پوسيدگي دندان:
عصاره برگ چاي سبز داراي اثرات ضد ميكروبي است و از ايجاد پلاك و پوسيدگي دندان جلوگيري مي‌كند.
حفاظت از قلب
دانشمندان ماده اي شيميايي را در چاي سبز شناسايي كردند كه در حفاظت از قلب در برابر آسيب هاي مختلف موثر است.

كارشناسان "موسسه بهداشت كودكان انگليس" در مطالعه روي تركيبات چاي سبز موفق به شناسايي ماده اي شيميايي به نام  "اپيگالوكاتچين سه گاليت" شدند كه مي تواند مرگ سلول ها را پس از حمله قلبي يا سكته كاهش دهد. اين دانشمندان اعلام كردند: ماده شيميايي موجود در چاي سبز مانع از فعاليت پروتئيني به نام "استات يك" مي شود كه پس از رويدادهاي استرس آميز نظير حمله قلبي يا سكته در درون سلول فعال مي گردد.
"اپيگالوكاتچين سه گاليت" همچنين روند بهبود سلول هاي قلبي را سرعت مي بخشد و موجب كاهش صدمه به آن مي شود. از طرفي يكي از عوامل اصلي امراض و حمله هاي قلبي، وجود كلسترول بالا در خون انسان است.
چاي سبز علاوه بر داشتن ويتامين هاي A و C (آنتي اكسيدان هاي قوي)، باعث كاهش كلسترول در خون نيز مي گردد كه اين موضوع خطر احتمال حمله قلبي و امراضي از اين قبيل را پايين مي آورد.

كاهش تري گليسيريد
كاتچين موجود در چاي سبز، فعاليت آنزيم ليپاز را (آنزيم مسئول هضم چربي ها) در لوزالمعده مهار مي كند، در نتيجه، شكستن چربي با سرعت بسيار كمي صورت مي گيرد و چربي خون با سرعت كمي بالا مي رود.
با توجه به اين كه افزايش تري گليسيريد خون بعد از مصرف هر وعده غذايي يك عامل خطر در بروز بيماري قلبي است ، مصرف چاي سبز در بين وعده هاي غذايي روشي مناسب جهت كاهش تري گليسيريد خون است.

كاهش فشار خون
مصرف نيم تا 5/2 فنجان چاي سبز در روز احتمال بروز پُرفشاري خون را تا 46 درصد كاهش مي دهد.
جلوگيري از ديابت
چاي سبز قادر است از عوارض ناشي از ديابت مانند آب مرواريد و بيماري هاي كليوي به طور معجزه آسايي جلوگيري كند. چاي سبز با مهار كردن فعاليت آنزيم آميلاز بزاق و روده كه مسئول هضم نشاسته است، باعث مي شود كه نشاسته با سرعت آهسته تري بشكند و در نتيجه قند خون با سرعت كمي بالا برود.
پيشگيري از بيماري هاي ايمني خودكار بدن
پژوهش گران اعلام كردند مصرف چاي سبز از ابتلا به بيماري هاي ايمني خودكار بدن جلوگيري مي كند. تحقيقات پژوهش گران دانشكده پزشكي ژورژيا حاكي از آن است كه مصرف چاي سبز علاوه بر مؤثر بودن در كاهش ابتلا به سرطان، باعث محافظت افراد در برابر بيماري هاي ايمني خودكار بدن مي شود. چاي سبز از گسترش آنتي ژن هايي كه مي توانند موجب تحريك ايمني بدن شوند جلوگيري مي كند. نتايج تحقيقات حاكي از آن است وجود ماده اي موسوم به EGCG در چاي سبز باعث متوقف شدن التهاب و تاثيرات آن بر روي پوست و سلول هاي مترشحه بزاق مي شوند. در يك اختلال ايمني خودكار، موسوم به سندرم شوگرن (Sjogren)، سلول هاي مترشحه بزاق، هدف قرار گرفته و باعث خشكي دهان مي شوند و در اختلالي ديگر، پوست ارگان هدف واقع شده و فرد مبتلا به سل جلدي مي گردد.
شايان ذكر است تحقيقات بيشتر بر روي حيوانات در حال انجام است و تاثير مفيد چاي سبز در پيشگيري از آرتريت نيز مشخص شده است.
موارد منع مصرف:
اعتقاد بر آنست كه قبل و بعد از دريافت فرآورده‌هاي آهن و در شيرخواران نبايد از چاي سبز يا تركيبات پلي فنول آن استفاده نمود. شواهد موجود حاكي از آنست كه مقادير بيش از ??? ميلي ليتر در روز با سوخت و ساز آهن تداخل نموده و موجب كم خوني مي‌شود. شواهدي مبني بر منع مصرف در حاملگي وجود ندارد با اينحال بايد با پزشك مشورت نمود. مصرف چاي سبز در دوران شيردهي توصيه نمي‌شود.
تداخلات دارويي:
افزايش اثر متي سيلين و بنزيل پني سيلين، تشديد اثر آسپيرين و ساير داروهاي
ضد انعقاد مانند وارفارين (ويتامين K موجود در چاي سبز ميتواند بر ضد اثرات وارفارين عمل نمايد).
عوارض:
مصرف بيش از حد كافئين كه در چاي سبز و بعضي از عصاره هاي آن وجود دارد در بعضي از افراد باعث علائمي مانند عصبانيت، بيخوابي و بيقراري مي‌شود. افرادي كه داراي بيماري فشار چشم هستند نبايد استفاده كنند و افرادي كه ميگرن دارند ميزان مصرف كمي بايد داشته باشند . 
طريقه دم كردن چاي سبز :
به ازاي هر فنجان آب يك قاشق مرباخوري چاي سبز استفاده مي شود . آب به هيچ عنوان نبايد در حال جوشيدن باشد . چاي سبز را توي فنجان يا قوري ميريزيم و در آنرا ميگذاريم . ( روي حرارت نباشد ) بعد از 5 دقيق صاف ميكنيم . اگه از نوع كيسه ايي استفاده مي كنيد كيسه را دربياريد و وقتي سرد شد روي چشم كمپرس كنيد كه براي رفع خستگي چشم مفيده . .
معطر كردن چاي
براي معطر كردن چاي مي توان به آن مقداري گل ياس، گل سرخ، گل بهار نارنج، نعنا، هل، ليمويخشك يا تازه، چند پر زعفران( بسته به علاقه و ذائقه ) را به صورت تركيبي يا به تنهايي اضافه كرد
 

چای سبز: یک ضد سرطان عالی 

کاتچین:عامل ضد سرطانی چای سبز

در میان خوراکی های ضد سرطانی، چای سبز جای قابل توجهی را اشغال کرده است زیرا این مادۀ غذایی حاوی بیشترین میزان مولکول های ضد سرطان است. این مولکول های ضد سرطانی با نام کاتچین (از خانوادۀ فلاونوئیدها) شناخته می‌شوند و یک سوم وزن برگ چای را تشکیل می‌دهند! کاتچین ها یک ویژگی خاص دارند و آن قابلیت حمله به تعداد زیادی از فرآیندهایی است که در پیشرفت سلول های سرطانی به کار گرفته می‌شوند. کاتچین بیشتر از هر چیز حاوی EGCG (اپگالوکاتچین گالت) است. این ماده ویژگی «خفه کردن تومورها»، از هر نوعی که باشند را دارد.

در واقع، زمانی که سلول های سرطانی برای تشکیل یک تومور کوچک رشد می‌کنند، به موازات رشد آنها، باید یک شبکۀ عروق خونی تغذیه شان کند تا بتوانند تکثیر شوند. این همان مرحله ای است که آنژیوژن نامیده می‌شود. EGCG جلوی آنژیوژن را می‌گیرد، یعنی تشکیل یک شبکۀ خونی ضروری برای تشکیل و رشد هر نوع توموری را متوقف می‌کند.

کدام نوع چای را برای مبارزه با سرطان انتخاب کنیم؟

چای سبز حاوی میزان کاتچین بسیار بیشتری نسبت به چای سیاه است. چای سیاه یک مرحلۀ تخمیر را می‌گذراند، در این مرحله بخش بزرگی از کاتچین ها تبدیل به دیگر فلاونوئیدها می‌شوند. غنی ترین چای سبز از لحاظ دارا بودن EGCG که چای سبز است، را انتخاب کنید. برگ چای را در مقایسه با چای کیسه ای در الویت قرار دهید زیرا چای های کیسه ای پر از تفاله های زمان برداشت است.

چای سبز را چه طور آماده کنیم؟

از چای های کیسه ای استفاده نکنید، بگذارید برگ های چای درست دم بکشیند. بگذارید برگ ها به مدت طولانی دم بکشند، 8 تا 10 دقیقه، تا بیشترین میزان کاتچین از آن به دست آید. هر چه چای بیشتر دم بکشد، میزان کاتچین آزاد شدۀ آن بیشتر خواهد بود.

در روز چه قدر چای سبز مصرف کنیم؟

سه فنجان چای در روز برای به دست آوردن خاصیت مؤثر ضد سرطانی این گیاه مفید، مناسب است.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه دهم خرداد 1391ساعت 12:38  توسط محمدرضا کفایتی  | 

چای قرمز یا چای ترش

چای قرمز

 

چای ترش یا چای قرمز که به چای مکه نیز معروف است از گیاه رز چینی تهیه می‌ شود که از گلبرگ و دانه های آن می‌ توان به عنوان نوشیدنی استفاده کرد. چای هیبیسکوس دارای رنگ قرمز سیر و طعم ترش است.

در عهد باستان از چای سرخ به عنوان شاداب ‌کننده و رفـع‌ کـنـنـده ی عوارض بیماری ‌های قلبی استفاده می ‌کردند.

مصرف این محصول در تعدادی از فرهنگ‌ ها مانند چین، مکزیک و حتی اروپا وجود دارد. در سودان و مصر به عنوان یک نوشیدنی تشریفاتی در جشن‌ های رسمی‌ از آن استفاده می‌ کنند.

این چای یکی از نوشیدنی ‌های مناسب برای کسانی است که می ‌خواهند جایگزین مناسبی برای چای پیدا کنند.

در میان گیاهانی که نام چای را به خود گرفته ‌اند، چای قرمز یا چای ترش که به آن چای مکه هم می‌ گویند، به علت رنگ، طعم و خاصیت ویژه ‌ای که دارد، جایگاه مهمی‌ را به خود اختصاص داده است.

شما می‌ توانید آن را با کمی عسل به صورت شربت استفاده کنید یا با آب سیب ترکیب کرده و خنک بنوشید. ترشی آن و شیرینی سیب به خوبی با هم سازگار می‌ شوند.

این چای را می‌ توان به صورت سرد و گرم همراه مقداری قند یا نبات یا حتی بدون آن به عنوان یک نوشیدنی رژیمی‌ مصرف کرد

 

یکی از مهم ترین خواص چای قرمز شباهت ترکیبات آن با انسولین است و به همین جهت این گیاه خواص ضد دیابتی هم دارد. در هند از دانه های این گیاه به عنوان یک دارو برای سستی، گیجی و سوء هاضمه استفاده می شود

 

خواص چای ترش

دم کرده ی این گیاه کاهش‌ دهنده ی فشار خون، خنک ‌کننده ی بدن، رقیق و تصفیه ‌کننده ی خون، کنترل‌ کننده ی کلسترول خون، اختلالات کبدی و صفرایی و همچنین آرام ‌بخش است و برعکس چای که باعث دفع آهن می‌ شود، چای ترش خود یکی از منابع غنی آهن به شمار می‌ آید.

طریقه ی مصرف چای قرمز

افرادی که دارای قند، چربی و فشارخون بالا هستند، می ‌توانند یک تا دو نوبت از چای روزانه ی خود را به چای قرمز اختصاص دهند و برای هر بار مصرف، 5 گرم از گل برگ‌ های چای قرمز را داخل یک فنجان ریـخـته و سپس آب جوش بر روی آن بریزند و سرپوشی گذاشته، 10 دقیقه بماند تا دم بکشد، سپس صاف کرده و میل کنید.

مصرف دم کرده ی چای ترش بیش از چای معمولی بر پرفشاری خون افراد دیابتی موثر است

بر اساس یافته های یک پژوهش ارایه شده در کنگره بین المللی طب سنتی و مکمل، مصرف دم کرده ی چای ترش به طور معنی داری نسبت به چای معمولی بر پر فشاری خون بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 موثر است.

بر اساس یافته های پژوهشی که نتایج آن در کنگره ی بین المللی طب سنتی و مکمل، ارایه شد 60 بیمار مبتلا به دیابت به دو گروه تقسیم شده، گروه اول از چای معمولی و گروه دوم از چای ترش به مدت 30 روز روزانه دو بار صبح و عصر مصرف کردند.

این گزارش با هدف تعیین اثر کوتاه مدت مصرف چای ترش توسط بیماران متبلا به دیابت نوع 2 بر پرفشاری خون آن ها صورت گرفته است.

در این آزمایش فشار خون سیستولیک(انقباضی) در مصرف کنندگان چای ترش به طور معنی داری 4/15 درصد کاهش یافت، در حالی که این ارقام برای مصرف کنندگان چای معمولی 4/8 درصد افزایش نشان داد. میانگین فشار خون دیاستولیک(انبساطی) در گروه گیرنده چای ترش 3/4 درصد کاهش داشته ولی در گروه گیرنده چای معمولی 6/4 درصد افزایش داشته است.

این گزارش ادامه می دهد، درصد اثر مثبت درمانی گروه گیرنده های چای ترش و چای معمولی به ترتیب 1/48 و 4/15 به دست آمده است.

بنابراین گزارش، این مداخله نظیر سایر مطالعات مشابه، اثر کاهش دهنده فشار خون را که در طب سنتی بسیاری از کشورها مورد توجه است، تایید می کند.

دم کرده ی این گیاه کاهش‌ دهنده ی فشار خون، خنک ‌کننده ی بدن، رقیق

و تصفیه ‌کننده ی خون، کنترل‌ کننده ی کلسترول خون، اختلالات کبدی و

صفراوی و همچنین آرام ‌بخش است

پژوهشگران این مطالعه اظهار دارند، گیاه Hibiscus Sabdariffa یا چای ترش به طور گسترده در مناطق حاره کاشت شده و در طب سنتی بسیاری از کشورها برای درمان پر فشاری خون استفاده می شود.

دیابتی ها چای ترش بخورند

چای قرمز یا چای ترش در نقاط مختلف دنیا با نام های متفاوتی خوانده می شود. این گیاه و محصولات آن در ایران به نام های چای مکی یا چای مکه، چای قرمز و چای ترش خوانده می شود. یکی از مهم ترین خواص چای قرمز شباهت ترکیبات آن با انسولین است و به همین جهت این گیاه خواص ضد دیابتی هم دارد. در هند از دانه های این گیاه به عنوان یک دارو برای سستی، گیجی و سوء هاضمه استفاده می شود و دانه های آن غنی از چربی و پروتئین است.

دم کرده ی برگ این گیاه منبعی غنی از آهن و مس است.

از پودر آسیاب شده ی کاسبرگ آن می توان به عنوان طعم دهنده در کیک، شکلات و بستنی نیز استفاده کرد

+ نوشته شده در  چهارشنبه دهم خرداد 1391ساعت 10:11  توسط محمدرضا کفایتی  | 

راههای کاهش وزن

 

 

راههاي كاهش وزن

 

بهترين راه كاهش وزن کدام است؟

 

 

چاقی یک بیماری مزمن است و مثل هر بیماری مزمن دیگری , درمان آن نیاز به زمان دارد. سعی کنید در درمان چاقی خود از دارو استفاده نکنید، چرا که دارو غذا نیست و در هر حال دارای عوارضی می‌باشد.

در درمان چاقی خود هیچگاه عجله نداشته باشید، یادتان باشد که رژیم غذایی با کاهش وزن تدریجی علاوه بر اینکه قابل تحملتر است، عوارضی نداشته، تقریباً غیر قابل بازگشت می‌باشد.

چاقی با بسیاری از بیماریها چه مستقیم و چه غیرمستقیم ارتباط دارد مانند: هیپرتانسیون (افزایش فشار خون)، آترواسکلروز (سخت‌شدن جدار رگها)، بیماریهای کبدی و صفراوی (بیشتر سنگ کیسهٔ صفرا)، آرتریت‌ها از جمله آرتروز (استخوانهای هر شخص برای وزن سلامت او طراحی شده است)، اختلالات تنفسی، نقرس، واریس، نازایی، مسمومیت حاملگی، هیرسوتیسم (پرمویی زنان)، چربی بالای خون، فتق و از همه مهمتر احساس محرومیت اجتماعی و حقارت (البته در چاقیهای شدید)

چاقی باعث کاهش عمر می‌شود، بطوریکه شرکت بیمهٔ عمر متروپولیتن آمریکا به ازای هر اینچ (۵/۲سانتیمتر) دور شکم بزرگتر از دور سینه دو سال و به ازاء هر چهار کیلوگرم اضافه وزن یک سال کاهش عمر درنظر می‌گیرد.

در درمان برخی از بیماریها قبل از مصرف دارو رژیم غذایی داده می‌شود و چه بسا با رعایت رژیم غذایی نیازی به مصرف دارو نباشد. از جملهٔ این بیماریها می‌توان از: افزایش فشار خون، افزایش قند خون و افزایش چربی خون نام برد.

 

علل چاقی :

 

الف) فشارهای درونی، استرسها و افسردگیها

 

ب) ثانویه به بیماریهایی ازقبیل : هیپوتیروئیدیسم (کم‌کاری تیروئید)، اختلالات هیپوتالاموس و …

 

ج) مصرف بعضی داروها مثل داروهای ضد بارداری، ضدافسردگی و ضداضطراب و کورتون‌ها

 

د) اختلال تغذیه‌ای (دریافت بیشتر انرژی و کمی فعالیت)

 

ه) ژنتیک: ۳۰% علت چاقیها را شامل می‌شود.

 

از تمامی این عوامل اختلال تغذیه‌ای و یا اگر بهتر گفته شود عادات بد غذایی از همه مهمتر است، بطوریکه اگر شخصی علاوه بر نیاز روزانه‌اش هر روز یک نان سوخاری (که بسیار کالری کمی دارد) اضافه بخورد، بعد از ۲۰ سال پانزده کیلوگرم اضافه‌وزن پیدا خواهد کرد.

 

 

 

درمان‌های چاقی به چهار دستهٔ دارویی، استفاده از وسایل و شیوه‌های مخصوص، جراحی و رژیم‌درمانی تقسیم می‌شوند.

 

 

 

الف) درمان دارویی:

 

ـ داروهای دیورتیک (ادرارآور): که به سرعت با ازدست رفتن آب بدن شخص دچار کاهش وزن (دقت کنید: کاهش وزن نه لاغرشدن) می‌شوند که از نظر علمی نه تنها صحیح نیست بلکه خطرناک نیز می‌باشد. اکثر مؤسساتی که در تبلیغات خود کاهش وزن سریع را نوید می‌دهند از این روش استفاده می‌کنند.

 

ـ داروهای هورمونی: مثل داروهایی که باعث پرکاری غدهٔ تیروئید می‌شوند. این داروها نیز با افزایش کاتابولیسم (مصرف انرژی یا سوخت) باعث کاهش وزن و همچنین لاغرشدن می‌شوند که این روش نیز به دلیل اینکه در روند طبیعی بدن اختلال ایجاد می‌کند، ازنظر علمی صحیح نبوده خطرناک می‌باشد.

 

ـ داروهای ملین: این داروها با دفع مواد غذایی بدن و جلوگیری از جذب مواد باعث کاهش وزن می‌شوند که واضح است در درازمدت باعث سوءتغذیه و کمبود بعضی مواد موردنیاز بدن خواهند شد. ضمن اینکه خود نیز عوارضی از قبیل شکم‌درد و … دارند.

 

داروهای کاهش دهندۀ اشتها: این داروها همانگونه که از نامشان پیداست با کاهش دادن اشتهای شخص باعث کم‌خوردن و کاهش دریافت انرژی می‌شوند. عوارض آنها بیشتر سوء‌تغذیه، ریزش مو، ضعف و افسردگی می‌باشد. سرگروه این داروها که در ایران زیاد مصرف میشود فن فلورامین میباشد که از سال ۱۹۹۸ مصرف آن به دلیل ایجاد عوارض روی دریچه های قلب ، در آمریکا ممنوع شده و از فارماکوپه آمریکا حذف شده است .

 

ـ داروهایی که مانع جذب چربی می‌شوند: این داروها که امروزه موردمصرف زیادی پیدا کرده و تبلیغات زیادی در مورد آن انجام می‌شود با اتصال به چربی مواد غذایی مانع جذب آنها می‌شود و بدینوسیله کالری کمتری به بدن می‌رسد. به دلیل اینکه در رژیم غذایی افراد ایرانی بر خلاف غربیها مواد نشاسته‌ای بیشتر است، مصرف آنها کاملاً مؤثر نبوده همچنین این داروها برخلاف تبلیغات انجام شده روی چربی بافتهای بدن تأثیری ندارد. لذا فقط تا زمان مصرف مؤثر بوده ضمن اینکه به دلیل عدم جذب ویتامینهای محلول در چربی مثل ویتامین K,A,D,E شخص دچار کمبود این ویتامین‌ها شده و همچنین این داروها قیمت بالایی دارند.

 

در حال حاضر تحقیقات روی این داروها انجام می‌شود که دارویی ساخته شود که روی چربی بافت بدن هم مؤثر باشد. اگر چنین دارویی ساخته شود جای تمامی رژیمهای تغذیه‌ای را خواهد گرفت.

 

 

 

ب) استفاده از وسایل و شیوه‌های مخصوص:

 

 عبارتند از: سونا، ترموتراپی (استفاده از گرمای موضعی) ماساژ درمانی، کمربند لاغری، طب سوزنی، کرمها، پمادها، ژلها، گوشوارهٔ لاغری که همگی اینها از نظر علم پزشکی و تغذیه مورد قبول نمی‌باشند و همگی کمابیش باعث ایجاد عوارض می‌شوند. ضمناً بیشتر این راهها بجای کاهش وزن یا لاغری فقط باعث کاهش سایز می‌شوند.

 

 

 

ج) درمانهای جراحی:

 

 در موارد چاقی‌های بسیار شدید انجام می‌شود. شامل برداشتن قسمت‌هایی از روده یا معده، بالون‌گذاری داخل معده برای کاهش حجم آن و برداشتن چربی زیر پوست شکم با ساکشن یا لیزر که همگی اینها به دلیل عوارض شدیدی که دارند زیاد مورد توجه نیستند.

 

 

 

د) رژیم درمانی:

 

ـ آب درمانی: یکی از روشهای قدیمی است و بعد از پایان دوره به دلیل محرومیت شدید غذایی اختلالات گوارشی بهمراه دارد. علاوه بر عوارض شدید جسمانی فقط برای مدت کوتاهی می‌تواند قابل تحمل باشد.

 

ـ کاهش وزن از طریق ورزش: ورزش یکی از روشهای بسیار مناسب برای برخورداری از جسم سالم و وزن ایده‌آل است. کاهش وزن فقط از طریق ورزش مشکل و دشوار است چرا که مثلاً برای کاهش یک کیلوگرم وزن باید ۲۰ ساعت پیاده‌روی کرد.

 

ـ کاهش وزن از طریق رژیم غذایی: حذف یک وعدهٔ غذایی مثل صبحانه یا شام از جملهٔ این روشهاست که با حذف صبحانه فرد دچار افت قند خون طی روز و کاهش کارآیی روزانه و پرخاشگری شده و درضمن در وعده‌های بعدی با پرخوری جبران می‌شود. ضمن اینکه سوء‌تغذیه نیز از عوارض آن است. بهترین شیوه در این مورد، رژیم غذایی بر مبنای علمی آن است که در آن تمام مواد مورد نیاز بدن در رژیم غذایی تأمین میشود.

 

 

 

ـ کاهش وزن از طریق رژیم غذایی همراه با ورزش:

 

 این روش بهترین و اصولی‌ترین روش برای کاهش وزن و داشتن وزن ایده‌آل است.

 

 در این روش از یک رژیم غذایی برنامه‌ریزی شده همراه با ورزش متعادل (مانند پیاده‌روی) استفاده می‌شود. این روش سلامت جسم و روح را به ارمغان می‌آورد و عوارضی مانند ریزش مو و چروکیدگی پوست و … را درپی نخواهد داشت. در طی رژیم باید عادات غذایی گذشته را ترک کنید و به عادات غذایی جدید انس بگیرید که این مهمترین اصل در درمان چاقی است.

 

 

 

با توجه به موارد فوق بهترین و سالمترین راه حل ارائه‌شده در مورد درمان چاقی این موارد می‌باشد:

 

الف) رژیم غذایی صحیح

 

ب) ورزش مناسب و کافی

 

ج) تغییر رفتار و اصلاح عادات بد غذایی

+ نوشته شده در  دوشنبه هشتم خرداد 1391ساعت 10:41  توسط احسان سعادت  | 

نحوه عکس گرفتن با مدیا پلیر

نحوه عکس گرفتن با مدیا پلیر

شاید تا بحال با نرم افزارهای دیگری این کار را انجام می دادید ولی در حقیقت با خود مدیا پلیر ویندوز نیز می توان عکس گرفت.
برای این کار کافیست در حین پخش فیلم کلیدهای Ctrl +I را بزنید.
پنجره ذخیره تصویر باز می شود.حالا می توانید تصویر گرفته شده را ذخیره کنید

کلید های میانبر در ویندوز XP و شبه سازی ماوس با
KeyBoard:
Esc لغو عملیات در حال انجام.
F1 راهنما.
F2 در حالت عادی تغییر نام آیتم (های) انتخاب شده . در برنامه های قدیمی تر (معمولا تحت داس)ذخیره فایل جاری.
F3 جستجو.
F4 باز کردن لیست پایین رونده Address Bar
F5 به روز آوری Refresh
F6 مانند کلید Tab بین اجزای مختلف پنجره جاری سوییچ می کند.
F10 پرش به منو های اصلی یک پنجره (مثل File,Edit,View,...)
F11 پنجره جاری را تمام صفحه می کند.
PrintScreen در ویندوز از کل صفحه نمایش یک عکس می گیرد و آن را در حافظه کلیپ بورد قرار می دهد و ما می توانیم در یک برنامه ویرایش عکس مثل Ms-Paint آن را Paste کنید .
Tab بین اجزای پنجره جاری سوییچ می کند .
Space در حالت مرورگر اینترنت اکسپلورر صفحه جاری را به پایین می برد .(مثل Page Down)
BackSpace در حالت عادی یعنی در مرور ویندوز یک مرحله به بالاتر میرود (معادل Up) و در مرورگر اینترنت اکسپلورر معادل Back است.
Home رفتن به اول خط در حالت ویرایش متن و رفتن به اول صفحه در حالت مرور.
End رفتن به آخر خط در حالت ویرایش متن و رفتن به آخر صفحه در حالت مرور.
PageUp در حالت مرور چه در اینترنت و چه در ویندوز و معمولا همه جا صفحه به صفحه به بالا می رود.
PageDown در حالت مرور چه در اینترنت و چه در ویندوز و معمولا همه جا صفحه به صفحه به پایین می رود.


ترکیبات کلید Ctrl :
Ctrl+q در بعضی از برنامه ها خروج است.
Ctrl+w در اکثر برنامه هایی که چند فایل را باهم باز می کنند مثل Ms-Word, کلا Ms-Office , Adobe Photoshop ,Ms-internet Explorer, ... فایل باز شده جاری را می بندد.
Ctrl+e جستجو در مسیر جاری.
Ctrl+r تازه کردن صفحه (معادل کلید F5 و Refresh)
Ctrl+y وقتی که یک عمل به عقب باز میگردیم (Undo) این کلید ها یک عمل به جلو می روند (Redo) البته در بعضی برنامه ها معمولا محصولات آفیس مایکروسافت اینگونه هستند .
Ctrl+i باز کردن قسمت علاقه مندی ها(Favorites)
Ctrl+o باز کردن فایل جدید در اکثر برنامه ها (معادل File>Open)
Ctrl+p پرینت گرفتن در اکثر برنامه ها.
Ctrl+a انتخاب همه آیتم ها.
Ctrl+s در اکثر برنامه ها ذخیره فیل جاری .(Save)
Ctrl+d در اینترنت اکسپلورر صفحه باز شده جاری را به علاقه مندی ها اضافه می کند (معادل Favorites>Add to Favorites) و در ویندوز هم آیتم (آیتم های) انتخاب شده را پاک می کند.
Ctrl+f جستجو.
Ctrl+h معادل History (ابته در ویرایشگر نوت پد معادل Find / Replace است)
Ctrl+l در اینترنت اکسپلورر معادل File>Open است.
Ctrl+z بازگشت به آخرین عملیات انجام شده (Undo)
Ctrl+x انتقال (برش) آیتم مورد نظر در حافظه کلیپبورد.(Cut)
Ctrl+c کپی آیتم مورد نظر در حافظه کلیپبورد.(Copy)
Ctrl+v فراخوانی آیتم مورد نظر از حافظه کلیپبورد.(Past)
Ctrl+b پنجره سازماندهی علاقه مندیها (Organize Favorites) را باز می کند.
Ctrl+n در اینترنت اکسپلورر (تقریبا تمامی مرورگرها) یک پنجره جدید باز می کند.
Ctrl+F1 در اکثر برنامه ها ی مختلف راهنمای برنامه را باز می کند .
Ctrl+F4 باز کردن لیست پایین رونده Address Bar در مرورگر اینترنت اکسپلورر و مرورگر ویندوز.
Ctrl+F10 باز کردن منو های بالای پنجره برنامه ها (مثل File,Edit,...).
Ctrl+BackSpace موقع ویرایش متن همان کار BackSpace را انجام می دهد با این تفاوت که به جای پاک کردن کاراکتر به کاراکتر کلمه به کلمه پاک می کند.
Ctrl+5 معادل Select All در اکثر ویرایشگر های متنی.
Ctrl+Home درحالت ویرایش مکان نما را به اول صفحه انتقال می دهد.
Ctrl+End درحالت ویرایش مکان نما را به آخر صفحه انتقال می دهد.
Ctrl+Insert کپی آیتم(های) انتخاب شده در حافظه کلیپ بورد(Copy).

 ترکیبات کلید Alt :
Alt+A باز کردن منوی علاقه مندی ها و قرار گرفتن بر روی Add to Favorites
Alt+D انتقال مکان نما به Address Bar
Alt+F4 بستن پنجره جاری.
Alt+Space Bar معادل راست کلیک بر روی نوار عنوان پنجره جاری.
Alt+Esc پیمایش بین پنجره های باز جاری.
Alt+Tab سوییچ کردن بین پنجره های باز جاری.
Alt+BackSpace در بعضی از ویرایشگرها معادل Undo عمل می کند (معمولا ویرایشگرهای قدیمی و تحت داس)
Alt+Home در مرورگر اینترنت اکسپلورر به صفحه خانگی پرش می کند.
Alt+Right Arrow معادل Forward در مرورگر ویندوز.
Alt+Left Arrow معادل Back در مرور گر ویندوز.
Alt+Number ترکیب کلید Alt به همراه زدن یک عدد از قسمت سمت راست صفحه کلید در حالت ویرایش یک کاراکتر معادل کد اسکی عدد وارد شده نمایش می دهد . مثلا اگر Alt را نگه داشته و 789 را وارد کنیم پس از رها کردن کلید Alt این کاراکتر نمایش داده می شود : • .
Alt+Enter متعلقات (Properties) آیتم(های) انتخاب شده را نمایش می دهد.
Alt+PrintScreen از پنجره جاری یک عکس تهیه می کند و به حافظه کلیپ بورد انتقال می دهد.

 

ترکیبات کلید Shift :
Shift+F10 معادل راست کلیک.
Shift+Del پاک کردن کامل آیتم (های) انتخاب شده .یعنی بدون این که به سطل بازیافت انتقال یابد پاک می شود.
Shift+tab وارونه کاری که Tab انجام می دهد.
Shift+Insert فراخوانی اطلاعات از حافظه کلیپبورد (Paste)

 

ترکیبات WinKey :
خود WinKey باز شدن منوی Start در ویندوز.
WinKey+E باز کردن My Computer در حالت Folders.
WinKey+R باز کردن پنجره Run.
WinKey+U باز کردن پنجره Utility Manager.
WinKey+D نمایش دسکتاپ (معادل Show Desktop)
WinKey+F جستجو.
WinKey+Ctrl+F جستجوی یک کامپیوتر در شبکه.
WinKey+L قفل کردن کامپیوتر .(یا رفتن به حالت Swich User)
WinKey+M تمامی پنجره های باز را Minimize می کند.
WinKey+Shift+M تمامی پنجره های Minimize شده را Restore می کند.

 خوب حالا ممکنه که بخواهید جایی را با ماوس کلیک کنید (البته با استفاده از صفحه کلید) و یا این که آیکن های روی دسکتاپ را جابجا کنید .
برای این کار در سیستم عامل های ویندوز مایکروسافت یک کلید میانبر قرار دارد که توسط آن می توان تمامی عملیاتی را که با ماوس انجام می دهیم بوسیله صفحه کلید هم انجام دهیم .
خوب برای فعال کردن این قسمت کلید های Shift+Alt سمت چپ را با هم نگه داشته و کلید NumLock را فشار می دهیم.
پس از انجام این عمل یک بوق از بیزر (بلند گوی داخل کیس) به صدا در می آید و یک پنجره باز می شود که سه کلید Ok,Cancel,Settings دارد بر روی Settings کلیک کنید .در پنجره ای که باز می شود قسمت Use MouseKeys را فعال کنید .سپس بر روی Ok کلیک کنید .بعد از انجام این مراحل یک شکل ماوس کوچک و مشکی رنگ کنار ساعت شما اضافه می شود و با روشن بودن NumLock حالت شبیه سازی ماوس فعال می شود .
حالا چطوری باهاش کار کنیم ؟
خوب بعد از فعال سازی شبیه ساز ماوس به سراغ کار کردن با آن می پردازیم ...
کلید های 12346789 برای جابجایی اشاره گر ماوس به کار می روند.
کلید 5 برای کلیک ماوس به کار می رود .حتما این سوال براتون پیش می آید که کلیک راست یا چپ و یا وسط ؟؟؟
برای این کار در قسمت پایین کنار ساعت مشخص است که چه کلیکی را انجام می دهد .برای تغییر این وضعیت کلید - کلیک را به راست تغییر می دهد و کلید * کلیک را به وسط تغییر می دهد و کلید / کلیک را باه چپ تغییر می دهد .
Drag &Drop :
برای انجام این عملیات کلید + را بر روی آیتم (های) اتنخاب شده میزنیم(Drag) سپس با اشاره گر ماوس را به جایی که می خواهیم می بریم و برای رها کردن (Drop) کلید 0 را میزنیم.

    بجاي عكس ، يك مربع حاوي ضربدر قرمز رنگ مي بينيد؟

بجاي عكس ، يك مربع حاوي ضربدر قرمز رنگ مي بينيد.
اينهم از خطاهاي طراح صفحه وب است ولي بد نيست اين راه را امتحان كنيد. شايد توانستيد
عكس را ببينيد، ولي اگر جواب نداد ديگر كاري نمي شود كرد.

 با موس كرزر را روي عكس ببريد. كليك راست موس كنيد. روي properties رفته و كليد موس را رها كنيد. در صفحه properties ، آدرس جلوي URL را در جعبه آدرس مرورگرتان بنويسيد (مثل حالت قبل) و enter كنيد، اگر عكس آمد، كه آمد اگر نه كاري نمي توان كرد.

 

 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم خرداد 1391ساعت 6:50  توسط بابک عباسی  | 

بزرگ‌ترين اشتباهات اينترنتي

 بزرگ‌ترين اشتباهات اينترنتي

اینترنت با این که می‌تواند به عنوان وسیله‌ای بسیار جذاب و سرگرم‌کننده مورد استفاده قرار گیرد، اما چنانچه در این محیط اشتباه بسیار کوچکی از شما سر بزند، می‌تواند موجب بروز صدمات جبران‌ناپذیری برای شما شود. مثلا ممکن است شما پسوردتان را در سایت‌های نامعتبر وارد کنید، یا آدرس ایمیل‌تان را برای هر سایتی که آن را از شما درخواست کند بفرستید. تمام اشتباهاتی که ممکن است از دید شما پیش پا افتاده باشد، بعدا می‌تواند به دردسرهای بسیار بزرگی برایتان تبدیل شود.

اشتباه اول: دست‌کم گرفتن اطلاعات شخصی

حتماً در گشت و گذار‌تان در فضای مجازی به سایت‌هایی که می‌توانید به صورت مجانی در آنها عضو شوید برخورده‌اید، برای نمونه شبکه‌های اجتماعی مانند Facebook و گوگل همین امکانات را به شما ارائه می‌کنند. اولین گام برای پیوستن به این سایت‌ها وارد‌کردن اطلاعات شخصی شماست. بسیاری از شرکت‌ها با جمع‌آوری این اطلاعات، تبلیغاتی را برایتان ارسال می‌کنند، پس هر قدر این تبلیغات به شما و علایق‌تان نزدیک‌تر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که شما آن محصول را خریداری کنید. نتیجه عضوشدن در چنین سایت‌هایی حقیقتاً مجانی نیست، بلکه شما حق عضویت‌تان را با در اختیار گذاشتن اطلاعات محرمانه به آنها پرداخت می‌کنید.

البته این را هم باید اضافه کنیم که خیلی از این سایت‌ها درصددند از اطلاعات شخصی شما محافظت کنند که این کار با انجام تنظیماتی صورت می‌گیرد، ولی با تمام این احوال، این میزان محافظت صددرصد تضمین‌شده نیست، پس چنانچه در این سایت‌ها عضو هستید، عاقلانه‌ترین کار این است که مانع دسترسی سایت‌های تبلیغاتی به اطلاعات شخصی‌تان شوید. برای این منظور بهترین کار ایجاد تغییرات در قسمت Account setting این سایت‌هاست و تعریف محدودیت‌های مورد نظر‌تان برای آن شرکت‌هاست.

اشتباه دوم: ارسال اطلاعات بسیار حساس از راه‌های ارتباطی نامطمئن

فرستادن اطلاعات حساس مانند اطلاعات مربوط به کارت اعتباری‌تان از طریق اینترنت کار زیاد مطمئنی نیست، البته در این باره شما به عنوان کاربر در ارسال این قبیل اطلاعات اشتباهی مرتکب نشده‌اید، بلکه این سایت‌ها هستند که موظفند کانال‌های امن‌تری مانند HTTPS به جای HTTP استفاده کنند، هدف از این کار ایجاد فضایی امن برای جا به جایی اطلاعات از کاربر به سرورشان است و شما به عنوان کاربر تنها نیاز دارید که در قسمت آدرس سایت‌های مورد نظر به دنبال //:https به جای آدرس‌های قدیمی‌تر باشید. همین کار، تمام مشکلات‌تان را حل خواهد کرد، پس چنانچه می‌خواهید روی سایت ویدئویی را مشاهده کنید یا مطلبی را بخوانید، حتماً لازم نیست که آن سایت از این کانال امن برای ارسال اطلاعاتش استفاده کند.

اشتباه سوم: عدم ایجاد فایل backup از اطلاعات جابه‌جا شده به صورت آنلاین

مسلماً می‌دانید که ایجاد فایل پشتیبان که حاوی کپی تمام اطلاعات شماست، چقدر اهمیت دارد، ولی این که فایل حاوی کپی اطلاعات جا به جا شده روی اینترنت‌تان باشد، از دیدگاه خیلی از کاربران جدی گرفته نمی‌شود. برای مثال تصور کنید شما اطلاعات‌تان را روی سایتی خاص ذخیره کرده‌اید، ولی بر حسب تصادف سایت مورد نظر برای زمانی کوتاه یا همیشه غیرفعال شود! شاید برای شما که اطلاعات بسیار حساس‌تان را در آن سایت قرار داده بودید، این کار به یک فاجعه بدل شود، زیرا از دست دادن حجم زیادی از اطلاعات بدون این که کپی آنها را داشته باشید، می‌تواند ضرر‌های زیادی به شما وارد کند.

پس همیشه به خاطر داشته باشید که شما به طور حتم نمی‌دانید چه اتفاقی برای اطلاعات‌تان خواهد افتاد، مخصوصاً که این داده‌ها را در فضایی خارج از محدوده خودتان ذخیره کرده باشید. برای همین هم شرط عقل آن است که از تمام آن مطالب backup تهيه و در جای مطمئن از آن محافظت کنید.

برای این منظور نرم‌افزار‌هایی وجود دارد که این کارها را برای شما به آسانی انجام می‌دهد. یکی از آنها اپلیکیشن InSync و دیگری برنامه Backupify است. اولین نرم‌افزار برای کپی‌برداری از داده‌های موجود روی گوگل است و دومین اپلیکیشن برای ایجاد فایل پشتیبان از سایت‌های مختلف کارایی فراوان دارد.

اشتباه چهارم: استفاده از رمز همیشگی

امیدواریم شما از آن دسته از کاربران نباشید که در جایی که باید رمز انتخاب کنند، از رمزهایی ساده و مشابه یکدیگر استفاده می‌کنند (به بیان دیگر برای این که پسوردشان را فراموش نکنند، تمام رمز‌ها را عین هم انتخاب می‌کنند). این در حالی است که شما باید یک گذرواژه امن با تعداد کلمات زیاد و در عین حال رمز‌هایی آسان برای به حافظه‌ سپردن انتخاب کنید یا از عبارتی خاص برای رمز کمک بگیرید. با انجام این کارها امکان این که کسی رمز شما را حدس بزند و بتواند از آن سوءاستفاده کند، کمتر خواهید کرد. البته باید اضافه کنم که نرم‌افزاری مانند LastPass برای ایجاد پسورد جدید بسیار مناسب است، زیرا این اپلیکیشن علاوه بر ایجاد رمز جدید، آن را برای شما ذخیره می‌کند و در مواقع لازم آن را در دسترس‌تان قرار می‌دهد.

اشتباه پنجم: حدس مکان تقریبی شما

استفاده از سایت‌هایی مانند Foursquare، Gowalla و Facebook از طرفی بسیار جالب و سرگرم‌کننده است و از طرف دیگر اگر شخصی بخواهد می‌تواند از طریق این سایت‌ها جایی را که شما قرار دارید یا جاهایی را که می‌روید به آسانی تشخیص دهد. البته تمام این اطلاعات از طریق نشانی مکانی که شما از آنجا به اینترنت متصل می‌شوید، قابل دریافت است. تنها راه دفاعی که می‌توانید در برابر این خطر برای خود در نظر بگیرید، به اشتراک گذاشتن محدود اطلاعات‌تان است. برای انجام این کار شما باید در این سایت‌ها در قسمت مورد نظر گزینه اشتراک‌گذاری محدود را انتخاب کنید. در نهایت نسبت به این که چه کسی از مکانی که شما در آن قرار دارید مطلع می‌شود، باید بسیار حساس باشید، چرا که ممکن است این نشانی بدون آن که شما بدانید به دست شخصی برسد و آن شخص برای مقاصد نادرست از آن استفاده کند.

+ نوشته شده در  شنبه ششم خرداد 1391ساعت 18:5  توسط مهدی حیدری  | 

تصاویر زیباسازی نایت اسکین

+ نوشته شده در  شنبه ششم خرداد 1391ساعت 15:37  توسط محمدرضا کفایتی  | 

روزی که امیرکبیر گریست

روزی که امیرکبیر گریست

 سال 1264 قمرى، نخستين برنامه‌ى دولت ايران براى واکسن زدن به فرمان اميرکبير آغاز شد. در آن برنامه، کودکان و نوجوانانى ايرانى را آبله‌کوبى مى‌کردند. اما چند روز پس از آغاز آبله‌کوبى به امير کبير خبردادند که مردم از روى ناآگاهى نمى‌خواهند واکسن بزنند. به‌ويژه که چند تن از فالگيرها و دعانويس‌ها در شهر شايعه کرده بودند که واکسن زدن باعث راه ‌يافتن جن به خون انسان مى‌شود

هنگامى که خبر رسيد پنج نفر به علت ابتلا به بيمارى آبله جان باخته‌اند، امير بى‌درنگ فرمان داد هر کسى که حاضر نشود آبله بکوبد بايد پنج تومان به صندوق دولت جريمه بپردازد. او تصور مى کرد که با اين فرمان همه مردم آبله مى‌کوبند. اما نفوذ سخن دعانويس‌ها و نادانى مردم بيش از آن بود که فرمان امير را بپذيرند. شمارى که پول کافى داشتند، پنج تومان را پرداختند و از آبله‌کوبى سرباز زدند. شمارى ديگر هنگام مراجعه مأموران در آب انبارها پنهان مى‌شدند يا از شهر بيرون مى‌رفتند

روز بيست و هشتم ماه ربيع الاول به امير اطلاع دادند که در همه‌ى شهر تهران و روستاهاى پيرامون آن فقط سى‌صد و سى نفر آبله کوبيده‌اند. در همان روز، پاره دوزى را که فرزندش از بيمارى آبله مرده بود، به نزد او آوردند. امير به جسد کودک نگريست و آنگاه گفت: ما که براى نجات بچه‌هايتان آبله‌کوب فرستاديم. پيرمرد با اندوه فراوان گفت: حضرت امير، به من گفته بودند که اگر بچه را آبله بکوبيم جن زده مى‌شود. امير فرياد کشيد: واى از جهل و نادانى، حال، گذشته از اينکه فرزندت را از دست داده‌اى بايد پنج تومان هم جريمه بدهي.. پيرمرد با التماس گفت: باور کنيد که هيچ ندارم.. اميرکبير دست در جيب خود کرد و پنج تومان به او داد و سپس گفت: حکم برنمى‌گردد، اين پنج تومان را به صندوق دولت بپرداز

چند دقيقه ديگر، بقالى را آوردند که فرزند او نيز از آبله مرده بود. اين بار اميرکبير ديگر نتوانست تحمل کند. روى صندلى نشست و با حالى زار شروع به گريستن کرد...

 

+ نوشته شده در  شنبه ششم خرداد 1391ساعت 8:34  توسط محمدرضا کفایتی  | 

هدیه فارغ التحصیلی!

مرد جوانی ، از دانشكده فارغ التحصیل شد . ماهها بود كه ماشین اسپرت زیبایی ،پشت شیشه های یك نمایشگاه به سختی توجهش را جلب كرده بود و از ته دل آرزو می كرد كه روزی صاحب آن ماشین شود . مرد جوان ، از پدرش خواسته بود كه برای هدیه فارغ التحصیلی ، آن ماشین را برایش بخرد . او می دانست كه پدر توانایی خرید آن را دارد .

بالأخره روز فارغ التحصیلی فرارسید و پدرش او را به اتاق مطالعه خصوصی اش فراخواند و به او گفت:

من از داشتن پسر خوبی مثل تو بی نهایت مغرور و شاد هستم و تورا بیش از هر كس دیگری دردنیا دوست دارم . سپس یك جعبه به دست او داد . پسر ،كنجكاو ولی ناامید ، جعبه را گشود و در آن یك انجیل زیبا ، كه روی آن نام او طلاكوب شده بود ، یافت.

با عصبانیت فریادی بر سر پدر كشید و گفت : با تمام مال ودارایی كه داری ، یك انجیل به من میدهی؟ كتاب مقدس را روی میز گذاشت و پدر را ترك كرد .

سالها گذشت و مرد جوان در كار وتجارت موفق شد . خانه زیبایی داشت وخانواده ای فوق العاده . یك روز به این فكر افتاد كه پدرش ، حتماً خیلی پیر شده وباید سری به او بزند . از روز فارغ التحصیلی دیگر او را ندیده بود . اما قبل ازاینكه اقدامی بكند ، تلگرامی به دستش رسید كه خبر فوت پدر در آن بود و حاكی از اینبود كه پدر ، تمام اموال خود را به او بخشیده است . بنابراین لازم بود فوراً خود رابه خانه برساند و به امور رسیدگی نماید .

هنگامی كه به خانه پدر رسید ، در قلبش احساس غم و پشیمانی كرد . اوراق و كاغذهای مهم پدر را گشت و آنها را بررسی نمود و در آنجا، همان انجیل قدیمی را باز یافت . در حالیكه اشك می ریخت انجیل را باز كرد وصفحات آن را ورق زد و كلید یك ماشین را پشت جلد آن پیدا كرد . در كنار آن ، یك برچسب با نام همان نمایشگاه كه ماشین مورد نظر او را داشت ، وجود داشت . روی برچسب تاریخ روز فارغ التحصیلی اش بود و روی آن نوشته شده بود : تمام مبلغ پرداخت شده است . چند بار در زندگی دعای خیر فرشتگان و جواب مناجاتهایمان را از دست داده ایم فقط برای اینكه به آن صورتی كه انتظار داریم رخ نداده اند ... ؟؟؟

+ نوشته شده در  شنبه ششم خرداد 1391ساعت 8:31  توسط محمدرضا کفایتی  | 

تاریخچه نوروز ایرانیان


فلسفه نوروز

مردم بابل از دوران‌های بسیار قدیم، روز اول سال را، عموماً در اعتدال بهاری (۲۱ مارس) جشن می‌گرفتند. این زمان اول بهار و آغاز فصل نو است، زمانی که طبیعت از خواب زمستانی بیدار می‌شود، در حقیقت آغاز سال نو بود. از لوحه‌ها چنین بر می‌آید که این جشن تقریباً از ۲۳۴۰ سال، پیش از میلاد، شناخته شده بود

قدمت نوروز در ایران

آرتور کریستن سن، ایرانشناس نام‌دار دانمارکی نوشته‌است، سال ایرانیان باستان، به صورتی که آن را در سنگ‌نوشته‌های داریوش بزرگ در بیستون می‌یابیم، در پاییز آغاز می‌شد و جشن بسیار معروف مهرگان (بگیاد)، در اصل جشن اول سال ایرانیان بوده‌است. از جشن نوروز در اوستا و ادبیات اوستایی هیچ نام برده نشده‌، چنانکه از مهرگان نیز اشارتی نیست. در اواخر فرمانروایی داریوش بزرگ، ایرانیان که تحت تأثیر تمدن آسیای صغیر و سرزمین‌های مدیترانه ای قرار گرفته بودند، تقویم مصری را پذیرفتند که بر طبق آن سال به دوازده ماه سی روزه، به اضافهٔ پنج روز اضافی (پنجه دزدیده یا خمسهٔ مسترقه) تقسیم شده بود و در اعتدال بهاری آغاز می‌شد. این سال، یعنی سال اوستایی جدید، سال دینی زرتشتی گشت و تا امروز در نزد پارسیان حفظ گردیده‌است. روز اول سال در اعتدال بهاری، اول فروردین، عید نوروز است.

استاد مهرداد بهار با نظریهٔ وامگیری عید نوروز ایرانیان، از بین النهرین موافق نیست و عقیده دارد، از سه هزار سال پیش از میلاد، در آسیای غربی دو عید، رواج داشته‌است، عید آفرینش در اوایل پاییز و عید رستاخیزی که در آغاز بهار، برگزار می‌شده‌است. بعدها دو عید پاییزی و بهاری به یک عید تبدیل گردیده و سر بهار جشن گرفته می‌شده‌است. به اعتقاد مهرداد بهار، احتمالاً نوروز در ایران قبل از هخامنشیان وجود داشته، در اوستا مطرح نمی‌شود، چون یک عید ملی محسوب می‌شده و اوستا یک کتاب دینی است و جشن‌های خاص خودش را دارد. بعد از گذشت زمان، سرانجام دین زرتشتی، هم جشن مهرگان را که در آغاز یک عید بومی بوده و هم نوروز را می‌پذیرد.

.

.

.

جشن زرتشتی فروردگان

جشن فروردگان یا جشن همسپثمیدیه در دوران باستان به عنوان عید اصلی جشن گرفته می‌شد. این جشن فروهر‌ها بود و ظاهراً در آن هنگام ده روز و ده شب برگزار می شد. فروهرها همان ارواح مردگانند. نام فروردین که آغاز بهار است، برگرفته از نام فروهر هاست. در فروردین یشت آمده است که در مدت جشن فروردگان فروهرهای مؤمنان از اقامتگاه‌های خود می‌آیند و مدت ده شب در کنار مردم می‌مانند، این جشن مربوط به بازگشت مردگان بود. زمان این جشن به حساب گاه شمارهای امروزی، پنج روز آخر اسفند و پنج روز اول فروردین، بحساب می‌آمد. از زمانی که آغاز سال در اعتدال بهاری تعیین گردید، نوروز ششمین روز این جشن گشت که به فروردگان افزوده شد. بدین ترتیب اندیشهٔ شکوه و پر اهمیت بودن ششمین روز جشن سال نو، در ذهن ایرانیان، از قبل وجود داشته و در زمان ساسانی هم حفظ گردید.

.

.

.

نوروز کوچک

روز نخست فروردین ماه نوروز عامه یا نوروز کوچک یا نوروز صغیر خوانده می‌شد. پنج روز اول فروردین جشن نوروز گونه‌ای همگانی داشته و عموم مردمان به اجرای مراسم و سرور و شادمانی می گذرانیده‌اند، از اینرو آنرا نوروز عامه نامیده‌اند.

.

.

.

نوروز بزرگ در ششمین روز فروردین

در گاه‌شماری زرتشتی ایران باستان، روز ششم هر ماه شمسی و ماه سوم هر سال خورشیدی، بنام خرداد می باشد. نوروز بزرگ یا خردادروز نام ششمین روز فروردین ماه در ایران باستان بوده‌است. خردادامشاسپند موکل بر آب است و این روز بدو منسوب می‌باشد. این روز در میان جشن‌ها و اعیاد فراوان ایران باستان به ویژه دوران ساسانیان از اهمیت و ارزش و تقدس خاصی بهره داشته‌است. بسیاری از حوادث مهم به موجب آن در چنین روزی واقع شده از جمله زرتشتیان بدان باور دارند که تولد زرتشت نیز در چنین روزی است بعدها وقتی ایرانیان اسلام و تقویم عرب را پذیرفتند، جشن زرتشتی فروردگان و نوروز بزرگ، در ششمین روز ماه فروردین، از بین رفت.

.

.

.

مراسم ایرانیان باستان در نوروز

آداب و رسوم نوروزی همه سرچشمه‌ای کهن دارند و از نظر گاه دانش مردم‌شناسی بسیار جالب توجه برای مطالعه هستند. ایرانیان عقیده داشتند که سرنوشت انسان و جهان در سالی که در پیش است، در نوروز تعیین می‌شود. گفته می‌شد که در این روز زرتشت با خدا گفتگویی پنهانی داشت و در این روز نیکبختی‌ها برای مردمان زمین، تقسیم می‌گردد و از این روست که ایرانیان آن را روز امید نامند.

.

.

.

خوان نوروزی

ایرانیان عقیده داشتند که در ایام نوروز ارواح درگذشتگان از جایگاه آسمانی خود به زمین و به خانه‌های خویش باز می گردند. بازماندگان برای پذیرایی از آنها سفره‌ای رنگین می‌گستراندند و انواع خوراک‌ها و نوشاک‌ها را در آن می‌نهادند تا ارواح درگذشتگان از پذیرایی و صفا و پاکیزگی بازماندگان، دل خوش شده و آنان را برکت عطا کنند. این رسم توجیه سفرهٔ نوروزی یا هفت سین شد. استاد پورداود هفت سین را همان خوانی که جهت درگذشتگان می‌گستردند، می‌داند.

.

.

.

کاشت حبوبات جهت تفال زدن

یکی از آیین‌های که پیش از نوروز تدارک آن مرسوم بوده، پروردن سبزه می‌باشد. به موجب روایتی کهن، بیست و پنج روز پیش از عید، ستون‌هایی از خشت خام اطراف حیاط دربار برپا می‌کردند و بر فراز هر ستونی نوعی دانه از حبوبات می‌کاشتند و خوبی و بدی رویش غلات را در سالی که در پیش بود، از چگونگی روییدن آن پیش بینی می‌کردند. معمول بود به رشد این دانه‌ها نگریسته و هر یک از دانه‌هایی که بهتر بار آمده بود، تفال می‌زدند که آن محصول در سال بیشتر خواهد بود. در خانه‌ها نیز در ظروف ویژه سبزه به عمل می‌آوردند. هر کدام از مردمان در ظرفی یا چیزی مانند آن اقلامی از دانه‌ها از قبیل گندم، جو، برنج، لوبیا، عدس، ارزن، نخود، کنجد، باقلا، ذرت، و ماش می‌کاشتند.

.

.

.

جشن و مراسم آب پاشی

از جمله مراسم بسیار مشهور و سنتی معتبری که در نوروز انجام می‌شد، رسوم آبریزگان یا شست و شو و غسل و آب پاشیدن به یکدیگر بوده است. در جشن آبریزگان و به کار بردن آب، برای تطهیر و برای اطمینان یافتن از باران کافی بوده است. ابوریحان بیرونی می‌گوید مردمان هنگام سپیده‌دم این روز، خود را می‌شستند و در آب کاریزها و آبگیرها، غوطه‌ور می‌شدند. در این روز مردمان به یکدیگر آب می‌پاشیدند، به همان دلیلی که خود را می‌شستند و سبب آن همان اغتسال است. برخی گفته‌اند که علت این است که در کشور ایران دیرگاهی باران نبارید، ناگهان به ایران سخت ببارید و مردم به این باران تبرک جستند و از این آب به یکدیگر پاشیدند و این کار همین طور در ایران مرسوم بماند.
به نظر می‌رسد جشن آبریزگان اصلی همان تیرگان باشد و در نوروز عبارت بوده‌است از غسل و شست و شو و آماده شدن از لحاظ سنن دینی جهت حلول سال نو.

.

.

.

هدایای نوروزی

در نوروز و مهرگان رسم بود که نمایندگان و بزرگان و فرمانروایان ایالات و اشراف و عامهٔ مردم هر یک به توانایی و استطاعت، هدایایی را به دربار اهدا می‌کردند.
در نوروز مردم بیکدیگر شیرینی هدیه می‌دادند و این رسم در دوران ساسانی همگانی بوده‌است. در نوروز بزرگ، پیش از لب به سخن گشودن، شکر می‌خورند و بر خود روغن می‌مالند تا از انواع بلایا در طول سال، در امان باشند.

.

.

.

جشن سوری پایان سال

یکی از جشن‌های آتش مرسوم جشن سوری پایان سال بود. این جشن در یکی از چند شب آخر سال که مسلماً چهارشنبه نبوده است برگزار می‌شده‌است. در جشن فروردگان مردم پیش از عید نوروز بر روی پشت بام‌ها، آتش برمی‌افروختند، اگر چنین می‌کردند تصور بر این بود که فروهر‌ها (ارواح مردگان) به طور گروهی بازگشته و مانند یک سپاه به بازماندگان کمک خواهند کرد. در نتیجه جنگ‌های خیلی مهم، را سعی می‌کردند که در بهار آغاز کنند چون فروهر‌ها، در بهار به یاری بازماندگان می‌آیند.

.

.

.

کوسه برنشین

مراسم کوسه برنشین یا بهار جشن. ابوریحان بیرونی شرح این رسم را آورده است که در اولین روز بهار مرد کوسه را بر خر می‌نشاندند که به دستی کلاغ داشت و به دستی بادزن که خود را مرتب باد می‌زد اشعاری می‌خواند که حاکی از وداع با زمستان و سرما بود و از مردم چیزی به سکه و دینار می‌گرفت. آنچه از مردم می‌ستاند، از بامداد تا نیمروز به جهت خزانه و شاه بود و آنچه از نیمروز تا عصر اخذ می‌کرد، تعلق به خودش داشت. آنگاه اگر از عصر وی را می دیدند، مورد آزار و شتم قرار می‌دادند. این رسم در روزگار ساسانی و دورهٔ اسلامی، توسط غلامان سیاه اجرا می‌شده که ملبس به لباس‌های رنگارنگ شده و با آرایش ویژه و لهجهٔ شکسته و خاصی که داشتند، دف و دایره می‌زدند و ترانه‌های نوروزی می‌خواندند. حاجی فیروز‌های امروزی که مقارن نوروز و سال نو در کوی و برزن مردم را به طرب در می‌آورند، از بقایای آن رسم کهن است. با این تفاوت که امروزه چون غلام و سیاهانی نیستند که چنین کنند، دیگران خود را سیاه کرده و به زی آنان آراسته و تقلیدشان می‌کنند.

.

.

.

میر نوروزی

در ایران رسم بود در ایام عید نوروز محض تفریح عمومی و مضحکه فردی عامی و از میان مردم را به عنوان پادشاه یا امیر یا حاکمی موقتی به نام میر نوروزی انتخاب می‌کردند و برای یک یا چند روز زمام امور شهری را به عهده‌اش می‌سپردند پس از انقضای ایام جشن سلطنت او نیز به پایان می‌رسیده است. واضح است که جز تفریح و خنده و بازی هیچ منظور دیگری در بین نبوده است و احکامی که میرنوروزی صادر می‌کرده پس از نوروز به حال اول بازگردانده می‌شده است. نظیر این جشن در بابل نیز مرسوم بود.

.

.

.

بار عام نوروزی

در زمان هخامنشیان، شاه، نوروز را در تخت جمشید برپا می‌داشت. از رسم‌هایی که شاهان در نوروز برگزار می‌کردند، یکی این بود که شاه جشن نوروز را افتتاح می‌کرد و به مردمان اعلام می‌داشت که وی آنان را بار خواهد داد و به آنان نیکی خواهد کرد. دومین روز، بلند پایه‌ترین کسان را بار می‌داد، یعنی دهقانان و اعضای خاندان‌های بزرگ (اشراف بلند پایهٔ موروثی، ویسپوهران). سومین روز، اسوران و بلند پایه‌ترین موبدان را بار میداد. چهارمین روز، خانوادهٔ خود و نزدیکان خویشان و درباریان را بار می‌داد و پنجمین روز، فرزندان و کارگزاران خود را بار می‌داد. بدین ترتیب به هر کدام رتبه و اکرامی را که شایستهٔ آن بود ارزانی می داشت چون روز ششم فرا می‌رسید، شاه که وظایف خود را نسبت به آنان انجام داده‌بود، نوروز را برای خود و در خلوت جشن می‌گرفت.
در دو جشن بزرگ نوروز و مهرگان تظلم و دادخواهی و بار عام شاه و رسوم اهدای پیش کش‌ها بسیار اهمیت داشت و با تشریفات فراوان اجرا می‌شد. در نوروز رسمی در دربار جاری بود که اربابان نقش بندگان را برعهده می‌گرفتند و برعکس. خواجه نظام‌الملک طوسی وزیر مشهور سلاطین سلجوقی نکتهٔ دیگری دربارهٔ جشن نوروز در زمان ساسانیان ضبط کرده‌است.

رسم ملکان عجم چنان بوده است که روز نوروز و مهرگان پادشاه اجازهٔ دیدار عامهٔ مردم را می‌داده‌است و هیچ کس را مانعی از دیدار با شاه نبوده‌است. هر کس قصهٔ خویش نوشته و شکایت خود را آماده می‌کرد و شاه نامه‌ها و شکایات مردم را یک به یک، بررسی می‌کرد. اگر از شاه شکایتی می‌شد، موبد موبدان را قاضی قرار داده و شاه از تخت به زیر آمدی و پیش موبد به دو زانو می‌نشست و می گفت «بدون محابا بین من و این مرد داوری کن. هیچ گناهی نیست، نزدیک ایزد تعالی، بزرگتر از گناه پادشاهان چون شاه بیدادگر باشد، لشکر همه بیدادگر شوند و خدای عز و عجل را فراموش کنند و کفران نعمت آرند.» پس موبد به داد مردم، رسیدگی کرده و داد به تمامی بستاند و اگر کسی بر ملک، دعوی باطل کرده بود، عقوبتی بزرگ به او می‌داد و می گفت «این سزای آن کس است که بر شاه و مملکت وی عیب جوید.» در نوروز هر که ضعیف تر بود، نزدیکتر به شاه بود و کسانی که قویتر بودند، باید دورتر از شاه جای می‌گرفتند. از زمان اردشیر تا زمان یزدگرد بزه گر (یکم)، این رسم بر جا بود. یزدگرد روشهای پدران را بگردانید.
خواجه نظام‌الملک طوسی، یزدگرد یکم را به عنوان پادشاهی که این رسم را برانداخته، معرفی کرده‌است ولی در واقع این رسم توسط یزدگرد دوم، لغو شده‌است.

.

.

.

روایتی از پیامبر اسلام در مورد نوروز

در کیهان‌شناسی نوشتهٔ زکریا قزوینی، روایتی از پیامبر اسلام، آمده‌است که با استناد به قول عبدالصمد بن علی که از قول پدربزرگش، عبدالله بن عباس آن را نقل کرده‌است، جامی سیمین محتوی شیرینی به پیامبر هدیه شد. پیامبر پرسید «این چیست؟» پاسخ دادند «اینها شیرینی نوروز است». وی گفت «نوروز چیست؟» پاسخ دادند «این عیدی بزرگ برای ایرانیان است.» گفت «این روزی است که در آن خدا سپاه را دوباره زنده کرد.» پرسیدند «کدام سپاه، ای پیامبر خدا؟» پاسخ داد «سپاه کسانی که از اقامتگاه‌های خود از ترس مرگ بیرون آمدند و هزاران بودند و خدا به آنان گفت، بمیرید و بعد آنان را آن روز زنده کرد و روان‌هایشان را به آنان بازگردانید و به آسمان فرمان داد که بارانی بر آنان ببارد، از این روست که مردمان این رسم را دارند که در این روز آب می‌پاشند.» سپس مقداری از آن شیرینی را خورد و محتوای جام را میان اصحاب خود تقسیم کرد. این روایت را ابوریحان بیرونی نیز در آثار الباقیه آورده‌است.

.

.

.

فلسفه نوروز از دیدگاه دکتر علی شریعتی

از : زنده یاد دکتر علی شریعتی
سخن تازه از نوروز گفتن دشوار است. نوروز یک جشن ملی است،‌جشن ملی را همه می‌شناسند که چیست، نوروز هر ساله برپا می‌شود و هر ساله از آن سخن می‌رود. بسیار گفته‌اند و بسیار شنیده‌اید؛ پس به تکرار نیازی نیست؟ چرا، هست. مگر نوروز را خود مکرر نمی‌کنید؟ پس سخن از نوروز را نیز مکرر بشنوید. در علم و ادب تکرار ملال‌آور است و بیهوده؛ “عقل” تکرار را نمی‌پسندد؛ اما “احساس” تکرار را دوست دارد، طبیعت تکرار را دوست دارد، جامعه به تکرار نیازمند است، طبیعت را از تکرار ساخته‌اند؛ جامعه با تکرار نیرومند می‌شود، احساس با تکرار جان می‌گیرد و نوروز داستان زیبایی است که در آن، طبیعت، احساس و جامعه هر سه دست‌اندرکارند.
نوروز که قرن‌های دراز است بر همة جشن‌های جهان فخر می‌فروشد، از آن رو هست” که یک قرارداد مصنوعی اجتماعی و یا یک جشن تحمیلی سیاسی نیست، جشن جهان است و روز شادمانی زمین، آسمان و آفتاب، و جوشِ شکفتن‌ها و شور زادن‌ها و سرشار از هیجانِ هر “آغاز”.
جشن‌های دیگران، غالباً انسان‌ها را از کارگاه‌ها، مزرعه‌ها، دشت و صحرا، کوچه و بازار، باغ‌ها و کشتزارها، در میان اطاق‌ها و زیر سقف‌ها و پشت درهای بسته جمع می‌کند: کافه‌ها، کاباره‌ها، زیرزمینی‌ها، سالن‌ها، خانه‌ها در فضایی گرم از نفت، روشن از چراغ، لرزان از دود، زیبا از رنگ و آراسته از گل‌های کاغذی، مقوایی، مومی، بوی کندر و عطر و اما نوروز دست مردم را می‌گیرد و از زیر سقف‌ها، درهای بسته، فضاهای خفه، لای دیوارهای بلند و نزدیک شهرها و خانه‌ها،‌ به دامن آزاد و بیکرانة طبیعت می‌کشاند: گرم از بهار، روشن از آفتاب، لرزان از هیجانِ آفرینش و آفریدن، زیبا از هنرمندی باد و باران، آراسته با شکوفه، جوانه، سبزه و معطر از:
بوی باران، بوی پونه، بوی خاک،
شاخه‌های شسته، باران خورده، پاک” …
نوروز تجدید خاطرة بزرگی است: خاطرة خویشاوندی انسان با طبیعت. هر سال، این فرزند فراموشکار که،‌ سرگرم کارهای مصنوعی و ساخته‌های پیچیدة خود، مادر خویش را از یاد می‌برد، با یادآوری‌های وسوسه‌آمیز نوروز، به دامن وی باز می‌گردد و با او، این بازگشت و تجدید دیدار را جشن می‌گیر: فرزند، در دامن مادر، خود را بازمی‌یابد و مادر،‌ در کنار فرزند، چهره‌اش از شادی می‌شکفد، اشک شوق می‌بارد، فریادهای شادی می‌کشد؛ جوان می‌شود، حیات دوباره می‌گیرد. با دیدار یوسفش بینا و بیدار می‌شود.
تمدن مصنوعی ما هر چه پیچیده‌تر و سنگین‌تر می‌گردد، نیاز به بازگشت و بازشناخت طبیعت را در انسان حیاتی‌تر می‌کند و بدینگونه است که نوروز، برخلاف سنت‌ها که پیر می‌شوند و فرسوده و گاه بیهوده، رو به توانایی می‌رود و در هر حال، آینده‌ای جوان‌تر و درخشان‌تر دارد، چه، نوروز راه سومی است که جنگ دیرینه‌ای را که از روزگار لائوتزو و کنفسیوس تا زمان روسو و ولتر درگیر است به آشتی می‌کشاند.
نوروز تنها فرصتی برای آسایش، تفریح و خوشگذرانی نیست، نیاز ضروری جامعه، خوراک حیاتی یک ملت نیز هست. دنیایی که بر تغییر و تحول، گسیختن و زایل شدن، درهم ریختن و از دست رفتن بنا شده است، جایی که در آن، آنچه ثابت است و همواره لایتغیر و همیشه پایدار،‌ تنها تغییر است و ناپایداری؛ چه چیز می‌تواند ملتی را، جامعه‌ای را، در برابر عرابة بی‌رحم زمان که بر همه چیز می‌گذرد و له می‌کند و می‌رود، هر پایه‌ای را می‌شکند و شیرازه‌ای را میگسلد- از زوال مصون دارد؟
هیچ ملتی با یک نسل و دو نسل شکل نمی‌گیرد؛ ملت، مجموعة پیوستة نسل‌های متوالی بسیار است، اما زمان، این تیغ بی‌رحم، پیوند نسل‌ها را قطع می‌کند؛ میان ما و گذشتگانمان- آنها که روح جامعة‌ ما و ملت ما را ساخته‌اند- درة هولناک تاریخ حفر شده است؛ قرن‌های تهی ما را از آنان جدا ساخته‌اند؛ تنها سنت‌ها هستند که پنهان از چشم جلاد زمان، ما را از این درة هولناک گذر می‌دهند و با گذشتگانمان و با گذشته‌هایمان آشنا می‌سازند. در چهرة مقدس این سنت‌ها است که ما حضور آنان را در زمان خویش، کنار خویش و در “خودِ خویش”، احساس می‌کنیم؛ حضور خود را در میان آنان می‌بینیم و جشن نوروز یکی از استوارترین و زیباترین سنت‌ها است.
در آن هنگام که مراسم نوروز را به پا می‌داریم، گویی خود را در همة‌ نوروزهایی که هر ساله در این سرزمین برپا می‌کرده‌اند، حاضر می‌یابیم و در این حال، صحنه‌های تاریک و روشن و صفحات سیاه و سفید تاریخ ملت کهن ما در برابر دیدگانمان ورق می‌خورد، رژه می‌رود. ایمان به اینکه نوروز را ملت ما هر ساله در این سرزمین بر پا می‌داشته است، این اندیشه‌های پرهیجان را در مغزمان بیدار می‌کند که: آری، هر ساله! حتی همان سالی که اسکندر چهرة این خاک را به خون ملت ما رنگین کرده بود، در کنار شعله‌های مهیبی که از تخت جمشید زبانه می‌کشید، همانجا، همان وقت، مردم مصیبت‌زدة ما نوروز را جدی‌تر و با ایمان بیشتری برپا می‌کردند؛ آری، هر ساله! حتی همان سال که سربازان قتیبه بر کنارة جیحون سرخ رنگ،‌ خیمه برافراشته بودند و مهلب خراسان را پیاپی قتل عام می‌کرد، در آرامش غمگین شهرهای مجروح و در کنار آتشکده‌های سرد و خاموش، نوروز را گرم و پرشور جشن می‌گرفتند.
تاریخ از مردی در سیستان خبر می‌دهد که در آن هنگام که عرب سراسر این سرزمین را در زیر شمشیر خلیفة جاهلی آرام کرده بود، از قتل عام شهرها و ویرانی خانه‌ها و آوارگی سپاهیان می‌گفت و مردم را می‌گریاند و سپس، چنگ خویش را برمی‌گرفت و می‌گفت: “اباتیمار، اندکی شادی باید”! نوروز در این سال‌ها و در همة سال‌های همانندش، شادی‌یی اینچنین بوده است، عیاشی و بی‌خودی” نبوده است،‌ اعلام ماندن و ادامه داشتن و بودن این ملت بوده و نشانة پیوند با گذشته‌ای که زمان و حوادث ویران‌کنندة زمان همواره در گسستن آن می‌کوشیده‌ است.
نوروز همه وقت عزیز بوده است؛ در چشم مغان، در چشم موبدان، در چشم مسلمانان و در چشم شیعیان مسلمان، همه نوروز را عزیز شمرده‌اند و با زبان خویش، از آن سخن گفته‌اند. حتی فیلسوفان و دانشمندان که گفته‌اند: “نوروز روز نخستین آفرینش است که اورمزد دست به خلقت جهان زد و شش روز در این کار بود و ششمین روز، خلقت جهان پایان گرفت و از این رو است که نخستین روز فروردین را هورمزد نام داده‌اند و ششمین روز را مقدس شمرده‌اند”.
چه افسانة زیبایی؛ زیباتر از واقعیت! راستی مگر هر کس احساس نمی‌کند که نخستین روز بهار، گویی نخستین روز آفرینش است. اگر روزی خدا جهان را آغاز کرده است، مسلماً آن روز، این نوروز بوده است. مسلما بهار نخستین فصل و فروردین نخستین ماه و نوروز نخستین روز آفرینش است. هرگز خدا جهان را و طبیعت را با پاییز یا زمستان یا تابستان آغاز نکرده است. مسلما اولین روز بهار، سبزه‌ها روییدن آغاز کرده‌اند و رودها رفتن و شکوفه‌ها سرزدن و جوانه‌ها شکفتن، یعنی نوروز.
بی‌شک، روح در این فصل زاده است و عشق در این روز سر زده است و نخستین بار، آفتاب در نخستین روز نوروز طلوع کرده است و زمان با وی آغاز شده است.
اسلام که همة رنگ‌های قومیت را زدود و سنت‌ها را دگرگون کرد، نوروز را جلای بیشتری داد، شیرازه بست و آن را، با پشتوانه‌ای استوار، از خطر زوال در دوران مسلمانی ایرانیان، مصون داشت. انتخاب علی به خلافت و نیز انتخاب علی به وصایت، در غدیر خم، هر دو در این هنگام بوده است و چه تصادف شگفتی! آن همه خلوص و ایمان و عشقی که ایرانیان در اسلام به علی و حکومت علی داشتند پشتوانة نوروز شد. نوروز که با جان ملیت زنده بود، روح مذهب نیز گرفت؛ سنت ملی و نژادی، با ایمان مذهبی و عشق نیرومند تازه‌ای که در دلهای مردم این سرزمین برپا شده بود پیوند خورد و محکم گشت، مقدس شد و، در دوران صفویه، رسما یک شعار شیعی گردید،‌ مملو از اخلاص و ایمان و همراه با دعاها و اوراد ویژة خویش. آنچنان که یکسال نوروز و عاشورا در یک روز افتاد و پادشاه صفوی، آن روز را عاشورا گرفت و روز بعد را نوروز!
نوروز- این پیری که غبار قرن‌های بسیار بر چهره‌اش نشسته است- در طول تاریخ کهن خویش، روزگاری در کنار مغان، اوراد مهرپرستان را خطاب به خویش می‌شنیده است؛ پس از آن، در کنار آتشکده‌های زردشتی، سرود مقدس موبدان و زمزمة اوستا و سروش اهورامزدا را به گوشش می‌خوانده‌اند؛ از آن پس، با آیات قرآن و زبان الله از او تجلیل می‌کرده‌اند و اکنون، علاوه بر آن، با نماز و دعای تشیع و عشق به حقیقت علی و حکومت علی، او را جان می‌بخشند و در همة این چهره‌های گوناگونش، این پیر روزگارآلود، که در همة قرن‌ها و با همة نسل‌ها و همة اجداد ما- از اکنون تا روزگار افسانه‌ای جمشید باستانی- زیسته است و با همه‌مان بوده است، رسالت بزرگ خویش را، همه وقت، با قدرت و عشق و وفاداری و صمیمیت انجام داده است و آن، زدودن رنگ پژمردگی و اندوه از سیمای این ملت نومید و مجروح است و درآمیختن روح مردم این سرزمین بلاخیز با روح شاد و جانبخش طبیعت و، عظیم‌تر از همه، پیوند دادن نسل‌های متوالی این قوم- که بر سر چهار راه حوادث تاریخ نشسته و همواره تیغ جلادان و غارتگران و سازندگان کله منار‌ها بند بندش را از هم می‌گسسته است و نیز پیمان‌یگانگی بستن میان همة دل‌های خویشاوندی که دیوار عبوس و بیگانة دوران‌ها در میانه‌شان حائل می‌گشته و درة عمیق فراموشی میانشان جدایی می‌افکنده است.
و ما، در این لحظه، در این نخستین لحظات آغاز آفرینش، نخستین روز خلقت، روز اورمزد، آتش اهورایی نوروز را باز برمی‌افروزیم و در عمق وجدان خویش، به پایمردی خیال، از صحراهای سیاه و مرگ‌زدة قرون تهی می‌گذریم و در همة نوروزهایی که در زیر آسمان پاک و آفتاب روشن سرزمین ما برپا می‌شده است، با همة زنان و مردانی که خون آنان در رگ‌هایمان می‌دود و روح آنان در دلهایمان می‌زند شرکت می‌کنیم و بدینگونه، “بودن خویش” را، به عنوان یک ملت، در تندباد ریشه برانداز زمان‌ها و آشوبِ گسیختن‌ها و دگرگون شدن‌ها خلود می‌بخشیم و، در هجوم این قرن دشمنکامی که ما را با خود بیگانه ساخته و، “خالی از خویش”، بردة رام و طعمة زدوده از “شخصیت” این غرب غارتگر کرده است، در این میعادگاهی که همة نسل‌های تاریخ و اساطیر ملت ما حضور دارند، با آنان پیمان وفا می‌بندیم و “امانت عشق” را از آنان به ودیعه می‌گیریم که “هرگز نمیریم” و “دوام راستین” خویش را به نام ملتی که در این صحرای عظیم بشری، ریشه در عمق فرهنگی سرشار از غنی و قداست و جلال دارد و بر پایة “اصالت” خویش، در رهگذر تاریخ ایستاده است، “بر صحیفة عالم ثبت” کنیم.

 

+ نوشته شده در  جمعه پنجم خرداد 1391ساعت 22:1  توسط علی هاشمی  | 

خواص حلوا شکری

حلوا ارده

حلوا ارده يعني بمب انرژي

تركيباتي مانند حلوا شكري كه بخش اعظم كالري آن از چربي و قندهاي ساده تشكيل مي ‌شود، منطبق با نيازهاي بدن نمی باشد.

اين مواد اگر چه كالري زيادي به بدن مي ‌رسانند اما مواد مغذي كمی را به بدن می رسانند. مهم ‌ترين نكته ‌اي كه در حلوا شكري وجود دارد، چربي موجود در آن است. اگر حلوا شكري واقعا از روغن كنجد تهيه شده باشد كه سرشار از اسيد هاي چرب غير اشباعي نظير امگا 3، امگا 6 و امگا 9 است، مي ‌تواند اسيدهاي چرب ضروري بدن را تامين نماید، البته به شرطي كه به خوبي فرآوري شده باشد و در حرارت مناسب تهيه شود و شرايط نگهداري آن نيز مناسب باشد.

اين چربي‌ ها علاوه بر تامين كالري براي سلامت پوست و مو و فرآيند رشد و نمو نيز مفيد می باشند.

به غير از تركيبات ذکرشده مانند قند هاي ساده كه با فيزيولوژي بدن خيلي سازگاري ندارندو مناسب نيستند، اسيدهاي چرب آن، ويتامين ‌ها و املاح موجود در كنجد براي بدن مفيد می باشند. هر چه میزان مصرف قند افزايش یابد به دنبال آن بروز بيماري ‌هاي غيرعفوني افزايش پيدا مي ‌كند.

مصرف اين ‌گونه مواد غذایی به طور تفنني و گاهي لازم است اما به ميزان زياد و به دفعات نبايد از آن ها استفاده كرد اما كساني كه دچار اضافه وزن و چاقي هستند،یا  چربي خون دارند و يا مبتلا به ديابت هستند نبايد از اين مواد غذایی استفاده كنند.

براي بچه‌ ها حلواشكري مي ‌تواند غذاي جايگزين در وعده صبحانه و براي بچه ‌هايي كه كم وزن هستند مي ‌تواند ميان ‌وعده مناسبی باشد.

در مورد ارده يا روغن كنجد نکته ای که وجود دارد این است که به كيفيت ارده توجه شود. اگر ارده كاملا از روغن كنجد تهيه شده باشد، از نظر غذایی سودمند است اما ممكن است برخي كارخانه‌ هاي سازنده حلواشكري و ارده، روغن‌ هاي ديگري را با آن مخلوط كنند كه اين ارزش كنجد و روغن كنجد يا همان ارده را زير سوال مي‌ برد.

قابل توجه است كه برخي كارخانه‌ هاي سازنده از تركيبات اصلي و تهيه فرآورده‌ هاي كنجد استفاده نمي‌ كنند.

حلوا شكري طبيعي و ارده بايد از كنجد و روغن كنجد خالص تهيه گردد.

مهم ‌ترين ويژگي حلواارده روغن آن به نام ارده است كه در مقايسه با كره، چربي ‌هاي زيان باري ندارد


تاریخجه و طرز تهیه ارده و حلوا ارده و خواص آن
عادت به خوردن صبحانه‌ای کامل، یکی از ارکان اصلی تغذیه سالم است. علاوه بر این رعایت تنوع در این وعده نیز حایز اهمیت است؛به‌طوری که توصیه می‌شود هر روز مواد غذایی متفاوتی را برای صبحانه‌تان انتخاب و امتحان کنید؛ یک روز عدسی، یک روز نان و پنیر و گردو و روز دیگر کره و عسل و حلوا ارده. حتما این را می دانید که حلوا ارده به حلوا شکری نیز شهرت دارد


ولی آیا این را می‌دانستید که ارزش تغذیه‌ای حلواشکری چقدر است؟ بهتر است چند بار در هفته میل شود؟ و چه کسانی باید آن را وارد برنامه غذایی‌شان کنند؟
 می‌گویند حلواارده را اولین بار شیخ‌بهایی به سفارش شاه عباس تهیه کرد.تاریخچه حلوا ارده (حلورده) به دوران صفویه برمی‌گردد. اولین بار شاه‌عباس از شیخ‌بهایی خواست تا یک فرمول غذایی بسازد که کم‌حجم بوده و برای استفاده سربازان مناسب باشد. او نیز غذایی متشکل از کنجد آسیاب شده و شیره کشمش پیشنهاد کرد و این نمونه مقدماتی از حلواارده امروزی بود.


وطن اصلی کنجد هندوستان است که از آنجا به نقاط دیگر دنیا راه یافته است. در حال حاضر چین بزرگ‌ترین تولیدکننده کنجد در دنیا است. در ایران نیز مقداری کنجد تولید می‌شود که بیشتر آن به مصرف تهیه روغن و حلوا ارده می‌رسد. پایه تولید حلورده ماده‌ای به نام ارده یا کنجد آسیاب‌شده است. ارده حاوى پروتئین، چربى و مقدارى فیبر است بنابراین حلواشکری خوراکی است که از کنجد کوبیده ( ارده) و شکر تشکیل شده و از خوراکی‌های مقوی و پرکالری و کم‌حجم محسوب می‌شود.به لحاظ وجود شکر در حلواشکری، استفاده از آن در دیابتی‌ها باید با احتیاط باشد. شیرینی حلواارده (حلورده) در قدیم عصاره کشمش بود اما بعدها با آمدن شکر به بازار، حلواشکری جای حلواارده را گرفت. از آنجا که جزء اصلی این ماده غذایی کنجد است، غذایی مقوی و پرخاصیت و البته پرکالری به شمار می‌آید. بیایید باهم از اصلی‌ترین و مقوی‌ترین ماده تشکیل‌دهنده حلورده یعنی کنجد صحبت کنیم.در داستان علی بابا و چهل دزد بغداد، موقعی که دزدان برای باز کردن یک قفل عجیب نیاز به یک رمز خاص داشتند، نام کنجد را انتخاب کردند. این نشان می‌دهد که تمام خوانندگان داستان بانام کنجد آشنایی دارند چون کنجد به محض رسیدن از غلاف میوه که به طور ناگهانی باز می‌شود به بیرون پرتاب می‌شود لذا این نام را برای باز شدن ناگهانی در انتخاب کردند.کنجد یکی از قدیمی‌ترین دانه‌هاست که بین دانه‏‌ها جزو سرشارترین منابع روغنى محسوب مى‏شود. دانه‏هاى کنجد به رنگ‏هاى سفید، خاکسترى و سیاه هستند و نوع سفیدش از همه مرغوب‏تر است. این دانه منبع غنى از پروتئین بوده و ارزش غذایى بالایى دارد. هر قاشق غذاخوری آن تأمین‌کننده ۱۴ درصد از نیاز روزانه به کلسیم است. به علاوه با مصرف ۵۰ گرم از آن ۲۵ درصد از نیاز روزانه به اسید فولیک نیز رفع خواهد شد. این دانه منبع گیاهی آهن نیز محسوب می‌شود. به این دلیل خوردن آن به رفع خستگی به خصوص در آنهایی که به کم خونی فقر آهن دچارند، توصیه شده و بهتر است با منابع افزایش‌دهنده جذب آهن مانند انواع سبزیجات تازه و آب پرتقال میل شود.


برای تهیه روغن این دانه معمولا کنجدها را می‌شویند. سپس دانه‌ها را آسیاب کرده و در آب می‌ریزند تا پوست آنها روی آب بیاید. بعد از گرفتن پوست، دانه‌ها را خشک کرده و در آب جوش می‌ریزند و خمیر می‌کنند. این خمیر را تحت فشار قرار می‌دهند تا روغن آن جدا شود.


این روغن را روغن سرد می‌نامند و از تفاله باقی‌مانده تحت اثر فشار و گرما روغنی به دست می‌آید که به نام روغن گرم معروف است که البته ارزش غذایی روغن سرد را ندارد. اگر می‌خواهید از روغن کنجد استفاده کنید، دقت داشته باشید که روغن سرد باشد زیرا در اثر حرارت دادن، روغن کنجد خواص خود را از دست می‌دهد.http://www.golabad.com/portal/wp-content/uploads/2011/08/ardeh.jpg
حتماً مایع نسبتاً غلیظی که چرب است و رنگ کرم تیره دارد را دیده اید، این همان ارده است. این مایع خود به تنهایی یک ماده غذایی کامل برای هر وعده غذایی به ویژه صبحانه است. ارده فاقد هرگونه افزودنی اعم از شیمیایی و غیرشیمیایی است و به عبارتی صددرصد طبیعی است.ماده اصلی و تنها ماده تشکیل‌دهنده آن کنجد است. ارده را به طرق مختلفی می‌توان مصرف کرد. می‌توان آن را به‌صورت خالص و بدون هیچ‌گونه افزودنی با نان میل کرد و یا مواد شیرینی از قبیل عسل، شیره انواع میوه‌ها مثل خرما، انگور و یا مربا به آن اضافه کرد. افرادی که از رژیم غذایی خاصی تبعیت می‌کنند یا دیابت دارند باید در مورد مصرف آن احتیاط کنند. اما دانش آموزان و آنهایی که به کالری بیشتری نیازمند هستند می‌توانند از نان‌های آغشته به آن در میان وعده‌های صبح و عصرشان بخورند.
حلوا ارده را باید در محلی خنک و دور از تابش مستقیم نور خورشید نگهداری کرد. تاریخ مصرف حلواارده را به دقت بخوانید. به دلیل اینکه حلورده دارای کنجد است که سرشار از اسیدهای چرب اشباع نشده است، خیلی زود در مجاورت با هوای گرم و تحت تاثیر نور و گرما چربی‌های آن با اکسیژن ترکیب شده و طعم بدی پیدا می‌کند بنابراین باید در جای خشک و خنک نگهداری شود. در صورتی که در محل مناسبی مثل یخچال نگهداری شود، مدت زمان بیشتری قابل استفاده است.


در صورتی که پس از مدتی شاهد وجود مقداری روغن روی حلواارده بودید، جای هیچ نگرانی نیست چرا که این ویژگی ذاتی حلواارده است. این ماده روغنی همان روغن کنجد معروف بوده که سرشار از ویتامین است. شما می‌توانید قبل از مصرف آن را مخلوط کرده و یا روغن آن را جدا کرده و به‌عنوان روغن مایع مصرف کنید.ارده نیز مانند حلواارده باید در محلی خنک و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری شود.

شیر دوست ندارید؟ کنجد بخورید!دکتر سیدضیاالدین مظهری، متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره کنجد و فرآورده‌های تهیه شده از آن می‌گوید: «دانه کنجد دارای ۲۰ تا ۲۵ درصد پروتئین، ۵۰ درصد چربی و به نسبت مساوی اسیدلینولئیک و اولئیک است. کنجد یکی از منابع بسیار مفید برای جذب آهن، روی و مخصوصا کلسیم به حساب می‌آید و افرادی که میل و رغبتی به خوردن شیر ندارند می‌توانند از کنجد برای تامین نیاز به کلسیم، روی و آهن خود که از مواد معدنی کلیدی بدن هستند، استفاده کنند. مخلوط کردن کنجد با سایر غذاها باعث غنی‌تر شدن آنها می‌شود.مادرانی که از بدغذایی کودک خود شکایت دارند و اظهار می‌کنند که کودک‌شان علاقه‌ای به خوردن گوشت و شیر ندارد، می‌توانند با تلفیق برنج و حبوباتی نظیر عدس، سویا، ماش و کنجد بخش زیادی از پروتئین و مواد معدنی کودکان در حال رشد خود را تامین کنند. علاوه بر این مخلوطی از کنجد و غلات کامل مثل گندم و جو یا نوع پرک شده آن دارای ارزش غذایی بالایی خواهد بود. در شروع تغذیه تکمیلی کودکان اضافه کردن کنجد آسیاب شده و تهیه حریره کنجد در کنار حریره بادام نیازهای کودک به مواد معدنی یاد شده را برطرف خواهد کرد.در کودکان بزرگ‌تر جایگزین کردن کنجد و بیسکوییت‌های کنجدی به جای میان وعده‌های بی‌ارزشی نظیر پفک بسیار مفید‌تر و سالم‌تر و دارای ارزش غذایی بیشتری خواهد بود. می‌توانید در روز ۳۰ گرم از این دانه استفاده کنید و در عوض معادل آن میزان دریافت کالری مواد غذایی خود حذف کنید. یادتان باشد که خوردن یک قاشق غذاخوری کنجد معادل یک واحد چربی بوده و ۴۵ کیلوکالری انرژی دارد. مصرف کنجد علاوه براینکه سبب افزایش چربی خون نمی‌شود بلکه کلسترول بد خون را نیز پایین می‌آورد.

 

+ نوشته شده در  جمعه پنجم خرداد 1391ساعت 21:47  توسط محسن صفرزاده  | 

سی ان جی سوخت پاک

همه چیز در مورد "سی ان جی"

گاز طبیعی فشرده دقیقا همان گاز طبیعی معمولی است که فشرده شده ، بوی بد آن از بین رفته و قابل فاسد شدن نیز نیست.

کد خبر: ۲۰۶۹۷۰

تاريخ: ۰۹ فروردين ۱۳۹۱ - ۱۵:۰۸

"سی ان جی" دقیقا همان گاز طبیعی معمولی است که فشرده شده، بوی بد آن از بین رفته و قابل فاسد شدن نیز نیست.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، امروزه "سی ان جی" دیگر نام غریبی برای مردم ایران نیست. گاز فشرده طبیعی، امروزه به حرکت درآورنده بسیاری از اتومبیل ها در کشور ما است. سعی داریم تا در این نوشته شما را با مفاهیمی در مورد "سی ان جی" آشنا کنیم.

CNG چیست؟

گاز طبیعی فشرده دقیقا همان گاز طبیعی معمولی است که فشرده شده ، بوی بد آن از بین رفته و قابل فاسد شدن نیز نیست.

CNG چگونه تولید می شود؟

گاز فشرده از سه طریق تولید می شود. در حالت اول از خود منابع گاز طبیعی برای برای تولید سی ان جی استفاده می شود. در حالت دوم از گاز مورد نظر از نفت خام و در حالت سوم از زغال سنگ استخراج می شود. گاز فشرده طبیعی قبل از استفاده بایستی یک مرحله گند زدایی را پشت سر بگذارد.

آیا
CNG قابل اشتعال است؟

در زمانی که سی ان جی آزاد شده و با هوا ترکیب می شود و زمانی که میزان گاز این ترکیب بین 5 تا 15 درصد است قابلیت اشتعال وجود دارد. در زمانی که میزان گاز کمتر از 5 یا بیشتر از 15 درصد باشد به سرعت از بین رفته و قابل اشتعال نیست.

در کل این سوخت به نسبت بنزین از امنیت بالاتری برخوردار است. کپسول های حاوی سی ان جی در کشور ما معمولا در بخش عقبی خودرو نصب می شوند ، رانندگان این خودروها بایستی در هنگام رانندگی احتیاط بیشتری را به خرج داده تا از برخوردهای شدید که ممکن است به ضربه شدید به مخزن و انفجار منجر شود جلوگیری کنند. هر گونه تعمیر این مخازن نیست بایستی توسط افراد متخصص انجام بگیرد.

مزیت استفاده از
CNG چیست؟

گاز فشرده طبیعی یک سوخت ایمن و پاک در مقایسه با سوختهای فسیلی مثل بنزین یا گازوئیل است. خودروهایی که از گاز طبیعی بهره می برند 80 درصد به نسبت خودروهایی با سوخت فسیلی کمتر در تخریب لایه اوزون نقش دارند.

چه خودروهایی از
CNG بهره می برند؟

خودروهای گاز سوز در مدل های مختلفی عرضه شده اند. از خودروهای کوچک مثل انواع سدان ها و تاکسی های شهری تا خودروهای بزرگتر مثل اتوبوس های مدرسه از سوخت گاز طبیعی بهره می برند.مشکلی که امروزه نه تنها در کشور ما و در بسیاری از نقاط دنیا مطرح شده است ، بحث جایگاه سوخت گیری سی ان جی است که کمبود آنها تبدیل به یک نقطعه ضعف درباره این خودروها شده است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

گاز طبيعي متراكم يا (Compressed Natural Gas) CNG سوختي با مزيت هاي اقتصادي فراوان و جايگزين خوبي براي بنزين و حتي گازوييل است.
كارخانه هاي خودروسازي داخلي به زودي كليه خودروهاي خود را به صورت دوگانه سوز (Bi-fuel) توليد و عرضه خواهند كرد، يعني توليد خودروهايي كه قادرند با هر يك از سوخت هاي CNG يا بنزين حركت كنند. از آنجا كه در آغاز راه رسيدن به اين هدف قرار داريم طبيعي است كه سؤالات فراواني درباره اين سوخت وجود داشته باشد. در اين يادداشت سعي شده به اختصار به شماري از اين پرسش ها پاسخ داده شود.

چه تفاوتي ميان LPG و CNG وجود دارد؟

بخش عمده تركيبات شيميايي CNG را گاز متان تشكيل مي دهد، در صورتي كه گاز LPG مخلوطي از پروپان، بوتان و اندكي تركيبات ديگر است. CNG از متراكم كردن گاز طبيعي به دست مي آيد، اما LPG محصول تقطير و پالايش نفت خام در پالايشگاه ها است.
متان حتي تحت فشارهاي بالا نيز به صورت گاز باقي مي ماند، بنابراين CNG با وجود فشار psi 3600 هنوز حالت گاز دارد. البته گاز طبيعي را مي توان در تأسيسات خاصي و با پايين آوردن دما تا حد160 درجه سانتيگراد تبديل به مايع كرد كه آن را LNG مي ناميم.
گاز بهتر است يا بنزين؟

گاز طبيعي سوختي با احتراق پاك، تميز و بهينه است كه سبب افزايش عمر موتور و كاهش تعميرات آن مي شود. شمع ها در موتورهاي بنزيني تا32 هزار كيلومتر دوام دارند ولي در موتورهاي گازسوز اين عدد به120 هزار كيلومتر افزايش مي يابد. اين سوخت قابليت انتقال و مكش از مخزن را ندارد و به اين ترتيب احتمال سرقت سوخت به صفر مي رسد.
زمان سوخت گيري سريع در پمپ گاز بين5 تا6 دقيقه و آهسته آن5 تا8 ساعت طول مي كشد. گاز طبيعي از بنزين ايمن تر است. چون گاز طبيعي برخلاف بنزين در زمان تصادف و حوادث پيش بيني نشده در هوا پراكنده
مي شود ولي بنزين روي زمين حوضچه هايي ايجاد مي كند كه هر لحظه ممكن است به آتش سوزي هاي مهيب منجر شود. كپسول هاي ذخيره گاز هم بسيار محكم تر از تانك هاي سوخت بنزيني هستند.
طراحي اين كپسول ها منوط به اجراي شديدترين آزمون هاي ايمني نظير حرارت، فشارهاي بسيار زياد، تيراندازي و برخوردهاي شديد است. يك كيلوگرم گاز معادل1/32 ليتر بنزين و1/22 ليتر گازوييل است.

رانندگي در ارتفاعات


در ارتفاعات، هوا رقيق تر شده و موتور با تركيب سوخت غني تري(نسبت بيشتري از سوخت به هوا) كار مي كند. به همين خاطر قدرت موتور به دليل كاهش تنفس موتور و تامين اكسيژن كمتر و همچنين جريان غني تر و شديدتر سوخت، افت مي كند. در اين حالت به علت اينكه گاز در حدود12 درصد حجم ورودي را تشكيل داده و با كاهش چگالي هوا براثر رقيق تر شدن آن، حجم سوخت نيز پايين مي آيد، توان موتور گازسوز12 تا14 درصد افت مي كند. پس در صورت دوگانه سوز بودن وسيله نقليه بهتر است در ارتفاعات از سوخت بنزين استفاده شود.

چگونگي CNG سوز كردن خودرو

باك مخصوصي در صندوق عقب خودرو شما نصب مي شود و مداراتي كه بتواند گاز را براي احتراق به سمت موتورها هدايت كند، به آن مرتبط مي شود. در صورتي كه ذخيره CNG در خودرو تمام شود، مي توان از بنزين استفاده كرد. زماني كه شما خودروي مورد نظرتان را براي استفاده از CNG تبديل مي كنيد، هنوز كاربراتور، باك بنزين و مدار سوخت رساني جهت بنزين را روي خودرويتان داريد. بنابراين به سادگي با زدن يك كليد روي داشبورد، مي توانيد مسير بنزين، به سمت موتور را برقرار كنيد. حتي لازم است كه هر چند وقت يك بار از بنزين استفاده كنيد. استفاده هر چند وقت يك بار از بنزين باعث روانكاري مكانيزم كاربراتور و آمادگي بهتر سيستم سوخت رساني بنزين در مواقع لازم خواهد شد. نصب كيت مخصوص و تبديل خودروCNG سوز4 يا5 ساعت بيشتر وقت نمي گيرد. يك باك پراز CNG ، به طور معمول معادل10 تا15 ليتر بنزين است. بديهي است اگر ميزان مصرف خودرو را با واحد Km/Litr در اين عدد ضرب كنيد، ميزان مسافت پيمودن با يك باك پر از CNG به دست مي آيد. براي مثال براي يك خودرو متوسط با حجم سيلندر1300 سي سي اين مسافت چيزي در حدود155 كيلومتر خواهد بود. در صورت نياز با افزودن تعداد باك مي توان اين مسافت را افزايش داد.

آيا استفاده از گاز طبيعي فشرده در خودرو ايمن است؟

بله، CNG به خاطر سه ويژگي مهم از سوخت هاي بنزين، گازوييل و LPG ايمن تر است. اول آنكه اين گاز از هوا نيز سبكتر است. بنابراين در صورتي كه نشت كند، در جو، صعود كرده و محو مي شود. دوم اينكه درجه حرارت خود اشتعالي CNG برابر700 درجه سانتيگراد است، در حالي كه درجه حرارت خود اشتعالي بنزين455 درجه سانتيگراد است. سومين مورد اين كه باك هاي ذخيره CNG از فولادهاي آلياژي خاص و با رعايت بالاترين سطوح ايمني ساخته مي شوند كه بسيار محكم تر و ايمن تر از باك هاي بنزين خودروها هستند.

آيا استفاده از CNG براي موتور خودرو ضرري نداشته و به آن آسيب نمي رساند؟

خير، برعكس، عمر برخي از قطعات موتور در صورت استفاده از CNG افزايش خواهد يافت. به عنوان مثال عمر مفيد روغن موتور تا حد زيادي افزايش مي يابد، چرا كه CNG باعث آلودگي يا رقيق شدن روغن موتور نمي شود. از طرفي چون هيچگونه سربي به همراه اين سوخت نيست رسوبات سخت سرب روي شمع ها ايجاد نشده و عمر مفيد شمع ها نيز تا حد چشمگيري افزايش مي يابد. همچنين از آنجا كه CNG سوختي گازي است، هيچ كربني به عنوان محصول احتراق تشكيل نشده و سطح داخلي موتور تميز باقي مي ماند.

عملكرد و كارايي CNG در مقايسه با بنزين در يك خودروي تبديل شده به دوگانه سوز چگونه است؟

هنگام استفاده از CNG شتاب حركت خودرو در مقايسه با بنزين اندكي كمتر خواهد بود كه اين مساله ناشي از افت5 تا15 درصدي قدرت موتور به هنگام استفاده از CNG است. شايان ذكر است اين ميزان افت توان موتور را مي توان با تنظيم كيت CNG به حداقل رساند و در شرايط معمول رانندگي در شهر اين ميزان افت قدرت، محسوس نخواهد بود.
آيا تجهيزات و سيستم سوخت رساني CNG نصب شده روي خودرو نياز به تعمير يا سرويس خاصي دارد؟
به طور كلي سيستم سوخت رساني، سيستم پيچيده اي نيست و مي تواند سال ها بدون اشكال كار كند اما براي آنكه همواره در شرايط حداكثر كارآيي خود قرار داشته باشد بازديد دوره اي تجهيزات مربوط به آن بعد از هر يك هزار كيلومتر كاركرد پيشنهاد مي شود.
آيا خودروهاي ديزلي را نيز مي توان CNG سوز كرد؟


بله مي توان خودروهاي ديزلي را هم به CNG سوز و هم به دوگانه سوز (Dual Fuel) براي مصرف CNG و گازوييل تبديل كرد.


يك خودروي CNG سوز چگونه كار مي كند؟

گاز طبيعي حدود200 بار فشرده و در مخازن مخصوص خودروها ذخيره مي شود. اين مخازن ممكن است در صندوق عقب، زير بدنه و يا روي سقف خودروها نصب شوند. سوخت گاز طبيعي از طريق يك لوله فشار قوي به يك رگولاتور فشار قوي منتقل مي شود.
(
اغلب اين رگولاتور در كنار موتور نصب مي شوند) و فشار گاز در اين رگولاتور تا حدود فشار اتمسفر تقليل مي يابد. در موتورهاي كاربراتوري گاز طبيعي از طريق يك ميكسر هوا و سوخت كه در دهانه كاربراتور تعبيه شده است، وارد موتور مي شود. در موتورهاي انژكتوري، گاز طبيعي از طريق انژكتورهاي جداگانه (مخصوص گاز طبيعي) در فشار حدود6 بار به داخل منيفلد هوا تزريق مي شود. در ادامه گاز طبيعي وارد محفظه احتراق شده و اشتعال صورت مي گيرد. در هنگام خاموش بودن موتور شيرهاي سولنوئيدي مخصوص، از ورود گاز به محفظه موتور جلوگيري مي كنند. در خودروهاي دوگانه سوز (Bifuel) نوع سوخت (بنزين يا گاز طبيعي) توسط يك كليد انتخاب سوخت (Change Over Switch) انتخاب مي شود. در برخي از خودروها اين كليد بطور اتوماتيك و بعد از اتمام سوخت گاز طبيعي عمل مي كند تا بنزين را به عنوان سوخت جايگزين وارد موتور كند. اين كليد انتخاب سوخت در محل مناسبي در داشبورد نصب مي شود. در ضمن در اين محل نشانگري نيز وجود دارد كه ميزان گاز موجود در مخزن يا مخازن خودرو را نشان مي دهد. شايان ذكر است بعضي از خودروها فقط براي كاركرد با گاز طبيعي طراحي شده اند. در يك روش ديگر مي توان گاز طبيعي با كاهش دما تا164- درجه سانتيگراد، بصورت مايع (LNG) در آورده و ذخيره كرد. اين گاز در دماي معمولي تبخير مي شود و سپس مي توان آن را همانند CNG مورد استفاده قرار داد.
يك متر مكعب گاز طبيعي فشرده (CNG) تقريباً معادل چهار ليتر بنزين بوده و همان پيمايش را براي خودرو خواهد داشت. پيمايش كلي يك خودرو در حالت گازسوز به ظرفيت مخزن يا مخازن آن و نيز عملكرد آن بستگي دارد. بطور متوسط توان خودروهاي دوگانه سوز در حالت گازسوز حدود10 درصد كمتر از بنزين است و دليل اين امر اين است كه گاز طبيعي را نسبت به سوختهاي مايع حجم بيشتري را اشغال مي كند و در نتيجه اكسيژن كمتري نسبت به حالت بنزين سوز وارد موتور مي شود. البته ذكر اين نكته ضروريست كه اين مساله فقط براي خودروهاي دوگانه سوز مطرح بوده و بطور كلي بدليل عدد اكتان بالاتر گاز طبيعي، يك موتور گازسوز (Dedicated)، بازدهي بيشتري نسبت به يك موتور پايه بنزيني داراست. در ضمن هرچقدر موتور بزرگتر و قويتر باشد، اين افت توان بسيار ناچيز خواهد بود، هر چند موتورهاي چهار سيلندر دوگانه سوز در تمامي شرايط دمايي عملكرد خوبي را از خود نشان داده اند. در مورد شتاب خودرو، عدد اكتان بالاي متان(130) تضمين كننده اين است كه شتاب در حالت گازسوز مشابه شتاب در حالت بنزين سوز خواهد بود. براي گازسوز كردن موتورهاي ديزلي، آنها را كاملاً به يك موتور گازسوز (Dedicated) تبديل مي كنند. در روش دوم آنها را به يك موتور دوسوخته (Dual Fuel) تبديل مي كنند. سوخت اصلي اين موتورها گاز طبيعي بوده و در آنها به جاي شمع از پاشش مقدار كمي گازوييل استفاده مي شود. (توضيح اينكه در مرحله تراكم، مقدار كمي گازوييل روي مخلوط داغ هوا و گاز طبيعي پاشيده شده و عمل احتراق صورت مي گيرد.) بدين ترتيب در اين موتورها گازوييل و گازطبيعي با هم مورد استفاده قرار مي گيرد.

 


+ نوشته شده در  جمعه پنجم خرداد 1391ساعت 20:56  توسط مصطفی کریمی  | 

خلاصه اي از تاريخچه بانكداري اينترنتي

خلاصه اي از تاريخچه بانكداري اينترنتي

 

اينترنت در سال 1970 توسط متخصصين دانشگاهي، به منظور اشتراك دريافته ها، توسعه يافت و تا سال 1993 محبوبيت اينترنت براي عموم و خصوصاُ تجاري كه اميد به گسترش مشتريانشان داشتند، افزايش پيدا كرد. عواملي كه بانكداران را به سمت اينترنت متوجه ساخت عبارت بود از: موجه شدن با مبالغ هنگفت، مشتريان زيانده و رقابت بين غير بانكي ها. در سال 1994، بانكها شروع به كاوش در اينترنت كردند تابه عنوان يك سيستم تحويلداري پيشنهادي براي محصولات و خدماتشان، از بانكداري اينترنتي استفاده كنند. اين نوع بانك براي هر تراكنشي قيمت كمتري را از بانك هاي شعبه دار پيشنهاد كرد. همچنين به دسترسي بازارهاي جهاني و آسايش بيشتر مشتريان توجه بيشتري نشان داد. تا ژانويه 1995، فقط 24 بانك بر روي شبكه اينترنت وجود داشت. ليكن، به فاصله يك سال،‌800 بانك اضافه گشتند، به طوري كه، كارشناسان بانكهاي صنعتي تخمين زدند كه بانك هاي شمال آمريكا تا سال 2000، حدود 1500 شبكه اينترنت تاسيس خواهند كرد.

 

شركت (Jupiter Communication) كه يك شركت بازاريابي است، پيش بيني مي كند كه تعداد مشتريان بانكداري اينترنتي تا سال 1997، به 5/4 ميليون خواهد رسيد، كه به نسبت 5/2 ميليوني كه در سال 1996 وجود داشت تا پايان سال 1997، معاملات بانكداري اينترنتي از 155 ميليون به 286 ميليون رشد پيدا كرد.

 

امروزه، اينترنت بزرگترين شبكه اختصاصي شبانه روزي بانكي است كه در آن ، شبكه هاي وسيع جهاني از: كامپيوترهاي شخصي و شبكه هاي كامپيوتري متصل شده به وسيله مودم ها و خطوط تلفن با سرعت بالا، تشكيل شده است. از جمله نخستين موارد وب سايت بانكي بر روي اينترنت، همان مواردي را داشته اند كه بروشورهاي تبليغاتي شان ذكر كرده بودند و مشتريان مي توانستند با پست الكترونيك ارتباط برقرار كنند و اطلاعات حساب شان و نرخ هاي جديد را كنترل نمايند.

 

اطلاعات لحظه اي، راحتي كار، و كارمزدهاي كم، نقاط مثبت و قوي براي كاربران بود تا از اينترنت استفاه كنند. اگر مشتري قابليت هاي بانكداري خانگي – مثل: انتقال پول يابازپرداخت صورتحساب ها – را مي‌خواست، از تلفن بانك استفاده مي كرد، و يا با كامپيوتر شخصي خود و از طريق برنامه مديريت مالي شخصي و به طور مستقيم با بانك ارتباط برقرار مي نمود. ليكن تا اواخر 1995، بانكها از نظر استفاده از بانكداري خانگي نيز از سوي كارخانه هاي نرم افزار احساس فشار مي كردند. بانكداري براي رويارويي با درخواست هاي جديد مشتريان، استراتژي جديد را در پيش گرفت.

 

بانك ها سايت هاي خود را براي: انتقال منابع، صورتحسابها، رهن ها، وام هاي خودكار، محصولات بيمه، امنيت تجارت  و غيره گسترش دادند. اين مسئله به بانك ها اجازه داد تا به طور غير مستقيم با موسسات غير بانكي رقابت كنند.

 

SFNB كه اولين بانك اينترنتي واقعي بود و در 18 اكتبر 1995 به منظور انجام امور تجاري افتتاح گرديد، راه را بر توسعه بانكداري اينترنتي هموار ساخت. عقيده بر آن  بود كه  بانكداري الكترونيك يك رقابت بزرگ را در روابط بانكي مطرح ساخته و همچنين يك فرصت بزرگ براي محكم كردن روابط مشتريان پيشنهاد مي‌كند ونه فقط منابع سودآور را تشخيص مي دهد، بلكه آينده بانكداري را نيز تضمين مي نمايد. براي بانك‌ها ، اينترنت راهي به سوي فرصت هاي جديد بود تا آنها بتوانند ميدان‌ديد و مشتري مداري شان را توسعه دهند.

 

اينترنت قادر است جهت كمك به مشتريان براي انجام امور بانيك خودشان در شعب بانكي و يا پاي دستگاه‌هاي خودپرداز، مورد استفاده قرار گيرد. براي برخي بانك ها خدمات اينترنتي تكميل كننده كار آنها مي‌باشد،  و براي برخي ديگر از بانك ها، مهمترين راه انجام امور بانكي است.

 

مروري بر ويژگي هاي بانكداري اينترنتي

 

بانك هاي صددرصد اينترنتي با هدف اصلي قبول سپرده، به عنوان بانك هاي بدون شعبه يادستگاه خودپرداز مي باشند كه با استفادهاز وب سايت، مشتريان را جذب و خدمات خود را ارائه مي دهند. زماني كه بانك SFNB براي اولين بار ارائه حساب هاي سپرده و قبول پرداخت قبوض، خدمات خود را آغاز نمود، ايده بانكداري با استفاده از Web، اقدام و حركت جديدي بود. در حقيقت، بانك SFNB هرگز شعبه اي به صورت فيزيكي ايجاد ننمود و به جاي آن، با استفاده از وب سايت به پذيرش حساب هاي جديد دست زد. در ان زمان، اندك بانك عادي در امريكا امكان بررسي مانده هاي حساب را از طريق شبكه اينترنيت به مشتريان مي داد و هيچكدام از خدمات پرداخت قبوض را هنوز ارائه نمي نمودند.

 

در اين سال ها، بانكداري از طريق شكبه، همزمان با بانكهاي عادي رشد كرد. از آنجايي كه بانك هاي اينترنتي اقدام به تاسيس شعبه و خودپرداز نمي نمايند و بانك هاي عادي به طور مرتب بر شعبه ها و دستگاه‌هاي خودپرداز خود مي افزايند، بعضي ممكن است كه فكر كنند، بانك هاي عادي لكيه فعاليتها و خدمات يكه بانكهاي اينترنتي ارائه مي دهند را نيز انجام مي دهند. اما وظيفه اصلي بانك هاي اينترنيت ارائه خدمات به مشتريان با بهترين برنامه براي انجام تراكنش بر روي خط اينترنت مي باشد. با اينكه وظيفه اصلي اين بانك‌ها ارائه خدمات از طريق اينترنت است، مشتريان محدود به اين شيوه از ارتباط نيستند، بلكهاز طريق تلفن و پست نيز ميتوانند تماس برقرار كنند.

 

مهر تاييد اينگونه بانك هابايد همچون بانكهاي عادي، معيارها و شرايط قانوني لازم را جهت كسب مجوز و پروانه فدرال يا ايالتي دريافت نمايد.

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهارم خرداد 1391ساعت 10:56  توسط محمدرضا آجرلو  | 

خلاصه کتاب پدر پولدار پدر بی پول نوشته رابرت کیوساکی


  1.تجربیات شارون لچر   

  آيا مدارس , بچه ها را براي ورود به دنياي واقعي آماده مي كنند ؟    

پدر و مادر من عادت داشتند اين جملات را تكرار كنند : « سخت درس بخوان و نمرات خوب بگير تا شغل خوبي با درآمد بالا نصيبت شود.)) هدف آنها در زندگي , فراهم آوردن امكانات تحصيل دانشگاهي براي من و خواهر بزرگترم بود. از ديد آنان , با اين امكان , ما مي توانستيم بزرگترين شانس موفقيت را در زندگي مان داشته باشيم.هنگامي كه من . سرانجام در سال 1976 با غرور و تقريبا با بالاترين نمرات كلاسي از دانشگاه ايالتي فلوريدا فارغ التحصيل شدم , والدينم به اهداف خود رسيدند. اين موفقيت تاج افتخاري در زندگي مشتركشان بود. براي رسيدن به (نقشه بزرگ نهايي) , من به استخدام يك شركت حسابداري مطرح و معتبر در آمدم و به سوي داشتن يك شغل دايمي و بازنشستگي خوبش كه در سنين نسبتا پايين نصيبم مي شد , گام بر داشتم. شوهرم مايك , نيز مسير مشابهي را پيمود. ما هردو از خانواده هاي سخت كوش و متوسط اجتماع , اما با وجدان هاي بالا بوديم. مايكل هم با سرافرازي درسش را به پايان رسانده بود. او دوبار به دانشگاه رفته بود : بار اول , مدرك مهندسي و بار دوم از دانشگاه حقوق مدرك گرفته بود. وي بلافاصله در يك شركت حقوقي معتبر و با نفوذ در واشنگتن دي. سي. كاري مي يابد كه كارش به ثبت رساندن و دفاع از حقوق انحصاري اختراعات بود , استخدام مي شود و آينده اش روشن به نظر مي رسيد. مسير كاري اش كاملا مشخص و بازنشستگي آن در سنين پايين , كاملا تضمين شده بود. گرچه ما در مشاغلمان موفق بوديم ولي هيچكدام كارهايمان را آن طور كه انتظار داشتيم , سريع بدست نياورده بوديم. هر دوي ما بارها حرفه هايمان را عوض كرده بوديم-به دلايل قابل قبول بسياري- اما هيچ قانوني وجود نداشت كه براي اين زمانهاي از دست رفته حقوق بازنشستگي تعيين كند. وجوه بازنشستگي ما فقط از طريق حق بيمه شخصي كه هر ماه به تامين اجتماعي مي پرداختيم , تامين مي شد. من و مايك زندگي فوق العاده اي داشتيم كه نتيجه اش سه فرزند بود. الان كه دارم اينها را مي نويسم , دو تن از آنها در كالج درس مي خوانند و سومي به تازگي وارد دبيرستان شده است. ما براي اطمينان از اينكه فرزندانمان از بهترين امكانات تحصيلي برخوردار خواهند بود , هزينه زيادي صرف كرديم. در سال 1996 يكروز , پسرم با سرماخوردگي و ياس از مدرسه به خانه آمد. او از درس خواندن , خسته و دل زده شده بود. با اعتراض پرسيد : «چرا بايد اين همه از وقتم را براي خواندن دروسي تلف كنم كه يك ذره هم در زندگي واقعي به دردم نخواهد خورد؟ )) من بدون كوچكترين تفكري بلافاصله پاسخ دادم : « چون اگر نمرات خوبي نگيري نمي تواني وارد دانشگاه شوي.)) او پاسخ داد : « من چه به دانشگاه بروم و چه نروم به هر صورت تصميم دارم پولدار شوم)) من با صدايي آميخته به اضطراب و نگراني هاي مادرانه جواب دادم : «  اگر نتواني مدرك دانشگاهي ات را بگيري , بي ترديد شغل مناسبي هم بدست نخواهي آورد و اگر شغل مناسبي تداشته باشي چگونه مي تواني پولدار شوي ؟)) پسرم خندهٴ زوركي كرده از روي خستگي و ملامت به آهستگي سرش را تكان داد. ما قبلا"هم، بارها در این مورد گفتگو کرده بودیم .او سرش را پایین آورده و چشمانش را چرخاند.سخنان پند آمیزمادرانهٴ من،بار دیگر به گوش های بستهٴ او برخورد می کرد. علی رغم هوش و ارادﮤ قوی،او همیشه پسری مهربان و مودب بود. شروع کرد: «مامان , حالا نوبت من است كه سخنراني كنم. با زمان جلو برو ! به دور و برت نگاه كن. پولدارها كه به خاطر تحصيل پولدار نشده اند. مايكل جردن و مدونا را ببين. حتي بيل گيتس هم از هاروارد اخراج شد ولي توانست مايكروسافت را تاسيس كند. و حالا ثروتمندترين مرد جهان است. در حالي كه هنوز حتي چهل سال هم ندارد.آن بازیکن بیسبال را بگو که توپ انداز بود .سالی چهار میلیون دلار پول در می آورد.تازه این در حالی است که مهر چالش های روحی هم به او زده اند سکوتی طو لانی میان ما حاکم شد.متوجه شدم دارم همان نصایحی را به پسرم می کنم که والدینم به من کرده بودند.دنیای پیرامون ما عوض شده بود اما نصایح تغییری نکرده بودند! داشتن تحصیلات عالیه و کسب نمرات ممتاز٬دیگر الزاما" ضامن موفقیت نبود و به نظر نمی رسید کسی جز فرزندان ما،متوجه این موضوع شده باشد. او ادامه داد« مامان٬ من نمی خواهم به آن سختی که تو و پدر کار کردید٬ کار کنم.تو پول زیادی در می آوری و ما در خانه ای بزرگ که امکانات راحتی و تفریح دارد،زندگی می کنیم.اگر من به نصایح تو گوش بدهم٬ سر انجام به همان جایی می رسم که تو رسیدی. سخت تر و سخت تر کار کنم ،فقط برای این که مالیات بیشتری بپردازم و در بدهی های بیشتری فرو بروم.هیچگونه امنیت کاری در این میان وجود ندارد؛من همه چیز را در مورد کاهش کارکنان و به تعادل رساندن آنان، می دانم .همچنین می دانم که در آمد فارغ التحصیلان دانشگاهی٬امروز به مراتب کم تر از زمانی است که شما از دانشگاه فارغ التحصیل شدید.به پزشکان نگاه کن.آنان حتی به اندازه مخارجشان هم در نمی آورند.می دانم که نمی توانم روی بیمه های تامین اجتماعی با حقوق بازنشستگی هم حساب چندانی باز کنم.من نیازمند پاسخ جدیدی هستم. )) حق با او بود.واقعا"به یک پاسخ جدیدی نیاز داشت، من هم همینطور! نصایح والدین من٬ ممکن بود برای مردمی که تا پیش از سال 1945زندگی می کردند موثر و کار ساز باشد، اما برای آن دسته از ما که در این دنیای پر تغییر که هر لحظه با سرعتی سر سام آورپیش می رود٬ به دنیا می آییم، ممکن است زیان بخش هم بشود.من دیگر قادر نیستم به همین سادگی به فرزاندانم بگوییم که: « به مدرسه بروید٬ درس بخوانید نمرات خوب بگیرییدو به دنبال یک شغل بی خطر و مطمئن باشید)) می دانستم که باید به دنبال راه های جدیدی برای هدایت و تربیت فرزاندانم بگردم . به عنوان مادری که حسابدار خوبی هم هست همیشه از کمبود تعلیمات مالی و اقتصادی٬ که بچه های ما در مدارس با آن روبرو هستند، رنج می بردم و مضطرب بودم.بسیاری از نو جوانان ما٬ امروزه پیش از این که دبیرستان را به اتمام برسانند، کارت اعتباری دارند.در حالی که حتی یک درس هم در خصوص پول یا چگونگی به کار انداختن آن و سرمایه گذاری٬ در واحد درسیشان نیست که به آنان امکان دهد دریابند نقش ربح مرکب در کارت اعتباری چیست؟ آنوقت به همین راحتی کارت را در اختیارشان قرار می دهند، بدون این کوچکترین سواد مالی و اطلاعاتی از چگونگی نقش پول به آنان بدهند و انتظار دارند بچه ها ٬خودشان را برای ورود به دنیای که در انتظارشان است آماده سازند.دنیایی که در آن ،بر خرج کزدن پول٬ بیش از ذخیره کردنش تاکید می شود. وقتی پسر بزرگ من در نهایت ناامیدی به عنوان یک دانشجوی تازه وارد، کارت اعتباری اش پر از بدهی شد و زیر بار قرض رفت٬ من نه تنها به او کمک کردم کارت اعتباری اش را باطل کند بلکه در جستجوی یافتن برنامه ای بر آمدم که بتواند به من، در آموزش موضوعات مالی - اقتصادی به فرزاندانم یاری رساند. سال گذشته یک روز شوهرم از دفتر کارش به من زد و گفت: «یک نفر در اینجا هست که فکر می کنم بهتر است با او آشنا شوی .نامش ٬رابرت کیوساکی است.تاجر و سرمایه گذار است و به اینجا آمده تا برای ثبت یک محصول آموزشی از ما حق امتیاز بگیرد.تصور می کنم همان کسی است که در جستجویش بودی)) درست همان چیزی که من در جستجویش بودم شوهر من خیلی تحت تاثیر این محصول جدید آموزشی ،یعنی وجوه در گردش که رابرت کیو ساکی می خواست حق امتیازش را در قالب یک بازی طراحی شده توسط خودش بگیرد٬ قرار گرفته بود.به این دلیل ترتیبی داد تا هر دوی ما در تستی که نمونهٴ اولیهٴ آن محصول بود٬ شرکت جوییم . حدود پانزده نفر که به سه گروه تقسیم شده بودند، در این تست شرکت جستند. حق با مایک بود.این بازی٬ دقیقا"همان محصول آموزشی بود که من به دنبالش می گشتم.اما یک پیچ و تاب در آن دیده می شد:خیلی به بازی ایروپولی خودمان شباهت داشت. یک صفحه بزرگ رنگی که موش درشت خوش لباسی در وسطش به چشم می خورد.اما برخلاف انحصارات که یک مسیر بیشتر ندارند، در آن٬ دو راه به چشم می خورد: یکی راه داخلی و دیگری راه خارجی.هدف بازی، خارج شدن از مسیر داخلی- آنچه که رابرت آن را چرخهٴ دورانی زندگی می نامید- و رسیدن به بیرون مسیر یا مسیر میان بر بود.به مجردی که رابرت ان را جلوی ما گذاشت٬ مسیر میان بر به ما نشان داد که مردم ثروتمند در زندگی واقعی، چگونه عمل می کنند.نام این بازی یا محصول آموزشی رابرت٬ مونوپولی بود. آن گاه رابرت به توضیح چرخهٴ دوران زندگی برای ما پرداخت. « اگر شما به دقت به زندگی مردم سخت کوشی که دارای سطح متوسط تحصیلات هستند،نگاه کنید خواهید دید که مسیر مشابهی با آنچه گفتم٬ در زندگی دارند. بچه ها متولد شده، به مدرسه می روند.والدین مغرورشان خوشحال می شوند زیرا بچه هایشان از دیگران برتری جسته اند و در قابتی منصفانه٬ نمرات خوب کسب کرده اند و سر انجام هم وارد کالج شده اند.بچه هایی که کالج را به اتمام برسانند،به مراکز تخصصی و دانشگاه ها وارد می شوند و سپس طبق برنامه٬ این چرخه را تکرار می کنند: به دنبال شغل بی خطر و مناسبی می گردند.آنهایی که موفق می شوند،معمولا"به عنوان یک دکتر یا یک حقوقدان٬ مشغول به کار می شوند و یا وارد ارتش شده یا به استخدام مراکز دولتی در می آیند.آنها عموما"شروع به پول درآوردن می کنند، کارت های اعتباریشان بتدریج پر و پرتر می شود تا به حد بالایی برسد و آن گاه٬ خرید کردن شروع می شود...اگر از قبل شروع نشده باشد. « برای آتش زدن به این پول ها و ارقام، این افراد به جاهایی می روند که بقهٴ جوانان آرزوی رفتن به ان مکان ها را دارند، و با مردم مختلف ملاقات می کنند و با بعضی از آنان ، قرار ملاقات می گذارند و سر انجام هم اکثریتشان ازدواج می کنند.حالا دیگر زندگی عالی می شود، چون امروزه زن و مرد پابپای همدیگر کار می کنند و دو در آمد، برکت و سعادت جاودانی است. آن هنگام هر دو احساس موفقیت می کنند، آینده شان روشن و درخشان مشود، و تصمیم به خرید خانه، اتومبیل، تلویزیون، رفتن به مسافرت و بچه دار شدن می گیرند. دسته های اسکناس یکی پس از دیگری می رسند. اما مطالبهٴ پولی بیش از حد است. پس، زوج خوشبخت ما که متوجه شده اند حرفه شان از نظر حیاتی نقش مهمی در زندگیشان داشته، تصمیم می گیرند بیشتر کار کنند ،و هر روز بیشتر از روز گذشته، به دنبال ترفیع و افزایش درآمد باشند. درآمد افزایش می یابد، و به دنبالش بچهٴ بعدی پا به دنیا می گذارد و نیاز به منزل بزرگتر، بیشتر می شود پس آنها، بیشتر و بیشتر تلاش می کنند تا کارمندان بهتر و حتی از خود گذشته تری باشند. بدین ترتیب ،دوباره به دانشگاه باز می گردنند تا تخصص های بالاتری کسب کنند و بتوانند پول زیاد تری به چنگ آورند . شاید به شغل دوم رو آورند.حقوقشان باز هم افزایش می یابد و به همین ترتیب ارقام مالیاتی شان در لیست مالیاتی بالاتر می رود.مالیات بر مستغلات(منزل جدیدشان) و مالیات بیمه و تامین اجتماعی و کلی مالیات های دیگر.وقتی چک حقوقی نسبتا"بالایشان را دریافت می کنند، از این در تعجبند که این همه پول کجا رفته؟ با کارت اعتباریشان مقداری از سهام میچال فاند ها و اجناس سوپر مارکت ها را می خرند.فرزندانشان به سنین پنج و شش سالگی می رسند و نیاز به ذخیرهٴ پول برای دانشگاه آنان و همچنین بازنشستگی شان، افزایش می یابد. « در این مرحله زوج خوشبخت ما که سی و پنج سال پیش پا به این دنیا گذاشتند، مابقی زندگی شان را به دام  چرخهٴ دورانی زندگی می افتند. یعنی کار کردن برای کارفرماها و صاحب شرکت هایی که در انجا مشغول به کارند، به منظور پرداخت مالیاتهای دولت و پرداخت قروض خود به بانک، برای آزاد کردن ملکی که در گرو آن دارند و همچنین پرداخت بدهی های کارت اعتباری شان. « سپس به فرزندان خود نصیحت می کنند که خوب درس بخوانند، نمرات خوب بگیرند و شغل مناسب و مطمئنی بیابند. واقعیت این است که انان هیچ اموزشی در بارهٴ پول ندیده اند بجز آنچه، که از کسانی آموخته اند که از روی سادگی به دیگران سود رسانده اند و تمام عمر سخت کار کرده اند. بدین ترتیب٬ این چرخه به  نسل به نسل سخت کوش دیگری انتقال داده می شود. این همان  چرخه دورانی زندگی  است. تنها راه نجات از این چرخه، این است که شما مهارت خود را در مورد٬ حسابداری سرمایه گذاری که بطور قابل استدلالی در زمرهٴ سخت ترین موضوعات برای استاد شدن هستند٬ بخوبی اثبات کنید. باید اعتراف کنم که بعنوان یک حسابدار عمومی متخصص که روزی کارمند یک شرکت مهم حسابداری بوده است٬ ازاین که رابرت تدریس این دو رشته را به شکلی مفرح و هیجان انگیز انجام می داد ، یکه خوردم.این پروسه به قدری با پوشش فریبندهٴ خوبی استتار شده بود که وقتی ما ساعیانه می کوشیدیم به نحوی از  چرخهٴ دورانی زندگی  بیرون بیاییم، به سرعت فراموشمان شد که در حال آمورش مطلبی هستیم. بزودی عصر همانروز٬ انجام این بازی، همراه با شوخی و تفریح با دخترم انجام گرفت.ما درباره چیزهایی با یکدیگر گفتگو کردیم که تا به آن روز نکرده بودیم .برای من به عنوان یک حسابدار٬ انجام بازیی که نیازمند یک لیست حقوقی و یک ترازنامه مالی بود ٬کاری آسان به نظر می رسید.بنابراین آنقدر وقت اظاف داشتیم که بتوانیم دخترم و دیگر بازیکنانی را که در میز ما بودند با مفاهیم و راه کارهایی که نمی شناختند، آشنا کنم. من نخستین نفر – و تنها نفر در گروه آزمایشی بودم- که توانست همان روز از  چرخهٴ دورانی زندگی  بیرون بیایید. در عرض پنجاه دقیقه بیرون آمدم ،گرچه بازی تقریبا" سه ساعت به طول انجامید. در میز ما یک بانکدار٬ یک تاجر، و یک برنامه نویس کامپیوتر حضور داشتند.آنچه واقعا" مرا ناراحت می کرد٬ این بود که براستی چقدر اطلاعات آنان در خصوص موضوعات مهمی چون حسابداری و سرمایه گذاری که آنقدر در زندگی هایشان مهمند ،اندک بود.نمی دانستم آنان چگونه مسایل مالی خودشان را در زندگی های شخصی٬ رتق و فتق می کنند؟ در مورد دختر نوزده ساله ام پذیرش این موضوع عجیب نبود اما برای افراد بالغ و با تجربه ای مانند ایشان که حداقل دو برابر دختر من سن داشتند، پذیرشش بسیار مشکل به نظر می رسید. پس از این که موفق شدم از  چرخه ٴدورانی زندگی  بیرون بیایم دو ساعت بعدی را در کنار دخترم نشسته و به این آدمهای مهم تحصیلکرده و دولتمند که طاس را غلتانده٬ مهره هایشان پیش می بردند، خیره ماندم. گرچه از اینکه آنان چیزهای زیادی٬ فرا می گرفتند خوشحال بودم اما از دانستن اینکه چقدر اطلاعات ما بزرگترها، از اصول سادهٴ حسابداری و سرمایه گذاری اندک است پریشان شده بودم.آنان در درک ارتباط میان ترازنامه مالی و لیست حقوقی شان (صورت درآمدها) مشکل داشتند. و درحالی که به خرید و فروش دارائی هایشان مشغول بودند به سختی به یاد می آوردند که هر معا مله ای می تواند روی نقدینگی یا   وجوه در گردش  ماهانهٴ آنان اثر بگذارد.با خود می اندیشیدم که چند میلیون نفر آدم ،آن بیرون در زندگی واقعی٬ در تنگناهای مالی دست و پا می زنند، به این علت که هرگز به این موضوعات نیندیشیده اند؟ به خودم گفتم٬ خدا را شکر که آنان ساعات خوبی را می گذرانند و به خاطر برنده شدن در بازی، حواسشان کاملا"از همه جا پرت شده است. پس از اینکه رابرت مسابقه اش را پایان داد به ما پانزده دقیقه مهلت داد تا دربارهٴ  وجوه در گردش ، به نقد و بررسی بپردازیم. تاجری که  در میز ما بود خوشحال به نظر نمی رسید. او از این بازی خوشش نیامده بود. با صدای بلند ابراز داشت« من نیازی به دانستن اینها ندارم. می توانم حسابدارها و بانکدارها و و کلایی را استخدام کنم که در خصوص این چرندیات برایم توضیح دهند. » رابرت پاسخ داد: «آیا تا به حال متوجه شده اید که چقدر حسابدار بی پول در اطرافتان وجود دارد؟ همینطور بانکدار و وکیل و کارگزار بورس و دلال سهام یا حتی دلال معاملات املاک٬ که آه در بساط ندارند؟ خیلی زیاد٬ و اکثرشان هم آدمهای با هوشی هستند اما پولدار نیستند. چرا که مدارس٬ دیدگاههای ثروتمندان در خصوص پول را٬ به کسی آموزش نمی دهند تا دیگران هم بتوانند نصایح مفیدشان را بشنوند. تصور کنید یک روز که شما در بزرگراهی به سوی محل کارتان در حرکت هستید در ترافیک گیر می کنید و برای رسیدن به کارتان٬ به تلاش و تقلا می پردازید و به چپ و راست نظر می افکنید٬ ناگهان در سمت راست٬ چشمتان به حسابدارتان می افتد که او هم در همان ترافیک گیر کرده. آن گاه به سمت چپ نگاه می کنید و می بینید بانکدارتان هم در همانجا گیر افتاده.این موضوع باید چیزی را به شما نشان دهد. » برنامه نویس کامپیوتر که از این بازی خوشش نیامده بود گفت : «من می توانم نر م افزاری بخرم که این موضوع را به من آموزش دهد. » بانکدار حرکتی کرد: «من آن را در دانشگاه خوانده ام – منظورم واحد مرتبط به حسابداری است – اما هیچگاه نفهمیدم چگو نه می توان آن را در زندگی عادی به کار بست . حالا می فهمم که باید خودم را از   چرخه دورانی زندگی   زندگی بیرون بکشم . » اما بیش از همه٬ نظریهٴ دخترم مرا شگفت زده کرد:«این آموزش برای من خیلی خوشایند بود. دربارهٴ نقش پول و چگونگی سرمایه گذاری خیلی چیزها فهمیدم . » آن گاه افزود : « اکنون می دانم که می توانم رشته ای را برای کار انتخاب کنم که از صمیم قلب مایل به انجامش هستم٬ نه به دلیل امنیت شغلی یا سود آوری و حقوق بالایش. اگر من٬ آنچه را هدف این بازی بود فهمیده باشم٬ در انجام و خواندن رشته ای که قلبم به آن رضایت می دهد٬ آزادم....به جای اینکه رشته ای را برگزینم که دلیلش صرفا" این است که شرکت ها و ادارات٬ فلان مهارت کاری خاص را بیشتر می پسندند و دنبالش هستند.اگر این را فهمیده باشم٬ نباید نگران امنیت شغلی و بیمهٴ بازنشستگی تامین اجتماعی به طریقی که اکثر همکلاسانم معمو لا" نگرانش هستند٬ باشم » پس از امتحان, وقت نداشتم بیشتر بمانم و با رابرت در این مورد  صحبت كنم , اما توافق کردیم که برای گفتگوی بیشتر در خصوص پروژه اش ٬هرچه زودتر همدیگر را ملا قات کنیم . مي دانستم كه او قصد دارد باز هم تستش را انجام دهد تا بتواند به دیگران هم در بالا بردن اطلاعات مالی شان کمک کند  و به همین دلیل٬ مشتاق بودم چیزهای بیشتری در مورد پروژه اش بدانم . هفته بعد٬ من و شوهرم قرار شامي را با رابرت و همسرش ترتیب دادیم.. گرچه اين اولين گردهمایی ما بود ,اما حس كرديم سالهاست همدیگر را مي شناسيم. فهمیدیم که نقاط مشترک زیادی داریم .از همه چیز حرف زدیم٬ از بازی و ورزش گرفته تا رستوران و نقطه نظرات اقتصادی – اجتماعی.ما از دنیای در حال تغییر سخن گفتیم. همچنین مدت زمان زیادی به صحبت پیرامو ن این موضوع پرداختیم که چقدر پس اندازاکثر آمریکایی ها برای بازنشستگی کم است و یا اصلا" پس اندازی ندارند.درست همان طور که مستمری بازنشستگی تامین اجتماعی و بیمه های خدمات درمانی کیفیت خوبی ندارد.آیا باید فرزندان ما برای بازنشستگی 75 میلیون آدم های پرزایی که یک باره در مدت زمان کوتاهی٬ این همه بچه بدنیا می آورند و باعث انفجار جمعیت می شوند٬ رقمی بپردازند ؟ ما نمی دانیم آیا مردم تا کنون دریافته اند که چقدر اتکا داشتن به مستمری بازنشستگی کار خطرناکی است؟ نگرانی اولیه رابرت٬ بیشتر پیرامون خلاٴ در حال رشد میان داراها و ندارها٬ در آمریکا و سر تا سر جهان بود. او که یک مدیر و سرمایه گذار خود ساخته و خود تدبیر بود٬ به سر تا سر دنیا سفر کرده و سرمایه ها را جوری در کنار هم نهاده و به کار انداخته بود که توانست در سن 47 سالگی بازنشسته شود. این کار را کرد٬ چون همان نگرانی هایی را که من برای فرزندانم دارم٬ داشت او می دانست که دنیا در حال تغییر و تحول است٬ حال آن که تعلیم و تربیت٬ همپای آن تغییر نکرده است. بر طبق نظر رابرت٬ بچه ها سالیان سال را در یک سیستم آموزشی کهنه و منسوخ٬ به فراگیری موضو عات و مطالبی مشغول می شوندکه هیچ نقشی در زندگی آینده شان ندارد و هرگز هم مورد استفاده شان قرار نخواهد گرفت. در حقیقت آنان برای زیستن در دنیایی آماده می شوند که دیگر وجود خارجی ندارد. « به مدرسه برو٬ نمرات خوبی بگیر و دنبال شغل مطمئنی باش. » او ادامه می دهد : « این نصیحت٬ قدیمی شده و دیگر نصیحتی خوبی نیست.اگر شما هم می توانستید آنچه را در آسیا٬اروپا و آمریکای جنوبی رخ می دهد٬ ببینید مانند من نگران می شدید. » او اعتفاد دارد این نصیحت بدی است٬ زیرا اگر واقعا: مایل هستید که فرزندانتان از آیندهٴ مالی امنی برخوردار شوند٬ نباید از آنان انتظار داشته باشید همان قوانین کهنهٴ قدیمی را به کار بندند.این امر واقعا" خطر آفرین است . » از رابرت پرسیدم٬ منظورش از   قوانین منسوخ قدیمی   چیست ؟ او پاسخ داد «افرادی مثل من٬ با قوانینی متفاوت از آنچه شما بدان عمل می کنید٬ پیش می روند. وقتی شرکت یا موسسه ای کارکنانش را کاهش می دهد چه اتفاقی می افتد ؟» من جواب دادم : «عدهٴ زیادی بیکار می شوند. خانواده ها آسیب می بینند و رقم بیکاری افزایش می یابد. » «  بله اما برای خود آن شرکت چه پیامدهای خواهد داشت ؟ بخصوص اگر یک شرکت سهامی عام در بازار بورس اوراق بهادار باشد؟» « معمو لا" وقتی اعلام می شود که کارکنان کاهش خواهند یافت٬ بهای سهام شرکت بالا می رود . بازار خواستار چنین چیزی است که شرکت یا موسسه ای هزینه های کاری اش را کاهش بدهد٬ چه از طریق مکانیزه کردن هر چه بیشتر دستگاه ها و چه این که عمو ما" از طریق تثبیت و کاهش نیروی کار. » او گفت :« درست است . و هنگامی که بهای سهام بالا برود افرادی مثل من ، یعنی سهامداران ، پولدارتر می شوند . منظورم  از اینکه میگویم قوانین من با مال شما فرق می کند ، همین است .کارمندان ضرر می بینند ، در حالی که مالکین یا سرمایه داران ، برنده می شوند .» رابرت ، نه تنها به توضیح تفاوت های میان کارمند و کارفرما می پرداخت ، بلکه همچنین تفاوت میان کنترل سرنوشت خود به دست خویش را ، با سپردن آن به دست دیگران بازگو می کرد . من گفتم :« اما برای اکثریت مردم ، درک علت این اتفاق مشکل است ، آنان فقط تصور می کنند که این وضع اصلاٌ عادلانه نیست .» او گفت :« احمقانه است که به همین راحتی به بچه ای بگوییم : ’ تحصیلات خوبی داشته باش ‘ همچنین احمقانه است اگر بپنداریم تعلیم و تربیتی که سیستم آموزشی مدارس ما ، به بچه هایمان می دهند آنان را در رویارویی با دنیایی که پس از اتمام تحصیل با آن روبه رو خواهند شد، آماده می سازد . بچه ها ، نیازمند آموزش بیشتری هستند . یک آموزش کاملاٌ متفاوت . و نیازمند اینکه قوانین را بشناسد . قوانین مختلف را . » او افزود : « دو نوع قانون پولی وجود دارد . قوانینی که ثروتمندان در خصوص پول به آن معتقدند و در راستا آن عمل می کنند و قوانینی که 95 درصد مردم ، به آن اعتقاد دارند . آن% 95 ، قوانینشان را در خانه و مدرسه آموزش دیده اند . به همین دلیل است که می گوییم ، امروزه بیان ساده این جمله به بچه ها که : ’ سخت درس بخوان و بدنبال شغل خوبی باش‘ ، خطر آفرین است . بچه های دنیای امروز ، نیازمند تعلیم و تربیت استادانه تر و پیچیده تری هستند که سیستم جاری پاسخگویش نبوده و برایشان ثمری ندارد . من اهمیتی نمی دهم که مسئولین آموزشی ، چند تا کامپیوتر به کلاس های درس افزوده اند یا چقدر هزینه های آموزشی را بالا برده اند . چگونه یک سیستم آموزشی قادر است موضوعی را به دیگران آموزش دهد که خودش اطلاعی از آن ندارد ؟ بنابراین ، چگونه یک پدر و مادر می توانند چیزهایی را به فرزندانشان آموزش دهند که مدارس از آموزش آن غافلند ؟ شما چطور چطور حسابداری را به فرزندانتان یاد می دهید ؟ آیا خسته نمی شوند؟ و چطور قادرید روش سرمایه گذاری را به آنان یاد دهید در حالیکه خودتان به عنوان والدین او ، شخصاٌ از ریسک کردن بیزار و در هراسید ؟ من به این نتیجه رسیدم به عوض اینکه به فرزندم آموزش دهم صرفاٌ به دنبال یک حرفه امن باشد و محتاطانه عمل کند ، بهتر است به او یاد دهم که هوشیارانه عمل کند . از رابرت پرسیدم :« پس تو چگونه به یک بچه ، در خصوص پول و چیزهای دیگری که در موردش صحبت کردیم آموزش می دهی ؟ چگونه می توانیم چنین امری را برای والدین میسر کنیم ، آنهم در جاییکه خودشان پول را نمی شناسند؟» او گفت :« من یک کتاب در این خصوص نوشته ام. » « کتابت کجاست ؟» « در کامپیوترم است . سالهاست که در آنجا به صورت تکه های نامنظم و پراکنده باقی مانده . گاه به گاه چیزهایی بدان افزوده ام ولی هیچگاه فرصت جمع و جور کردن و منظم کردنش را نیافتم . یک بار پس از که کتاب قبلی ام ، پرفروشترین کتاب سال شد ، شروع به نوشتنش کردم ولی تا بحال موفق نشده ام تمامش کنم . هنوز هم به صورت نامرتب و پراکنده است .» واقعاٌ هم تکه تکه و پراکنده بود . من پس از مطالعه بخش های پراکنده این نوشته ها ، متوجه شدم که کتاب باارزشی است و در این زمانه پر تغییر ، ضروری است در اختیار دیگران  نیز قرار بگیرد . ما بر سر این مطلب ، که کتاب رابرت ، متفقاً نوشته و چاپ شود ، به توافق رسیدیم . من از او سوال کردم که فکر می کند یک کودک به چه میزان اطلاعات مالی نیازمند است ؟ و او پاسخ داد که این بستگی به آن کودک دارد . می دانست که خودش در سنین بسیار پایینی دلش می خواسته پولدار شود و خوش شانسی آورده که پدر خوانده ثروتمندی داشته که علاقه مند بوده است به او ، در این امر کمک و راهنمایی کند . رابرت گفت که آموزش ، شالوده و پایه و اساس موفقیت است . همانگونه که مهارت های تحصیلی برای   «زندگی ضروری هستند٬ به همان اندازه هم دانستن مهارتهای مالی- اقتصادی و مهارتهای ارتباطی٬ برای انسانها ضروری است. آنچه ما در این کتاب شاهدش خواهیم بود داستان دو پدر رابرت است که یکی پولدار و دیگری بی پول بود٬ دو فردی که به تعلیم و تربیت مهارتهای او٬ در طی یک عمر زندگی پرداخته اند. اختلاف میان دو پدر٬ دور نمای مهمی را ترسیم می کند. کتاب٬ توسط من ٬گرد آوری٬ ویرایش و چاپ شده است. توصیه من به همه کسانی که مطالعهٴ آن را آغاز می کنند این است که موقتا" اطلاعاتی را که از کتب تحصیلی در ذهن دارند کنار گذاشته٬ فکر و ذهنشان را بر روی نظرات رابرت و آنچه وی می گوید باز نمایند. گرچه بسیاری از عقاید او با اصول اولیهٴ قوانین حسابداری که امروزه عمدتا" پذیرفته شده است٬ به مخالفت بر می خیزد٬ اما در عین حال امکانی را فراهم می سازد که بتوانیم بینش با ارزشی را نسبت به روشی که سرمایه گذاران واقعی٬ به بررسی و تجزیه تحلیل تصمیمات خود برای سرمایه گذاری پرداخته اند٬ بدست آوریم . وقتی ما به عنوان پدر و مادر٬ به بچه های خود توصیه می کنیم که به مدرسه برو٬ حسابی درس بخوان و نمرات خوب بگیر اغلب رفتارمان زایدهٴ عادات فرنگیمان ات . در گذشته این کار٬ روش درستی بود. وقتی با رابرت اشنا شدم٬ افکارش در ابتدای امر٬ مرا تکان داد. بزرگ شدن زیر دست دو پدر٬ موجب شده بود که او تصور کند هر لحظه در تلاش و کوشش برای رسیدن به دو هدف است. پدر تحصیلکردهٴ او همیشه تشویقش می کرد که به استخدام شرکت یا موسسه ای در آید.  اما پدر پولدارش به عکس تشویقش می کرد٬ خود صاحب شرکتی شود . هر دوی این مسیر ها نیازمند تحصیلات بالا بود٬ اما رشته تحصیلی این دو کا ملا " تفاوت می کرد. پدر تحصیلکرده اش تشویقش می کرد در زندگی پسر باهوشی باشد  اما پدر پولدارش به او می گفت که باید یاد بگیرد چگونه آدمهای باهوش را به استخدام خود در آورد . داشتن دو پدر٬ برایش مشکلات فراوانی به همراه آاورد پدر واقعی اش رئیس آموزش پرورش ایالات هاوایی بود. زمانی که رابرت شانزده ساله بود٬ این تهدید که  اگر خوب درس نخوانی٬  شغل خوبی بدست نخواهی آورد  تاثیر چندانی روی او نخواهد گذاشت . گویی از ابتدا می دانست که درآینده صاحب چندین شرکت خواهد شد٬ نه اینکه به استخدام آن شرکت ها در آید ! در حقیقت اگر به خاط راهنمایی ها و پا فشاری مشاور و راهنمای عاقل دبیرستانش نبود٬ شاید رابرت هیچگاه وارد کالج نمی شد. او خودش به این موضوع معترف است. وی مشتاق بود هرچه سریعتر شروع به پول در آوردن کند اما سر انجام پذیرفت که تحصیلا ت دانشگاهی برایش ضروری است . صادقانه بگویم٬ عقایدی که در کتاب پدر پولدار ٬پدر بی پول نوشته شده است. شاید برای اکثر والدین امروزی٬ بسیار زیر بنایی٬ و رسیدن به آن حقیقتا" مشکل باشد. برخی از پدر و مادر ها به سختی فرصت می کنند حتی بچه هایشان را به مدرسه ببرند. آما در پناه این زمانهٴ متغییر٬ ما نیز به عنوان والدین٬ مجبوریم انسانهای باز و بی تعصبی بوده و چشمانمان را به روی افکار جدید و جسورانه٬ بپوشانیم تشویق فرزندان به اینکه حقوق بگیر شوند٬ چیزی جز این نیست که تشویقشان کنیم٬ بیش از آنچه سهم عادلانهٴ مالیاتشان در طول یک عمر زندگی است٬ بپردازند بدون اینکه کوچکترین قولی برای بازنشستگی به آنان داده شده باشد.همه می دانیم ماللیات ها بالاترین هزینه های اشخاص تشکیل می دهند. این یک واقعیت است .در حقیقت٬ اکثر خانواده ها از ماه زانویه تا اواسط ماه مه را فقط بدین منظور کار می کنند که بتوانند مالیاتهایشان را به دولت بپردازند. ما نیازمند عقاید جدیدی هستیم . رابرت ادعا می کند که ثروتمندان٬ به گونه ای دیگر به فرزندانشان آموزش می دهند. آنان در منزل و پشت میز شام به کودکانشان آموزش می دهند. این عقاید٬ ممکن است مواردی نباشد که شما برای بحث با فرزندانتان برمی گزینید٬ اما به شما نصیحت می کنم که به جستجوی خود ادامه دهید. از نقطه نظر من٬ به عنوان یک مادر و یم حسابدار متخصص٬ ایدهٴ گرفتن نمرات خوب و یافتن شغل مناسب٬ یک ایدهٴ قدیمی است. ما نیاز داریم که فرزندانمان را با درجات بالا تر٬ استادانه تر و پیچیده تری از پیشرفت آشنا کنیم. ما نیازمند ایده های جدید و روشهای آموزشی متفاوتی هستیم. شاید گفتن این موضوع به فرزندانمان که تلا ش کنند کارمندان خوبی باشند در حین اینکه تلاش کنند روزی صاحب یک شرکت سرمایه گذاری خصوصی از خودشان بشوند٬ پیشنهاد بدی نباشد.  اگر شما امروز یک باغبان یا سرایدار ویا حتی بیکاره باشید باز هم قادر خواهید بود به خودتان و همهٴ کسانیکه دوستشان دارید و مایل هستید از نظر مالی روی پای خودشان بایستند٬ این مطالب را آموزش دهید.. به خاطر داشته باشید که نبوغ و شم مالی یک جریان فکری است که ما از طریق آن٬ قادر به حل و فصل مشکلات مالیمان می شویم . امروزه ما با تغییرات تکنولوژیکی و جهانیی روبرو هستیم که بزرگتر از موارد مشابه شان در گذشته هستند. هیچکس صاحب گوی بلورین نیست٬ ولی یک چیز در این میان قطعی است: تغییراتی که پیش روی ما هستند٬ ورای واقعیت وجودیمان می باشند. چه کسی از آینده و پیامد هایش خبر دارد؟  به هر صورت هر اتفاقی که بیا فتد٬ ما دو امکان اساسی را در اختیار داریم: امنیت مان را در این میان تامین کنیم یا با آاماده سازی٬ آموزش و بیدار سازی شم مالی خود و فرزندانمان٬ هوشیارانه با آن برخورد نماییم . به همهٴ شما دو نعمت خدادادی اهدا شده: مغزتان و وقتتان. دیگر بستگی به خودتان دارد که با این دو٬ چه بکنید. با هر دلاری که به دستتان می رسد٬ خودتان و فقط خودتان٬ قدرت تععین سرنوشتتان را خواهید داشت. اگر احمقانه خرجش کنید٬ انتخاب کرده اید که بی پول باشید.اگر خرج بدهی هایتان کنید٬ به طبقه متوسط الحال پیوسته اید و برای آینده و هدفتان انتخاب کرده اید . این انتخاب٬ همه و همه٬ مال شما و تنها در اختیار شماست . هر روز با هر دلار که در می آورید٬ تصمیم می گیرید پولدار٬بی پول  یا متوسط الحال باشید. اگر انتخاب کنید که این صحبت ها و آموزش ها را با فرزندانتان سهیم شوید٬ در حقیقت انتخاب کرده اید که آنان را برای ورود به دنیایی که انتظارشان را می کشد٬ آماده سازید.هیچکس دیگر اینکار را نخواهد کرد. آیندهٴ شما و فرزندانتان با انتخاب های امروزتان تعیین می شود نه فردا! برایتان در طول این نعمت پر برکتی که نامش را زندگی گذاشته اند٬ آرزوی رفاه ثروت و شادکامی می کنم . رابرت کیوساکی می‌گوید«علت عمده‌ای که باعث می شود غالب مردم در تنگناهای مالی به سر ببرند این است که آن‌ها سال‌های سال از عمر خود را در مدارس می‌گذرانند اما در خصوص پول، هیچ چیز یاد نمی‌گیرند. نتیجه این است که مردم فقط یاد می‌گیرند برای پول کار کنند... اما هیچ‌گاه یاد نمی‌گیرند چه کنند تا پول برایشان کار کند."  

2.معرفی  رابرت کیوساکی  

رابرت در هاوایی به دنیا آمد و در همان جا بزرگ شد. او چهارمین نسل یک خانواده دورگه ژاپنی – امریکایی بود.خانواده اش ترکیبی از مدرسان ممتاز و برجسته مملکت بود. پدرش رئیس آموزش و پرورش ایالت هاوایی بود. او پس از اتمام دوران دبیرستان در نیویورک به ادامه تحصیل پرداخت و پس از به پایان رساندن دانشگاه، به نیروی تفنگداران دریایی آمریکا پیوست و به عنوان افسر و خلبان هلیکوپترهای سنگین و مسلح نظامی به ویتنام رفت..در بازگشت از ویتنام، زندگی مالی و تجاری رابرت آغاز شد. در سال ۱۹۷۷ او شرکتی را بنیان نهاد که نخستین کیف‌های پول مردانه‌ای که مخلوطی از نایلون و ولکرو بود، به بازار عرضه کرد. که این محصول بعدها به یک فرآورده مولتی میلیون دلاری جهانی تبدیل شد. او و محصولاتش در مجلاتی چون Runners  world    Gentlemans  و    Quarterly و    Success Magazine   و  Newsweek  و  حتی Playboy  مشهود است. پس از دست کشیدن از کار تجارت، موسسه‌ای به نام موسسه بین‌المللی آموزش، با گروهی از همکاران خود تأسیس کرد که به آموزش تجارت و سرمایه‌گذاری در هفت کشور جهان مشغول است و ده‌ها هزار نفر دانشجو دارد. با بازنشسته شدن در سن ۴۷ رابرت به آنچه بیش از همه مورد علاقه‌اش بود، روی آورد....سرمایه گذاری.به دلیل نگرانی فراوانی که از خلا در حال رشد میان داراها و ندارها داشت به خلق بازی  پول در گردش پرداخت که به آموزش پول اختصاص داشت. آموزش شناخت پول و کار با ان پیش از اینکه تنها توسط قشر پولدار جامعه فهمیده و مورد بهره برداری قرار بگیرد. گو اینکه حرف رابرت بر مستغلات و رشد دادن شرکت های کم سرمایه استوار بود اما در موسسه آموزشی او مهم ترین چیزی که تعلیم داده می شود عشق و استقامت واقعی اش است او این اموزش را با کمک گرفتن از مردان بزرگی چون اگ مندینو زیگ زیگلا و آنتونی رابینز انجام می دهد .پیام رابرت کیو ساکی آشکار است« مسئولیت امور مالی ات را بر عهده بگیر یا تا آخر عمر پذیرای دستور العمل ها و فرمایشات دیگران باش. به دست خودت است که ارباب پول باشی یا برده اش شوی. رابرت کلاس هاسس دارد که از یک ساعت تا سه روز طول می کشد و به مردم درباره رموز ثروتمند شدن آموزش می دهد گرچه سوژه های کلاس او شامل سر مایه گذاری با بالاترین بهره و شرکت ها و واگذاری آنها می باشد لیکن پیام تکان دهنده و استوارش پیز دیگری است. آن پیام چنین است:نبوغ مالی را که در وجو دتان خوابیده است بیدار کنید. این نبوغ و استعداد آماده سر بر آوردن است این همان تعریفی است که سخنران و نویسنده شهیر جهانی آنتونی رابینز در مورد کار رابرت ابراز می دارد. او می گوید : « کار رابرت کیو ساکیدر امر آموزش کاری نیرومند عمیق شگرف و دگرگون ساز است. من در برابر تلاش هایش سر تعظیم فرود می آورم و قویا" به تمام مردم شرکت در این کلاسها را توصیه می کنم. در طول قرن اخیر که دوران تغییرات مهم است پیام رابرت پیامی بسیار با ارزش است..................  

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهارم خرداد 1391ساعت 10:44  توسط احسان سعادت  | 

حرفه مدیریت

 خلاصه كتاب حرفه مديريت - نویسنده : پیتردروگر - مترجم : مهندس سید مصطفی میر اسلامی : دکتر : پیتر دورگر از مشهورترین نظریه پردازان اروپایی تبار است که  از زیر عینک ظریف استدلال , قیاس و استنتاج , نیازهای متقابل کارکنان و کارفرمایان ممالک صنعتی را به نقد علمی کشیده و پس از ریشه یابی و مشکلات واقعی کسب و کار راه حل های مناسبی را برای بهبود وضعیت حال و آینده ارائه نمود است . 

در پیشگفتار این کتاب می خوانیم در مسائل انسانی اعم از اقفتصادی , سیاسی و ... پیش بینی آینده بی فایده است . چه برسد به اینکه تلاش کنیم تا مسائل مثلا 75 سال آتی را پیش بینی کنیم . 

بلکه بر اساس عقل هم مفید است که حوادث عمده ای را که قبلا اتفاق افتاده دقیقا شناسایی نمائیم تا قادر باشیم آثار قابل پیش بینی یکی دو دهه آتی را بازشناسی و تصییح نماییم . 

عامل حاکم بر تجارت در 20 سال آینده نه اقتصادی نه فنی است , بلکه از نوع مردم شناسی است . بلکه کاهش جمعیت کشورهای پیشرفته مانند ژاپن , اروپا و آمریکاست.   

به عبارت دیگر کمبود جمعیت کشورهای پیشرفته یک عامل قطعی است که بازتاب هایی دارد که درجوامعشان بروز خواهد کرد که عبارتند از: 

 

1- سن بازنشستگی : 

چون در کشورهای پیشرفته مردم سالم بیشتری وجود دارد و تا سن 75 سالگی بالا خواهند رفت این جهش سنی تا سال 2010 اتفاق می افتد. 

2- رشد اقتصادی ار طریق نیوی انسانی بیشتر:

از طریق افزایش مصرف کنندگان که هیچ کدام حاصل نخواهد شد بلکه از یک منبع انجام خواهد شد این منبع واحد تولید دانشی و لشگر دانشمند است . 

3-  یک قدرت مسلط دراقتصاد وجود نخواهد داشت :

چون کشورهای پیشرفته جمعیت مناسبی ندارند و هیچ کشوری دارای برتری دراز مدتی را ندارد و تنها امتیاز کشورهای پیشرفته که هنوز هم مانده است لشگر دانشمند است . خلاصه ای از این کتاب را درذیل می آوریم . 

 

قسمت اول : مسئولیتهای یک مدیر : 

در بین سالهای 1940 تا 1950 میلادی تکنیکهای مدیریت متنوع نبوده است مثل کوچک کردن , تامین راز منابع غیر خودی مدیریت کیفی تمام عیار, تحلیل ارزش اقتصادی , الگو سنجی و تجدید مهندسی , هر چه باید کرد؛ البته هرکدام از روشهای یاد شده ابراز قدرتمندی هستند به استثناء تامین منابع غیر خودی و تجدید مهندسی پس چه باید کرد؟ 

مثلا شرکتی که تا دیروز فوق ستاره بوده ولی امروز تجارتش کساد شده و در مشکلات عدیده غوطه ور است . 

البته این مشکل به قاره امریکا محدود نمی شود بلکه در ژاپن , آلمان , هلندو... وجود دارد. 

علل اصلی هرکدام از این بحرانها این است که وظایف به سستی و کاستی اجرا شده است . ولی مدعی آن نیست   یم که وظایف غلط بوده بلکه در اکثر جوامع وظایف به درستی بوده ولی بی حاصل بوده است . پس چه باید بکنیم و نباید انجام دهیم که نتایج مفید حاصل شود این مفروضات پایه ای را تئوری تجارت می نامیم . 

هر سازمانی اعم از تجاری یا غیر تجاری دارای یک فرضیه حرفه ای است , مثلا در سال 1870 مهندس جورح زیمنس , بانک آلمان را که اولین بانک بین المللی بوده بر اساس یک تئوری روشن تجاری بنیان نهاده که از طریق مدیریت سرمایه , جامعه روستایی و متفرق به نام آلمان را از طریق توسعه صنعتی متحد و پیشرفته تبدیل نماید. 

در20 سال بعد بانک المان یک موسسه مالی عمده قاره اروپا شد و تا به امروز علی رقم مشکلات زیاد پار برجا مانده است و مثل دیگر شرکت هایی مثل میتسوبشی در سال 1870 در ژاپن , GM , IBM آنچه موجب بیماری این همه شرکتها شده که تئوری تجاری آنان دیگر کار آمد نبوده و مطابق مقتضیات روز دنیا نمی باشد دو عامل مهم ایجاد بحران در این شرکت ها کاغذ بازیها و تکبرها است کهدر این شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرند. 

مثلا شرکت GM که معروف است با خرید شرکتهای درحال ورشکستگی در 80 سال گذشته تا به امروز موفق بوده , یکی راز شایستگی های GMآن بوده که پول خوبی برای این شرکتها پرداخته و با مدیریت توانا تبدیل به قهرمان تولید در سطح جهان کرده , حال سوال این است که چه عاملی توانسته درخصوصص بدشانسی و سقوط GM اتفاق افتاده است تا با رکود مواجه شود.

عام مهم این است که تئوری زیر بنائی شرکتها هنوز هم با سماعت ثابت مانده, واقعیت های فشار آور ببیرونی به طور کلی عوض شده است به عبارت دیگر حالت عدم تطبیق شرایط ذهنی شرکتهای که با شرایط عینی محیط خارج در تضاد است. 

هر تئوری تجارت سه بخش دارد: 

1-  اینکه پیش بینی ها در خصوص محیط سازمان , جامعه و ساختارش , شرایط بازار و نوع مشتری و تکنولوژی حاکم است . 

2- در خصوص هدف ویژه هر سازمان فرضیات وجود دارد. 

3- اینکه پیش بینی هایی در خصوص صلاحیت ریشه ای جهت تحقق هدف سازمان جود دارد. 

 

اقدامات پیش گیرانه : 

1- اولین روش را من رها سازی نام گذاری کرده ام یعنی هر سه سال یکبار به تمام وقایع کارش کاشناسی کند و تصمیمات جدیدی در مورد کارش بگیرد. 

2- در خصوص حوادث خارج از سازمان بویژه غیر مشتریان مطالعه و تحقیق کند. 

 

تصمیم موثر: 

مدیران کارآمد تصمیمات بسیار زیاد نمی گیرند آنها فقط روی کارهای مهم تصمیم می گیرند آنها استعداد ها لیاقتها را مورد تحلیل قرار می دهند آنان میل دارند صحیح عمل نمایند نه اینکه زرنگی و سیاسی کارکنند . 

مدیران کار آمد می دانند که چه موقع واقع بینانه تصمیم گیری کنند. 

آنها می دانند که در این مرحله مهم ترین قدم تصمیم گیری نیست بلکه اثر بخشی کردن آن تصمیمات است . 

و تا وقتی تصمیمات به افعال تجزیه نشده اند تصمیم نامیده نخواهد شد . 

 

طبقه بندی مشکلات : 

اولا یک واقعه عمومی تکرار شونده برای یک شرکت انفرادی بصورت عارضه به نظر می آید یعنی اکثر مشکلات که در مسیر یک مدیر اجرایی ظاهر می شوند از نوع انفرادی است . 

نوع دوم مشکلی ایت که ممکن است برای یک شرکت بدون سابقه باشد ولی در حقیقت یک مشکل عمومی است . 

 

تصمیم گیری مدیران : 

هر مدیر موثری باید طوری کارها را شروع کند که بفهمد چه چیزی درست است نه اینکه چه چیزی قابل اجراست چرا که سازش و مصالحه دقیقا در پایان کار لازم است اما اگر نفهمیم که چه چیزی شرایط مرزی بین قدرتها را راضی می کند و تعادل می بخشد نمی توانیم بین سازی درست و غلط فرق بگذاریم و احتمالا به یک سازش غلط هم منتهی می گردد. 

 

عملیات : 

از مراحل تصمیم گیری است , تبدیل تصمیمات گرفته شده به عملیات اجرایی زمان خورترین مرحله می باشد و تصمیمی موثر نمی شود مگر عامل تعهد را در ابتدای کار وارد عملیات کنیم و تا وقتی تعهد عملیاتی را جدی نگیریم چیزی بجز قصد و منظور در دست نخواهیم داشت . 

 

باز خور: 

در پایان مراحل تصمیم گیری , تحقیق , ثبت  گزارش باید تصمیمات ترکیب شوند انتقادات حاصله را تامین نماید. 

مردمی که تصمیم می گیرند اشتباه پذیرند وقتی در بهترین کیفیتها کارشان جاودانه نیست و حتی عالی ترین تصمیم نیز احتمال اشتباه بودنش وجود دارد و می توان ادعا کرد که موثرترین تصمیمات بالاخره از رده خارج می شوند. 

 

بالاخره : 

تصمیم گیری یکی از وظایف مدیران است که دقت کمی از آنان را می گیرد اما اتخاذ تصمیم مهم از وظایف اختصاصی یک مدیر است . 

یک مدیر در حقیقت به موجب پست اداری یا دانش تخصصی خود تصمیماتی می گرد که تاثیرات مثبتی به کلیت یک سازمان , عملکردش و نتایج آن می گذارد که در یک کلام معرف لیاقت و کارآمد او خواهد بود. 

 

مراحل پنجگانه تصمیم گیری : 

الف- از زوایه تکالیف و وظایف بیندیشید. 

ب- به تعدادی از افرادی که بالقوه توانا هستند نگاهی بیندازیم : یعنی اینکه یک شخص تازه استخدام شده چه قدرتهایی دارد و آیا این قدرتها مناسب با وظایف تعیین شده سازمانی هستند یا خیر. 

برای اتخاذ تصمیم موثر , مدیر باید 3 تا 5 نفر از واجدین شرایط شرایط را مورد تجزیه قرار دهد. 

ج- در خصوص چگونگی بررسی این کاندیدا عمیقا بیندیشیم . 

د- در خصوص متقاضی شغل , یا افرادی که قبلا با او کار می کردند بحث کنید یعنی اینکه یک مدیر نباید به تنهایی قضاوت کند و یا مدیرانی که قبلا یا این کارمند تازه کا رکرده اند محبت کنند. 

ه- مطمئن شویم که متقاضی شغل وظایف خود را به خوبی درک می کند . پس از اینکه کارمند 3 یا 4 ماه کار کرد باید روی وظایف آینده اش بیندیشد نه بر روی تقاضاهای شغلی در بخش دیگر نویسنده می گوید: برای هیچ سازمانی اصلا ضروری نیست که به دنبال نظریه ای جدید بگردد و بخاطر آینده به تلاش بپردازد .

مدیران زیادی درعملیات بازرگانی روزمره کارآمد عمل نمی کنند ولی برای مدتی به زندگی خود ادامه می دهند. 

سازمانهای بزرگ به کمک عواملی مانند شجاعت ,تلاش و ... مدیران به زندگی ادامه داده و سپس فرسوده شده از کار می افتد. 

اما اگر مدیر برای آینده اش تلاش نکنند به مشکل برخورد می کند و اعتبار خود را در ازار از دست می دهد و این ابتدای سقوط است وآنچه باقی می ماند یک شرکت بدون سر خواهد بود. 

از آنجائیکه یک مدیر جرات ندارد خطر کرده و آینده جدید را با اینکار خودش بسازد از روی کوتاهی خطر بزرگتر یعنی بی دفاع ماندن را استقبال می کند و این همان خطر بزرگ است که نمی توانند این شرکتها تحمل کنند و باز هم همان خطری است که کوچکترین شرکتها هم نمی توانند تحمل کنند. 

 

در فصل پنجم 

نویسنده به نوآوری اشاره کرده می گوید نوآوری برای مدیر یک وظیفه است خواه یک مدیر دولتی باشد یا خصوصی. 

امروزه در خصوصی تعریف یک مدیر خلاق ایهام وجود دارد . بعضی این عبارت را برای تجارت کوچک و بعضی برای تمام حرفه های جدید تجاری به کار می برند و شرکتهایی موفقند که دارای نوآوری سطح بالایی هستند. 

پس مختص به یک شرکت نیست بلکه معطوف به خاصی از فعالیت ها که نیست در قلب آن عنصر خلاقیت نهفته است که مسئول ایجاد تغییرات هدفدار اقتصادی و اجتماعی است . 

کلا چهار منطقه فرصت در داخل زمینه های تجاری جهت نوآوری وجود دارد. 

1- اتفاقات غیر منتظره 

2- مسائل متقاضی و غیرهمجنس  

3- نیازهای فرآیندی 

4- تغییرات اجاد شده در تجارت و صنعت 

به طور خلاصه می توان گفت : مدیر باید به مسئله افزایش کارایی علمی بهمراه یک نقشه عملیاتی , روش تجزیه و تحلیل و درک ابزارهایی که مورد نیاز است بپردازد . 

هرکار و خدمات تجاری از لحظه ای که شروع به زندگی میکند شروع ب کهنه شدن میکند . پس باید هر فعالیت تجاری هر سه سال یکبار به امتحان گذاشته شود و از خود بپرسیم که اگر دارای عرضه کالا نبودیم آیا هم اکنون میل داشتیم به آن وارد شویم ؟ و اگر جواب منفی بود سوال دوم به این ترتیب مطرح می شود که چگونه و با چه سرعتی می توان از آن محیط خارج شویم ؟ 

محصولات تولید شده نتیجه تصمیمات و عملیات یک مدیر است تا اینکه دانش و بینش او باشد و تصمیمی که گرفته شده اختصاص منابع است .صرف نظر دارد در آور بودنش ، ما یک قانون را باید در نظر داشت که دراختصاص منابع ، بویژه  منابع انسانی با توانایی های بالا ، نیازمندان محودیتهایی که امید بخش هستند باید قبل از همه و به بهترین وجهی تامین ارضاء گردند . در بخش هفام به طور فهرست وار اطلاعاتی را که یک مدیر باید نیاز داشته باشد معرفی مینماییم .

1- اولین و قدیمی ترین ابزار گزارشات مالی و نقدینگی و تسویه مالی است . 

2- اطلاعات بهره وری است این مجموعه ابزار برای تشخیص تجارت و قدرت تولید منابع است .

3- سومین مجموعه ابزار به شایسته بودن مربوط می گردد و منظور این است که رهبریت بر این استوار است که کاری را که دیگران نمی توانند انجام دهد ویا ضعیف اجرا می کنند ماباید با کفایت اجرا کنیم ، همچنین رهبریت به لیاقت ذاتی استوار است که بازار یا ارزشهای مشتری را که باتوانائیهای تولید کننده یا تهیه کننده مخلوط کنیم . 

4- یک مدیر به اختصاص منابع کمیاب یعنی سرمایه و پرسنل متخصص نیازمند است . این دو منبع اطلاعات موجود تجاری را که مدیر در اختیار دارد می توانند به عملیات تبدیل کند . این دو منبع می توانند تعیین کنند که یک شرکت تجاری ، خوب و منطقی اداره میشود یا ضعیف و نارسا و زیان اور. 

سازمانهای تجاری بویژه سازمانهای برزگتر چاره ای بجز دانش گرایی نخواهند داشت . دلیل اولش این است که مسائل جهشی و تغییرات و تحولات بزرگی را می طلبد .

دلیل دوم آن ، اقتصاد است که تحولات را دیکته خواهند کرد بویژه در سازمانهای بزرگ که نیاز شدیدی به ابداع و کار آفرینی بوجود خواهد آمد .

مشکلات ویژه مدیریتی ، سازمان مبنی بر اطلاعات . 

1-     توسعه و تکامل پاداشها ، مطرح شدن ها و فرصت های شغلی تخصصی برای کارشناسان

2-    ایجاد یک دیدگاه متحد و مشترک درسازمان کارشناسان . 

تجارت از سازمانهای غیر انتفاعی چه می آموزد ؟

شروع به کار یک به ماموریت و نیازمندیهایش می تواند اولین دری باشد که انسان را از غیر انتفاعی های موفق می آموزد . چرا که روی عملیات تمرکز می دهند و ماموریت استراتژهای مخصوص را که برای فصول اهداف ضروری است تعریف می کنند ، ماموریت یک سازمان را با انضباط می کند . ماموریت به تنهایی می تواند و از عمومی ترین بیماری تخریب کنند سازمانهای بزرگ جلوگیری کند یعنی بیماری تجزیه منابع محدود به برنام هایی است که به نظر جالب یا سود آور می آیند تا اینکه این منابع محدود را بروی تعداد می داند پروژه های سازنده متمرکز کنند . 

بهترین سازمانهای غیر انتفاعی ، حجم عظیمی را از فکر و اندیشه را برای تعریف ماموریت سازمان خود اختصاص می داده اند و آنها را از کلی گوئی و آرزوی خوشبختی همگانی صرف نظر کرده و در عوض بروی اهداف شفاعی که اعضایشان اعم راز کارمندان رسمی و داوطلبین انجام می دهند  تمرکز مینمایند . 

عاقبت یک ماموریت کاملاً واضح و تعریف شده ، عقاید نو آورانه را تقویت کرده و کمک می کند تا دیگران هم بفهمند که چراباید ان اهداف پیاده شوند . بسیاری از سازمانهای غیر انتفاعی آنچه را که  درتجارت استثناء هستند ، دارند و آن هیئت اجرایی است ، آنها مورد کمیاب تری دارند و آن مدیر ارشد اجرایی است که بطور روشنی به این هیئت هر ساله مورد بررسی و نقد قرار میگیرد و حتی موارد بسیار کمیاب تری دارند و ان هیئتی است که عملکرد ش هر ساله در قبال اهداف از پیش تعیین شده مورد بررسی و نقد قرار می گیرد . بنابراین کاربرد موثر و کارامد هیئت ، ان چیز نایابی است که شرکتهای انتفاعی می توانند و از سازمانهای غیر انتفاعی آموزش بگیرند . دومین پیزی که برای سازمان غیر انتفاعی لازم است آموزش ،آموزش و باز هم اموزش است . و درازاء موثر ترین کار برای انگیزه دادن و حفظ با تجربه ها این است که تخصصی آنها به رسمی بشناسیم و درجهت اموزش تازه وارویی بکار ببریم و بالاتر از همه اینکه این کارگران دانشمند مسئولیت می خواهند تا اهداف خود را عملکرد ها پیاده کنید . 

که با ایشان مشاوره شود و درمراحل تصمیم گیری که به روی کارشان و کار کل سازمان اثر می گذارد و دخالت کنند ، انها در انتظار فرصتها هستند تا رشد کنند، یعنی به دنبال شاخصهایی می باشند که وظایف و تعهدات جالب تری به آنها واگذار شود . تا تضمین برای عملکرد داوطلبین گرد ، پس به این خاطرات که غیر انتفاعی ها پلکان وظایف را برای داوطلبین رایگگان ایجاد کرده اند . 

چالش جدید برای بهره وری :

اساسی ترین تلاشی که مدیران کشورهای پیشرفته با آن مواجه خواهند شد افزایش دانش بهره وری و خدماتی کارگزان است این تلاش که دستور جلسه هر مدیری را در چند دهه آینده تشکیل خواهد داد معمولاً عملکرد رقابتی شرکتها را تعیین خواهد کرد حتی مهمترین مساله است که سازنده تارو پود جامعه بوده و کیفیت زندگی در هر ملت صنعتی را رقم می زند . 

بنابراین اولویت اصلی کشورهای پیشرفته ، باید افزایش بهره وری دانش و خدمات باشد . هر کشوری که اولین بار ای کار را انجام دهد ، به طور اقتصادی قرن 21 را فتح خواهد کرد و حساس ترین چالش اجتماعی که کشورهای پیشرفته با آن روبرو خواهند شد افزایش بهره وری بخش خدمات است و تا وقتی که این چالش تامین نشود . جهان صنعتی پیشرفته با فشارهای فزاینده اجتماعی یک قطبی شدن سیاسی  تند رویهای اجتماعی و احتمالاً  جنگ طبقاتی روبرو خواهد شد . 

چند اصل اساسی درمدیریت :

1-    مدیریت در مورد انسانهاست : وظیفه اش قادر کردن مردم به عملکرد مشترک به تقویت و موتر کردن نیروها و زدودن نقطه ضعف هاست .

2-   آنچه که مدیریت انجام می دهد پیوند و ادغام انسانهاست که در یک شرکت انجام می شود . بنابراین عمیقاً با مسائل فرهنگی ترکیب می شود . 

3-    هر شرکت نیازمند اهداف ساده و روشن و متحد کننده می باشد ، ماموریتهایشباید به اندازه کافی واضح و وسیع باشد تا یک دیدگاه عمومی بوجود آورد ، همچنین اهدافی که شرکت را تغذیه می کنند باید روشن عمومی واغلب تایید شده باشند . 

4-    راز وظایف مدیریت است که شرکت و اعضایش را قادر می سازد تا رشد کند و به آن شکلی که نیازها و فرصت های اینده تغییر می کند توسعه یابد . 

5-   هر شکرت مرکب را از مردمی است با مهارتهای مختلف و دانش های گوناگون که وظایف مختلفی انجام میدهن به این خاطراست که هر شرکت باید بر اساس ارتباطات و مسئولیت های فردی ساخته شود . 

6-    نه کمیت محصول و یازده و نه خط تحتانی آن بخودی خود مقیاس کافی برای ارزش یابی توسعه آموزش مردم ، افزایش کیفیت ، نایج مالی همه اینها برایاملکرد شرکت جدی و حساس بوده و رتبهای شرکت تعیین کننده هستند . 

7-    عاقبت ، تنها نکته مهم برای به خاطر آوردن در خصوص شرکتها این است که نایج در دورن دیواره های ان نیست ف بازدهی و تیجه یک حرفه تجاری عبارت است ار رضایت و خرسندی مشتریان  .

 

+ نوشته شده در  دوشنبه یکم خرداد 1391ساعت 19:54  توسط محمدرضا کفایتی  |